Kedi için güvenli saksı bitkileri

Kediler evlerimizdeki bitkileri kemirmeyi severler . Ne yazık ki bazıları kediler için zehirli olabilir. Neyse ki, kediler için tamamen güvenli olan uzun bir ev bitkileri listesi de var . Evcil hayvanlarının sağlığını isteyenler için, kediler için güvenli olan 35 saksı bitkisinin bir listesini sunuyoruz . Onları yedikten sonra, evcil hayvanınız iyi olacak ve bu listedeki bazı bitkilerin yakınlığı kediniz üzerinde faydalı bir etki yaratabilir!

Kedi için güvenli saksı bitkileri

Bir kedi için hangi bitkiler güvenlidir?

Yerli kedilerin sahipleri olarak sağlıklı ve güvenli olmalarını sağlıyoruz. Ancak bazen tehlike en beklenmedik yerlerden gelebilir. Dracaena, kanatlı çiçekler veya aloe gibi popüler ev bitkileri yenildiğinde kedilere zarar verebilir . Zehirlenme semptomları kusmadan konvülsiyonlara veya kardiyak aritmilere kadar değişebilir. Ciddi durumlarda, zehirli bitkilerin tüketimi hayvanın ölümüne bile yol açabilir!

Neyse ki, kedilerde gıda zehirlenmesine neden olmayan ve aynı zamanda bahçe merkezlerinde ve çiçekçide kolayca bulunabilen birçok ev bitkisi türü seçeneğimiz var . Bunların arasında phalaenopsis, afrika menekşesi, çarkıfelek, bromeliadlar, stephanotis veya schumbergera gibi güzel çiçekli bitkiler bulabiliriz . Ayrıca apartmandaki havayı mükemmel şekilde temizleyen saksı bitkilerini de seçebiliriz. Bu sayede kediler için güvenli olan yeşilliğin yanı sıra tüm ev halkına temiz ve sağlıklı bir hava vereceğiz . Bu tür bitkiler nefrolepis, otsu bitki, kuşkonmaz, areka palmiyesi ve chamedora'dır.

Bazı kediler yeşilde uzanıp yaprakların arasında saklanmayı sever . Araucaria, nolina, ktenante, fatsia veya dizygotek gibi uzun ve yoğun yapraklı bitkileri evde yetiştirerek onlara fantastik bir cazibe katabilirsiniz. Onlara sürtünerek, kedi cilt tahrişine maruz kalmayacak ve yapraklar yenirse suyu ile zehirlenmeyecektir . Pencere pervazlarındaki küçük dairelerde, korkmadan fitoya, üç kat, kral begonya, saksı bambu, peperomia ve pilea yetiştirebilirsiniz.

Bir kedi için güvenli olan bitkiler, aynı zamanda ağzına zarar verebilecek veya hayvanın yemek borusunda sıkışabilecek dikenleri veya dikenleri olmayan bitkilerdir . Bu nedenle kaktüsleri seversek, özellikle uzun dikenli olanları, ulaşılması zor yerlerde yetiştirmeye çalışalım. Kediler için güvenli olan sulu meyveler şunlardır : Crassulaceae familyasına ait kırıcı, aeonium ve diğer türler .

Bunu bildiğim iyi oldu!

Kedi ile eve girmeye değer bir bitki yucca'dır. Kedinin idrar yolu ve karaciğeri üzerinde temizleyici etkisi vardır. Bu sayede kedi pisliği kokusu daha az yoğun hale gelecektir. Aynı zamanda analjezik, antiinflamatuar ve antispazmodik etkiye sahiptir. İlginç bir şekilde, bazı kuru kedi mamalarına avize özleri eklenir.

Bununla birlikte, toksik olmayan bitkilerin bile, kedi çok fazla yerse mideyi üzebileceğini ve kusmaya neden olabileceğini unutmayın . Her kedinin bir bitkiye de alerjisi olabilir. Ayrıca, kedinizin aldığı ilaçlar, vücutlarının yedikleri çeşitli bitkilere nasıl tepki vereceğini etkileyebilir. Bir bitkinin yapraklarını yedikten sonra kedinizin anormal davrandığını fark ederseniz , derhal veterinerinize başvurun. Bununla birlikte, kedi midesini bu şekilde temizlediğinden, hafif kusma endişelenmek için bir neden değildir.

Uyarı!

Evde yetiştirilen bitkilerin kediye tehdit oluşturmaması için yapraklarının üzerinde olabilecek cila müstahzarları ve kimyasal böcek ilaçları püskürtmemelisiniz. Bir kedi böyle bir bitkinin bir parçasını yerse, onun için korkunç sonuçları olabilir. Püskürtme bitkileri için doğal, toksik olmayan müstahzarlar mümkün olduğu kadar kullanılmalıdır.

Tabloda, kediler için güvenli olan ev bitkileri türlerinin tam bir listesi yer almaktadır. Tablonun altında, bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz veya yazdırabileceğiniz sürümün bağlantısını bulacaksınız :-)

Kedi için güvenli saksı bitkileri

Bu tabloyu yazdırılabilir bir sürümde indirin:

  • Kedi güvenli bitkiler listesi (PDF)

MSc. Agnieszka Lach

Kediler için güvenli bitkiler listesi aşağıdakilere dayanmaktadır: Hayvan Zehiri Kontrolü - Zehirli ve Zehirsiz Bitkiler Listesi