Araucaria miktarı - bakım, üreme, hastalıklar

Araucaria heterophylla ( Araucaria heterophylla ), iç mekanlarda büyümeye uygun birkaç kozalaklı ağaçtan biridir. Yavaş büyür, 150 cm yüksekliğe ulaşır. Güzelliğinin yanı sıra en büyük avantajı, iç mekan hava kalitesini iyileştirme kabiliyetidir. Eğrelti otları gibi, sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi olan havayı olumsuz olarak iyonize eder. Kibirli bir araucaria'nın bakımının nasıl görünmesi gerektiğini görün , böylece iğneleri kaybetmez ve taze, yeşil rengini korur, araucaria'yı evde nasıl çoğaltacağını öğrenin ve hangi araucaria hastalıklarının tehlikeli olabileceğini öğrenin . İşte A'dan Z'ye araucaria'yı büyütmek için bir rehber!

Araucaria oldu

Araucaria oldu

Araucaria çok dikkatliydi

Araucaria ne zaman alınır?

Araucaria'nın başarılı bir şekilde yetiştirilmesi, onu evimize zamanında tanıtmamızı sağlayacaktır. Araucaria satın almak için en iyi zaman erken ilkbahar veya erken sonbahardır . Bu süre zarfında bitki, gün boyu değişime ve apartmandaki nem ve ısı koşullarına yavaşça uyum sağlar. Kış, bitkinin uykuda olması gereken araucaria satın almak için en kötü zamandır.

Araucaria yetiştirme alanı

Dairede, araucaria yetiştirmek için uygun bir yer güneydoğu bir pencere ve yaz aylarında gölgeli bir balkon olacaktır. Araucaria çok fazla alan gerektirir, bu yüzden tek başına büyümesi gerekir. Büyüme mevsimi boyunca Araucaria, 20 ve 176; C arasında sabit bir sıcaklık sağlanmalıdır . Kışın araucaria uykuya daldığında, sıcaklık 5-10 ° C arasında kalmalıdır.

Araucaria serpme

Yüce araucaria'nın uygun bakımı, bitkiye yüksek hava nemi sağlanmasını da gerektirir. Yaz aylarında araucaria'ya haftada en az iki kez oda sıcaklığında yumuşak, durgun su püskürtün . Kışın araucaria merkezi ısıtmalı bir odaya yerleştirilirse serpmeye devam ediyoruz ama bu tedavi haftada bir kez yapılıyor. Kışın çok kuru ve sıcak bir odada (20 & 176; C'nin üzerindeki sıcaklıklarda) araucaria yetiştirirsek, onu iğnelerin sararması ve düşmesinin yanı sıra et böceği gibi saksı bitki zararlılarının saldırısına maruz bırakabiliriz .

Sulama araucaria

Araucaria, düzenli ve bol miktarda sulama gerektirir. Büyüme mevsimi boyunca (Mart-Eylül), araucaria haftada en az iki kez sulanmalıdır . Kışın sulama sıklığı haftada bire düşürülebilir. Araucaria, substratın kurumasına çok duyarlı olduğundan, düzenli olarak yapılması önemlidir. Yetersiz sulama, araucaria iğnelerinin sararmasına ve kararmasına neden olur . Araucaria'yı sulamak için kullanılan su, substratın pH'ını yükselten kalsiyum içermemelidir. Araucaria yetiştiriciliği için bir kap, fazla suyun alt tabakadan akmasına izin verecek şekilde drenajla (tencerenin dibinde taş veya kaba çakıl şeklinde) donatılmalıdır. Kök bölgesinde kalan su , araucaria'nın ani solmasıyla kendini gösteren kök hasarına yol açar..

Araucaria oldu

Araucaria oldu

Araucaria'yı Gübreleme

Önemli bir bakım tedavisi de araucaria'nın asitli toprağı seven bitkiler için gübre kullanımıyla gübrelenmesidir. Mayıs ayından eylül ayına kadar araucaria'yı ormangülü veya iğne yapraklı gübre ile gübreliyoruz . Üretici tarafından önerilen gübre dozunun yarısını yumuşak suda seyreltilmiş olarak kullanıyoruz.

Araucaria nakli

Genç araucaria bitkileri her 2-3 yılda bir yeni bir alt tabakaya ve daha büyük bir saksıya nakledilmelidir.

Uyarı! Araucaria'yı saksı bitkilerinin çoğu gibi ilkbaharda değil Ağustos ayında ekiyoruz.

