Gübre - granül, kurutulmuş, uygulama, gübre ile gübreleme

Gübre , çiftlik hayvanlarının dışkılarına ve yataklıklara dayalı organik bir gübredir ve uzun yıllardır tarımda kullanılmaktadır. Şu anda, arsa üzerindeki amatör mahsullerde, özellikle kurutulmuş gübre veya granüle gübre gibi kullanımı kolay ve kokusuz formlarda, giderek daha fazla bulunur . Bahçe bitkilerinde gübre ile gübrelemenin neye benzediğini görün , gübre uygulama dozları ve tarihlerini öğrenin.

granül gübre

Granül gübre

Şu anda, gübre ve kompost gibi doğal gübreler sadece amatör mahsullerde değil, aynı zamanda organik ve entegre tarımda da giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca doğal tarımda yavaş yavaş yeniden iyiye dönüyorlar. Görünüşe göre suni mineral gübrelerin avantajları yüzünden boğulma (neyse ki!) Yavaş yavaş kayboluyor. Gübre , amatör bahçe bitkilerinde kolaylıkla kullanılan doğal kökenli mükemmel bir gübredir. Bu gübreyi kullanan bahçıvanlar için bu pek de şaşırtıcı değil çünkü gübre bitkilerin ihtiyaç duyduğu mineral besinler, organik maddeler ve toprağa faydalı bakteriyel mikroflora açısından zengin.

Gübre , hayvan gübresi (dışkı ve idrar) ve yataklıktan oluşan organik bir gübredir. Belirli gübre türleri, geldikleri hayvanlara, fermantasyon derecesine ve kompostlama işleminin gerçekleştirilme şekline bağlı olarak bileşim bakımından farklılık gösterebilir.

Gübre kullanmanın faydaları nelerdir

Parsel üzerinde kullanılan gübre , toprağa azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) gibi en önemli mineralleri sağlar. NPK'nın temel bileşiminin yanı sıra gübre, kalsiyum, magnezyum, bor ve demir gibi bir dizi diğer önemli mineraller açısından zengindir. Çok önemlidir çünkü parsel üzerinde kullanılan gübre, temel NPK bileşimli suni gübrelerin uygulandığı topraktaki bu elementlerin eksikliğini gidermeye olanak tanır.

Ancak gübredeki mineraller yeterli değildir. Gübre ayrıca toprakta dönüşüm sürecinde humus oluşturan büyük miktarda organik kütle içerir. Topraktaki humus miktarının artması, doğurganlığın, verimliliğin ve toprak yapısının iyileştirilmesi demektir. Gübre ile birlikte, toprağın biyolojik aktivitesinin iyileştirilmesine ve uygun toprak mikroflorasının geliştirilmesine katkıda bulunan çok çeşitli mikroorganizmaları toprağa katıyoruz. Beceriksiz yetiştirme sonucu zarar gören, doğal bakteri florasının zarar gördüğü toprakların gübrelenmesinde son derece faydalıdır.

Elbette diğer doğal gübreler gibi gübrenin de doğru dozlarda ve doğru şekilde uygulandığı sürece sayısız faydası vardır. Uygunsuz kullanım ve aşırı gübreleme yalnızca mahsul kaybına değil, aynı zamanda örneğin yeraltı sularını kirletmesine de neden olabilir. Bu nedenle gübreyi dikkatli ve ölçülü kullanmalıyız .

Gübre ile arsa üzerindeki mahsulleri gübreleme

Gübre ile gübreleme için doğru tarihin seçilmesi, kullanılan gübre türünün yanı sıra kültür bitkilerinin gübreleme gereksinimlerine de bağlıdır. Gübre uygulamak için en uygun zamanın ilkbahar başı veya geç sonbaharda (hasattan sonra) olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Gübre çiçek tarhlarına veya yataklarına serpildikten hemen sonra, besin kaybını önlemek için toprakla hemen sığ bir şekilde kazılmalıdır. Bunu yapmazsak bahçe bitkileri için gübrenin en önemli bileşeni olan nitrojen kaybolacaktır.

İyi kompostlanmış gübre , erken ilkbaharda, toprağı mahsuller için hazırlarken kullanılabilir. Ancak sonbaharda kullanmıyoruz, çünkü kış aylarında nitrojenin büyük bir kısmı ondan yıkanacak. Sonbaharda, ekimden veya ekimden hemen önce uygulanamayan taze gübre kullanılır. İlkbahara kadar toprakta birkaç ay yavaş yavaş ayrışacaktır. Bu tür gübre, yatağın üzerine yayıldıktan sonra, kompost gübreden çok daha ince bir toprak tabakasıyla kaplanır. Bu, gübrenin hızlı yayılması için gereken oksijene daha iyi erişim sağlayacaktır. Yeraltı sularının kirlenme olasılığı nedeniyle gübrenin donmuş ve karla kaplı topraklarda kullanılmaması gerektiğini de unutmamalıyız.

