Aconite güçlü - özellikleri, yetiştirme, zehirlenme belirtileri

Monkshood, Polonya dağlarının florasının bir unsuru olan, sıradışı bir görünüme sahip, güzel çiçek açan çok yıllık bir bitkidir . Bahçelerde süs bitkisi olarak akonit yetiştirilir . Ancak, bunun sadece güzel değil, aynı zamanda oldukça zehirli olduğunu da unutmamalıyız. Bahçede akonit kullanmanın özellikleri ve olanakları hakkında daha fazla bilgi edinin . Akonit yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve akonit zehirlenmesinin semptomlarını nasıl tanıyacağımızı ve zehirlenen kişiye olası yardımı nasıl sağlayacağımızı açıklıyoruz .

keşişlik

Monkshood - Aconitum napellus

Fotoğraf Pixabay.com

Monkshood - özellikleri ve uygulaması

Aconite güçlü ( Aconitum firmum , syn. Aconitum napellus ) ayrıca bir katil, terlik, Meryem Ana'nın ayakkabıları, omiag, omiak veya midilli olarak da anılır. Kalın, sert ve kıvırcık tüylü gövdeli, 50-150 cm boyuna ulaşan bir bitkidir. Aconite yaprakları iri, pürüzlü ve palmiye şeklindedir.

Güzel çiçeklerine borçlu olduğu akonitin dekoratif özellikleri oldukça değerlidir . Temmuz'dan Ağustos'a kadar , gövdelerin tepelerinde miğfer şeklindeki menekşe mavisi akonit çiçekleri gelişir ve uzun ve yoğun kümeler halinde toplanır. Bahçe akonit çeşitleri başka renklere sahip olabilir . En ilginçleri keşiş otu 'Albus' (beyaz çiçekli) ve keşiş otu 'Rubellum'dur (pembe çiçekli).

Monkshood, çoğunlukla bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır . Özellikle ıslak yerler için tavsiye edilir. Kırsal ve doğal bahçeler için uygundur. Monkshood, bir gölet üzerine dikilmiş bir bitki olarak da harika görünüyor.

Monkshood, koyu kahverengi renkli, yumrulu, şalgam şekilli kökler üretir. Uzun ve güçlü keşiş otu kökleri , dağların ufalanan yamaçlarını güçlendirerek çevredeki çim alanlar için mükemmel bir takviye sağlar. Akonitin bu özelliği, onu yamaçlara dikim için bir bitki olarak kullanılmasını sağlamıştır.

keşişlik

Monkshood 'Albus' beyaz çiçekleri olan bir çeşittir

Fotoğraf © Gosia250

Geçmişte keşiş otu tıbbi bir bitki olarak ve ayrıca zehirli bir bitki olarak kullanıldı (keşiş otu, diğerleri arasında okları ve kılıçları zehirlemek için kullanıldı). Tıpta aconite preparatları nevralji, romatizma ve artritte kullanılmıştır. Lokal anestezi ve ağrı kesiciydi. Ne yazık ki, tıbbi amaçlar için aconite kullanımı çok riskliydi . Terapötik dozun minimum fazlalığı bile ciddi zehirlenmeye yol açtı.

Akonitin çok güçlü zehirli özellikleri nedeniyle, şu anda sadece süs amaçlı yetiştirilmektedir . Ve bunu dikkatli yapmalıyız. Bahçede küçük çocuklar varsa veya örneğin, onları kolayca zehirleyebilecek hafıza kaybı olan yaşlı insanlar varsa, aconite yetiştirmekten kaçının.

keşişlik

Monkshood - Aconitum napellus

Fotoğraf © bez, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Aconite güçlü - Polonya'da oluşum

Polonya'daki Aconite akarı Sudetes, Karpatlar ve Świętokrzyskie Dağlarında çok yaygındır . Dağlarda ve eteklerinde yetişir, kaya yığınlarında ve akarsularda, orman kenarlarında, dağ meralarında ve otsu bitkilerde bulunur.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Polonya'da keşiş otu da dahil olmak üzere tüm keşiş otu türleri koruma altındadır. Bu, bahçelerde yalnızca fidanlık bitkilerinin yetiştirilebileceği anlamına gelir. Doğal alanlardan aconite fidanı elde etmek yasaktır.

Aconite güçlü - bahçede yetiştirme

Yaygın aconite humuslu , verimli, geçirgen ve sürekli orta derecede nemli topraklarda yetiştirilir . Monkshood en iyi kireçli topraklarda büyür. Bununla birlikte, kuraklığı çok kötü tolere ettiği için bitkinin uzun süreli kuraklık dönemlerinde sulanması gerekir. Beyaz ve pembe çiçekli aconite çeşitleri kuraklığa özellikle duyarlıdır . Bununla birlikte, bitkileri mantar hastalıklarının gelişimine maruz bıraktığı için fazla su ile aşırıya kaçmamalısınız.

