Buruşuk gül, Rosa rugosa - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Kırışık gül ( Rosa rugosa ) kokusuyla büyüler, park dikimleri ve hobi bahçeleri için mükemmeldir. Geniş alanlara, yol kenarlarına veya çit şeklinde dikilebilir. Bahçede buruşuk bir gül yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu , hangi tür kırışık güllerin özellikle çekici olduğunu ve bir ev bahçesinde buruşuk bir gülün nasıl yayılacağını görün . Bu ilginç gül türünün neden bahçenizde olması gerektiğini öğrenin!

kırışık gül, Rosa rugosa - çiçekler

Buruşuk gül ( Rosa rugosa ) - çiçekler

Buruşuk gül - tanımı, özellikleri

Kırışık gül ( Rosa rugosa ), 1,5 m yüksekliğe ulaşan, dik bir alışkanlığa sahip bir çalıdır. Dallar oldukça dallıdır ve yoğun bir şekilde dikenler ve dikenler ile kaplıdır. Hızla büyüyen koşucular yaratır. Yapraklar kırışmış ve altlarında tüylerle kaplıdır. Sonbaharda sararırlar. Kokulu buruşuk gül çiçekleri Nisan'dan Ağustos'a kadar ortaya çıkar. Pembe veya beyaz olabilirler. Kırmızı ve sarı çiçekleri olan buruşuk gül çeşitleri de yetiştirildi .

Merak! Tomurcuklara popüler bir katkı olan meşhur gül reçeli, bu gülün çiçek yapraklarından hazırlanır. Bu amaçla pulları toplarken acı tadı olan beyaz kökleri çıkarın. Daha sonra çiçek yaprakları şeker ve su ile kaynatılır. Ayrıca limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Kırışık gülün meyveleri ağustos ayı sonunda olgunlaşır ve ekim sonuna kadar çalıda kalır. Küresel, kırmızı hafif basıktır. Konserveler için mükemmeldirler. Genellikle bitkisel hammadde olarak elde edilen buruşuk gül meyvesinin iyileştirici özellikleri de değerlidir . Yüksek C vitamini içeriği ile karakterizedirler, genel bir güçlendirici, idrar söktürücü, antienflamatuar ve anti-romatizmal etkiye sahiptirler. Gül meyvesi preparatları karaciğer, böbrek ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Uyarı! Fırfırlı gül meyveleri tamamen olgunlaştığında, ancak yumuşamadan ve kırışmadan hasat edilir. Beslenme amacıyla, sözde meyvenin içi (sözde hipantia), sindirim sistemini tahriş edebileceğinden, meyvenin içindeki tüylerle birlikte çevredeki tüylerle birlikte çıkarılmalıdır.

Buruşuk gül - yetiştirme

Kırışık gül yetiştirmek son derece kolaydır, bu yüzden gül hastalıklarına ve zararlılara dayanıklı gösterişli güller arayanların bahçeleri için mükemmeldir. Aynı zamanda kentsel koşulları ve düşük kaliteli toprağı mükemmel şekilde tolere eder.

Fırfırlı gül ekim alanı güneşli olmalı ve çok rüzgarlı olmamalıdır. Hadi, Rosa rugosa hafif bir gölgeye dayanabilir. Orta derecede kuru ila verimli topraklar, suyla tıkanmış değil, kumlu balçık Rosa rugosa, asidikten nötr ortama tolerans gösterir. Alkali bir substratta yapraklarda kloroz görülebilir. Daha sonra sararırlar ve fenomenin kendisi demir eksikliği ile ilişkilidir.

Buruşuk bir gül dikmek en iyi sonbahar veya ilkbaharda yapılır. Sağlıklı yapraklı fideler, tercihen üç sürgün seçin. Gül çalıları birbirinden 60-80 cm mesafeye dikilir çünkü kuvvetli büyürler ve oldukça geniştirler. Dikimden önce toprak, gübre veya kompost gibi organik maddelerle zenginleştirilmeli ve ekimden sonra bol su verilmelidir. Buruşuk gül melezlerinde tomurcuklanma yerinin yer yüzeyinden 3-4 cm aşağıda olması gerektiği unutulmamalıdır.

gül dikmekGül dikimi

Gül çalıları için önerilen ekim zamanı düşmektir. Yılın bu zamanında ekilen çalılar daha kolay köklenir ve onları budamamız bizim için daha kolay olacaktır. İlkbaharda sadece kök güllerin ekilmesi tavsiye edilir, çünkü sonbaharda ekilir, dondan korunma ile ilgili oldukça zahmetli prosedürler gerektirir. Bahçeye gül dikmeyi görün. Daha...

Kırışık gül yetiştiriciliğinde budama prosedürü o kadar önemli değildir, sık budama gerektirmez. İlkbaharda ekimin ilk yılında yeni ekilen çalılar yerden yaklaşık 20 cm yukarıda budanmalıdır. Sonraki yıllarda sadece hasta, zarar görmüş ve donmuş sürgünleri kestik. Süs çeşitlerinde, solmuş çiçek salkımını kaldırabilir ve bitkiyi çiçeklenmeyi tekrarlamaya teşvik edebiliriz. Sadece yer örtülü güller grubundan buruşuk güllerin melezleri, sürgünlerin her yıl uzunluklarının 2 / 3'ü kadar kesilmesini gerektirir.

budama gülleriBudama gülleri. Gülleri nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Budama gülleri, bu çalıların yetiştirilmesindeki temel prosedürlerden biridir. Budama kuralları çok karmaşık değildir ancak farklı gül grupları için farklılık gösterir. Sağlıklı bir şekilde büyümelerini ve bolca çiçek açmalarını sağlamak için gülleri nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün! Daha...

Kırışık gülü nadiren sularız , ama bol miktarda.

