Kedi için zehirli saksı bitkileri. Bu çiçeklerden uzak durun!

Herhangi bir kedi sahibinin bildiği gibi, bu bağımsız evcil hayvanların pencere pervazları üzerinde yürüme ve saksı bitkilerini kemirme alışkanlıkları vardır. Ancak, herkes bunun bir evcil hayvan için trajik bir şekilde sona erebileceğinin farkında değildir. Bunlar evlerimizdeki en yaygın zehirli saksı bitkileridir . Evde bir kediniz varsa hangi çiçeklerden kaçınmanız gerektiğini, hangi zehirlenme belirtilerinin olabileceğini ve evcil hayvanınız zehirlendiğinde ne yapmanız gerektiğini içeren listemize göz atın.

Kedi için zehirli saksı bitkileri

Zehirli saksı bitkilerine dikkat edin!

Birçok popüler ev bitkisi, bir kedi tarafından yenildiğinde rahatsız edici semptomlara ve hatta ölüme neden olabilen zararlı maddeler içerir. Bu nedenle, hangi ev bitkilerinin kediler için zehirli olduğunu bulmaya ve onları evden daha iyi çıkarmaya değer. Kedinizin güvenliğini sadece sizin halledebileceğinizi unutmayın . Bu nedenle, yeni bir bitki almaya karar vermeden önce, kediniz için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağını görmek için aşağıdaki tabloyu kontrol edin.

Ev bitkilerinin kediler için zehirliliği, doğada koruyucu rol oynayan ve bitkileri yenmekten koruyan içerdikleri kimyasallardan kaynaklanmaktadır. Bunlar glikozitler, kalsiyum oksalatlar, reçineler ve saponinlerdir. Bitkinin parçalarına genellikle hoş olmayan acı bir tat verirler. Maalesef bu , evcil kedilerin onları tencereden yemesini engellemez . Bahsedilen maddelerin her biri, organizmanın karakteristik bir reaksiyonuna neden olur.

Glikozitler, kediler için çok zehirli kimyasallardır. Bunların büyük bir kısmı clivia, zakkum, siklamen veya aloe gibi bitkilerde bulunur. Bu bitkilerin bir kısmını bir kedi tarafından yemek ishale, şiddetli kusmaya, sindirim sisteminin mukoza zarında hasara ve hatta aşırı durumlarda ölüme bile neden olabilir.

Bahçedeki kedileri kovan bitkilerBahçedeki kedileri kovan bitkiler

Bahçeye yaptığınız her ziyaretinize kedi pisliklerinin hoş olmayan kokusu ve ortaya çıkarılan yatakların görüntüsü eşlik ediyor mu? Kedilerin sevmediği bitkileri diktiğinizden emin olun. Bu tür bitkilerin seçimi azdır, ancak denemeye değer. İşte kedileri bahçenizden uzak tutacak 5 kedi kovucu bitki! Daha...

Saponinler, güçlü köpürme özellikleri sergileyen glikozit benzeri bileşiklerdir . Antoryum ve siklamen yumrularında büyük miktarlarda bulunurlar. Bir kedi bu bitkilerden bir parça yedikten sonra kusma, şiddetli ishal, kardiyak aritmiler, konvülsiyonlar ve koma meydana gelebilir.

Kalsiyum oksalatlar , monstera, Szeflera, pteroflower, difenbachia ve antoryum gibi bitkilerin özsuyunda süspanse edilmiş çözünmeyen kristaller formunda bulunur . Kalsiyum oksalatlar kendi başlarına toksik değildir, ancak şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olurlar, üriner sistemi aşırı yükler ve böbreklere zarar verebilirler.

Pek çok bitki türü (ponisencja, kroton, açelya, ficuslar dahil) kedinin sindirim sistemini ve cildini tahriş eden reçineler üretir . Sapa veya yapraklara sürtünmek bile ciddi bir cilt reaksiyonuna neden olabilir.

Kedi için zehirli saksı bitkileri

Tabletin yazdırılabilir sürümünü indirin:

  • Kedi için zehirli ev bitkileri (PDF)

Kedi için zehirli olan belirli ev bitkileri türleri daha yüksek veya daha düşük toksisite gösterir. Düşük toksik türler yalnızca hassas , zayıf ve alerjiye yatkın kediler ve hamile kediler için tehlikelidir . Örneğin chibora yaprakları gibi çoğu kedi yedikten sonra herhangi bir rahatsızlık hissetmez, ancak bazılarında şiddetli ishal gelişebilir.

Bununla birlikte , yüksek derecede zehirli türler tüm kediler için risk oluşturur ve bu bitkilerle temas etmelerine izin verilmemelidir. Açelya, karanfil ve zakkum, kediler için özellikle tehlikeli ev bitkileridir . Bir kedi sahibi olmak, bu bitkileri evimize getirmemeliyiz. Özellikle açelyalardan küçük bir porsiyon yemek bile kediniz için trajik bir şekilde sonuçlanabilir.

Hatırlamak! Herhangi bir bitkiyi yedikten sonra kedinizde rahatsız edici bir davranış fark ederseniz, derhal veterinerinize başvurun.

Son olarak, kediler için tamamen güvenli olan çok sayıda saksı bitkisi olduğunu da eklemeye değer . Hatta bazılarının bu hayvanlar üzerinde faydalı bir etkisi var! Bu tür bitkilerin bir listesini burada bulabilirsiniz: saksı bitkileri kediler için güvenli :-)

MSc. Agnieszka Lach