Yeni bir tencerede araucaria, daha önce büyüdüğü gibi tam olarak aynı derinliğe ekilmelidir. Araucaria 1 m yüksekliğe ulaştığında, artık bitkileri yeniden dikmiyoruz, sadece yılda bir kez (ilkbaharda) toprağın üst katmanını değiştiriyoruz. Araucaria yetiştiriciliğinin çok önemli bir unsuru, uygun bir substratın seçimidir. Araucaria için en uygun substrat, orman gülleri ve açelyalar için toprak veya 3: 1: 1 oranında bahçe kili ve kum ile karıştırılmış iğne yapraklılar için topraktır (pH 4.0-5.0).

Budama araucaria

Araucaria'ya bakarken, bitkiyi bozan yaşlanan dalları düzenli olarak çıkarmalısınız . Sapın hemen yanındaki kuru dalları kesmek için budama makası kullanın. Ardından reçine sızıntısını durdurmak için petrol jöleli bir pamuklu çubuk kullanın. Kesildikten sonraki zamanlar, mantar enfeksiyonunu önlemek için bahçe merhemi ile tedavi edilebilir.

Uyarı! Araucaria'ya bakarken, iğnelere zarar veren herhangi bir parlatma preparatı kullanmayın. Bitkinin düzenli olarak serpilmesi, dallarından toz ve kiri gidermemizi sağlar.

Araucaria miktarı - üreme

Araucaria, kışın (Aralık-Ocak) sağlıklı sürgünlerden topladığımız yarı odunsu kesimler yoluyla çoğaltılabilir . Gelecekteki bitkilerin doğru alışkanlığa sahip olması için en iyisi apikal kesimler yapmaktır. İlk yan sürgünlerin altından bitkiyi yaklaşık 4 cm keserek köklenme için kesimler alın. Kesilen yaralar reçine yayar, bu nedenle kesikleri birkaç saat suda bırakarak reçinenin dışarı sızmasına izin veririz. Ana tesiste, petrol jöleli pamuklu ped ile reçine sızıntısını durduruyoruz. Reçinenin sızması durduğunda, fidenin ucu yarı odunsu kesimler için bir köklenmeye daldırılır ve nemli, turbalı bir alt tabakaya ekilir. Ekilen bitkiler yüksek nem oranına sahip olmaları için folyoya sarılır. Araucaria kesimleri, 18-20 ° C sıcaklıkta ve sürekli nemli substratta kökleniyor. Araucaria kesimlerinin köklenme süreci birkaç ay sürer. Yani sabırlı olmalısın!

Araucaria oldu - hastalıklar

Araucaria, hastalığa oldukça dirençli bir bitkidir. Ancak yanlış sulama sonucunda kök çürümesi ve antraknoz meydana gelebilir.

Araucaria kök çürüklüğü bitkide aşırı sulama sonucu gelişir . Bu koşullar altında bitki, Pythium cinsi mantarların neden olduğu enfeksiyona karşı hassastır . Yeterli toprak nemine rağmen hasta bitkiler turgor kaybeder. Alt sürgünlerdeki iğneler hızla sararır, kahverengiye döner ve düşer . Bitki saksıdan çekildiğinde çürük görünür ve doku köklerin eksenel silindirinden sıyrılır. Saksıda drenaj kullanarak bu araucaria hastalığını önleyebiliriz.altta delikli saksılarda araucaria yetiştirerek. Bu sayede kökler tarafından emilmeyen su saksıdan dışarı akabilecektir. Hastalığın semptomlarını gözlemledikten sonra alt tabakayı değiştiriyoruz ve tencereyi iyice yıkıyoruz. Maalesef enfekte olmuş bitkileri atmamız gerekiyor.

Araucaria anthracnosis , Colletotrichum derridis mantarının neden olduğu bir hastalıktır . Bitkinin alt kısımlarında araucaria iğnelerinde görülen sarı, birleşik noktalar olarak kendini gösterir . Leke iğnenin tüm çevresini kapladığında, ölüm meydana gelir. Hasta iğneler düşer. Bazen lekelerde siyah mantar sporları kümeleri görülebilir. Bu araucaria hastalığı, sulama sırasında iğnelerin ıslatılması sonucu gelişir . Bu nedenle, sulama yaparken doğrudan alt tabakaya su dökün. Antraknoz semptomları olan dalları çıkarın ve tüm bitkiye her 7-10 günde bir Biosept Active'i 3-4 kez püskürtün.

Bunu bildiğim iyi oldu! Daha eski araucaria örneklerinde, alt katlardaki dallar kurur ve kendiliğinden düşer, bu da doğal bir süreçtir.

MSc. Agnieszka Lach