Monkshood, hafif gölgeli ve sessiz bir konumda en iyi şekilde büyür . Bu koşullar altında bitki bolca ve uzun süre çiçek açar. Daha güneşli yerlerde, bitki büyük miktarlarda çiçek üretir, ancak bunlar daha küçük ve daha az renklidir. Öte yandan, yoğun gölgeli alanlarda çiçeklenme çok zayıftır ve bitki çok fazla yaprak üretir. Monkshood güçlü güneş ışığından nefret eder .

keşişlik

Aconite yaprakları ve tohumlu bir folikül görünümü

Fot.pixabay.com

Aconite, en çok 10 bitkiden oluşan küçük gruplar halinde ekildiğinde en iyi görünür. Aconite için önerilen dikim mesafesi 1m²'de 7 bitkidir.

Keşiş otunu gübrelemek için organik gübreler (tercihen kompost) veya uzun etkili çok bileşenli mineral gübreler kullanmak en iyisidir. Değerli bir bakım işlemi, toprağı akonit etrafında malçlamaktır. Kalın bir malç tabakası, bitkiyi alt tabakadan aşırı su kaybına ve yabancı ot istilasına karşı korur. Malç yerine agrotekstili de kullanabilirsiniz. Sonbaharın sonlarında kuru akonit sürgünleri yere yakın kesilir . Bitki tamamen dona dayanıklıdır ve kış örtüsü gerektirmez (dona dayanıklı bölge 6).

Uyarı!

Keşiş otu çok zehirli bir bitki olduğu için, keşiş otu ile ilgili tüm bakım çalışmaları koruyucu eldivenlerle yapılmalıdır.

Akonit zehirlenmesinin belirtileri

Monkshood, oldukça zehirli bir bitkidir . Çıplak elinizle yırtmak bile tehlikelidir, çünkü zehir cilt tarafından emilir ve ciltte karıncalanma, tahriş ve iltihaplanmaya neden olur. Akonitin tüm parçaları, dünyadaki en güçlü bitki zehirlerinden biri olan alkaloid akonitini içerir . Bir kişiyi öldürmek için küçük bir miktar yeterlidir. Ek olarak, akonit suyunda akon suyu, benzilkonin, pikrakonitin, napelin ve diğer birçok alkaloid de mevcuttur.

Zehirli bahçe bitkileriZehirli bahçe bitkileri

Pek çok popüler süs bitkisi, zehirli özelliklerinden sorumlu kimyasallar üretir. Elbette, bu kadar zehirli bir bitkiyi yemediğimiz sürece genellikle tehlikede değiliz, ancak bazıları ciltle basit bir temastan sonra tahriş edebilir. Bunlar bahçelerde en sık görülen zehirli bitkilerdir. Size nasıl zarar verebileceklerini ve zehirlenmeyi nasıl önleyebileceğinizi görün! Daha...

En yüksek aconitine konsantrasyonu, aconite köklerinde ve tohumlarında bulunur. Aconitine'in keskin, kavurucu bir tadı vardır. Tüketimden sonra , zehirlenmenin güçlü ilk belirtileri şunlardır : ağızda yanma ve kaşıntı ve ardından vücudun her yerinde cilt. Daha sonra uyuşma ve karıncalanma, buzağılarda ağrı, soğuk ter ile titreme ve soluk cilt ve mukoza zarları vardır. Göz bebekleri başlangıçta daralır ve sonra genişlemeye başlar ve yavaş yavaş ışığa tepki verir. Fotofobi ve görsel rahatsızlıklar ortaya çıkar. Akonit suyunda bulunan alkaloidler bağırsakları ve karaciğeri daha fazla tahriş ederek mide bulantısı, kusma ve ishale neden olur.

Akonit ile şiddetli zehirlenmelerde kanlı kusma ve kasılmalar meydana gelir . Sinir ve solunum sistemleri felç oldu. Kan basıncı düşer ve kalp atış hızı yavaşlar. Akut zehirlenme, sonunda kalp durması veya solunum kaslarının felci nedeniyle ölüme yol açar.

Akonit zehirlenmesi için ilk yardım

Akonit zehirlenmesi şüphesi durumunda, güçlü bir temel öneri ambulans çağırmaktır. Ambulansın gelmesini beklerken, zehirlenen kişiyi kusturmalısınız. İlk kusma plastik bir torba içinde saklanmalı ve sağlık görevlilerine verilmelidir. Sağlık personeli, bileşimleri temelinde hastanede zehirlenmenin nedenini ve tüketilen toksin türünü belirleyebilecek, bu da zehirlenen kişinin hayatını kurtarmaya yönelik faaliyetleri hızlandıracaktır.

MSc. Agnieszka Lach

Kaynak: J. Marcinkowski, Byliny , Multico Oficyna Wydawnicza, Varşova 2015, s. 81-82; J. Mowszowicz, Yerli zehirli ve zararlı bitkilerin belirlenmesi kılavuzu , PWRiL, Varşova 1982, s. 479; H. Różański Güçlü Aconite - tıpta yanında olduğu gibi