Sonbaharda bitkileri gübrelemeSonbaharda bitkileri gübreleme

Sonbaharın sonlarında, yaz ve sonbahar başlarında mahsul arazilerden kaybolur. Bir sonraki büyüme mevsimi için hazırlıklara başlamaya ve sonbaharda bitkileri gübrelemeyi düşünmeye değer. Sonbaharda bitkileri gübrelemenin faydalarının ne olduğunu, sonbahar gübrelerini uygulamanın en iyisi olduğunu, sonbaharda gübrelerin nasıl dozlanacağını ve sonbaharda bitkileri gübrelemek için hangi gübrelerin en iyisi olduğunu görün. Daha...

Tarlada hemen taze gübre kullanma veya kompostlama problemi, esas olarak bu gübreyi kendi sığır, domuz veya kuş çiftliklerinden alan çiftliklerle ilgilidir. Bir arsa üzerinde veya bir ev bahçesinde amatör yetiştiriciliğin ihtiyaçları için, bahçe dükkanlarından uygulaması çok daha kolay, kullanıma hazır, iyi kompostlanmış kuru gübre veya granül gübre satın alınabilir . Bu tür gübre, erken ilkbaharda vejetatif gübreleme için ve büyüme mevsimi boyunca bitkilerin üst gübrelenmesi için kullanılır.

Kuru gübre - uygulama, dozlar, tarihler

Kuru gübre genellikle büyük ölçekli çiftçilikten gelir ve bileşim başlangıç ​​materyaline bağlı olarak değişebilir. Kurutmadan önce gübre kompostlanır ve bu da bitmiş gübrenin muntazam bir formunun elde edilmesini sağlar. Bir arsa veya ev bahçesinde büyümedeki tartışmasız avantajı, hoş olmayan kokunun olmaması ve nispeten estetik bir görünümdür.

Erken ilkbahar, bitki örtüsü öncesi gübreleme durumunda, kurutulmuş gübre toprağa yaklaşık 10 cm derinliğe kadar verilir (veya ekimden sonra toprağın üstüne ince bir tabaka halinde yayabilir ve aşırı kurumayı önlemek için su dökebilirsiniz). Kurutulmuş gübre, tüm süs bitkileri, otlar, meyve ağaçları ve çalılar ve sebzelerle gübrelenebilir. Bireysel bitkilerin beslenme gereksinimlerine bağlı olarak, 1 m2 toprak yüzeyi başına 0,5 ila 1 litre gübre kullanılır.

Granül gübre - uygulama, dozlar, tarihler

Granül gübrenin kullanımı daha da uygundur ve raf ömrü çok uzundur . Kuru granül formu ekimi ve depolamayı kolaylaştırır (gübre topaklanmaz, gölgeli ve serin bir yerde depolandığında 3 yıl tüm özelliklerini korur). Granül gübre bir tür konsantre yemdir (geleneksel ham gübrenin tüm olumlu özelliklerini korurken, granül gübre dört kat daha düşük ağırlık ve hacme sahiptir).

İlkbahardan büyüme mevsiminin sonuna kadar çeşitli bitki türleri (hatta saksı bitkileri) için kullanılabilir. Lekelerde kullanıyoruz, serpiyoruz veya suda eritiyoruz. Suda bir çözelti hazırlamak için granül gübreyi soğuk suyla dökün ve yaklaşık 14 gün bekletin. Kullanmadan önce iyice karıştırın ve bu süspansiyon ile bitkileri sulayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi granül gübre ile gübreleme çok kolay ve rahattır, kompost yerine bahçede, balkon veya teraslarda bitki yetiştiriciliğinde kullanılabilir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Özellikle, fermantasyon ve ısıl işlem sonucunda yabancı ot tohumları ve zararlı patojenler içermeyen Hedef granüler gübreyi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda biyolojik yaşamı canlandırmak için - yararlı toprak mikroorganizmaları ile aşılanmıştır. Hiçbir kimyasal katkı maddesi, boya maddesi veya koruyucu madde içermez. Bu onu% 100 güvenli ve doğal kılar.

Diğer gübre kullanımları

Çok fazla ısı üreten at gübresi , çerçeve ve örtü altındaki mahsuller için uygundur. Sebze ve çiçek fidelerini kendi başlarına hazırlayan bahçıvanlar tarafından kullanılmalıdır. Muayenede 20 ila 30 cm kalınlığında 3 katmandan oluşan bir alt tabaka hazırlıyoruz. En alt katman, tohum çimlenmesi sırasında çok fazla ısı üretmek ve toprağı ısıtmak için ayrışan at gübresi tarafından oluşturulur. Gübre tabakasının üzerine kuru yapraklar veya saman samanları koyun. Hepsini iyice sıkıştırın ve üzerine verimli bir toprak tabakası koyun ve tohumları ekin.

Arazideki gübre , kaplumbağa-et savaşçısı olan yaygın zararlılarla mücadelede de yardımcı olabilir. Kaplumbağa güvercini yakalamak için Eylül ayında 1m derinliğe kadar yere daha fazla gübre (tercihen at gübresi) gömüyoruz. Böylesine verimli bir yere hevesle bağlanacaklar. Her 2 haftada bir, zemin donana kadar ve daha sonra ilkbaharda gübreyi kazın ve turkucie'yi seçin.