Buruşuk gülün uygun şekilde seçilmiş gübrelenmesi , çiçeklerin daha uzun süre tadını çıkarmanızı sağlayacaktır. İlk beslemeyi ilkbaharda gül çiçek açmaya başladığında yapıyoruz. İlk çiçeklenme zayıfladığında bir sonraki dozu kullanırız. Bununla birlikte, döllenme tedavisini çok geç yapmamanız gerektiğini unutmayın (son gübre dozları Temmuz ayında verilir). Düşük sıcaklıklar döneminde yeni sürgünlerin ortaya çıkması, ancak donmalarına neden olabilir.

Kırışık gül dona dayanıklıdır , ancak genellikle aşılanan melezleri kışa karşı korunmalıdır. Aşılama bölgesi burada en önemli rolü oynar. Çalıların donmadığından emin olmak için, onları toprakla örtmeye veya ladin dallarıyla köklerin içine örtmeye değer.

Kış için güllerin korunması - örtme, tepeleme, budamaKış için güllerin korunması - örtme, tepeleme, budama

Bu çalılar iklimimizde yeterince dona dayanıklı olmadığından, kış için gülleri güvence altına almak genellikle bir gerekliliktir. Uygun şekilde seçilen eylemler sayesinde güllerimizin çok soğuk bir kışta bile hayatta kalmasını sağlamak mümkündür. Gülleri kışın en iyi nasıl koruyacağınızı, onları ne zaman ve nasıl kapatacağınızı, kış için gül budamanın tavsiye edilip edilmediğini görün. Daha...

Buruşuk gül - çeşitleri

Donma direnci ve olumsuz çevresel faktörlere karşı yüksek toleransı nedeniyle, buruşuk gül, çeşitli ilginç çeşitler oluşturmak için hevesle bir temel olarak kullanıldı. Park ve yer gülleri olarak sınıflandırılan bu çeşitlere buruşuk gül melezleri adı verilir . Direnç, yemyeşil bitki örtüsü veya oldukça kuvvetli büyümeyle ilgili özellikler gösterirler.

kırışık gül, Rosa rugosa - çiçekler

Buruşuk gül ( Rosa rugosa ) - meyve

En değerli 3 park gül çeşidi

Kırışık gül 'FJ Grootendorst' - son derece dekoratif bir çeşittir, çiçekleri yarı çift karmin pembesi olup maviye dönüşür. Haziran ayında ortaya çıkarlar ve küçük karanfilleri andırırlar. Çalı dona kadar çiçeklenmeyi tekrarlar, 1 m'ye kadar büyür.

Buruşuk gül 'Hansa' - bu çeşitlilik, çok büyük olan ve aynı zamanda yoğun bir kokuya sahip olan mor-kırmızı dolu çiçeklerden hoşlanır . Gel bu gül çiçek açmayı tekrar ediyor, çok fazla değil. 2 m'ye kadar yüksekliğe ulaşır.

Buruşuk gül 'Rococo' - soluk pembe, büyük, hafif kokulu çiçekleri olan bir çeşittir. Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar ve sonbahara kadar tekrar eder. 1,2 m'ye kadar büyür. Dona karşı son derece dayanıklıdır.

Park gülleri - çeşitleri, yetiştirme

Park gülleri, çiçek ve çalı görünümlerinde en büyük varyasyonun görülebildiği gruba aittir. Bununla birlikte, ortak özellikleri güçlü büyüme ve bol çiçeklenmedir. Bunlar çok fazla işlem gerektirmediğinden, düşük toprak gereksinimleri vardır. Özellikleri nedeniyle özellikle park ve bahçe dikimi için uygundurlar. Daha...

Yer örtüsünün en değerli 3 çeşidi

Buruşuk gül 'Handwar' - kuvvetli kokulu, pembe, yarı çift, orta boy çiçeklerden oluşan bir çeşittir. Sonbahara kadar çiçek açar ve sonuç olarak büyük meyveler verir. 1.2 m yüksekliğe kadar büyür ve çok gürdür.

Buruşuk gül 'Speruge' - karmin kırmızısı çiçekleri vardır, son derece dekoratif, büyük, hafif kokulu. Yazın başlarında bolca çiçek açar, sonra çiçek açmayı tekrar eder, ancak o kadar da bol değildir. Parlak kırmızı meyve verir. Çalılar yaklaşık 1 m yüksekliğe kadar büyür.

Buruşuk gül 'Polareis' - son derece dona dayanıklı bir çeşittir ve aynı zamanda güzel beyaz-pembe, dolgun çiçekler yaratır. Bol ve uzun süre çiçek açar. Çalı yaklaşık 0,8 m yüksekliğe kadar büyür.

zemin örtüsü güllerYer örtüsü güller - çeşitleri, dikim, bakım

Yer örtüsü gülleri, şehirlerde ve ev bahçelerinde yamaç ve güneşli yerler dikmek için mükemmel bir çeşittir. Dikenli gövdelerle yoğun bir şekilde kaplı beyaz, pembe, kırmızı veya sarı çiçeklerle serpilmiş, zeminin üstünde halılar oluştururlar. Hangi gül çeşitlerinin en iyisi olduğunu, bunları nasıl ekeceğinizi ve bu bitkilerin sağlıklı büyümesini ve bol çiçeklenmesini sağlamak için yer örtülü güllere nasıl bakılacağını görün. Daha...

Fırfırlı gül - üreme

Kırışık gülü birkaç şekilde yeniden üretebiliriz. Genel olarak, yani tohumlardan veya vejetatif olarak otsu, odunsu kesimler, sürgünler ve köklerden.

Tohumlardan fırfırlı gül yayılımı , olgun meyvelerin hasat edilmesi, tohumların onlardan çıkarılması, temizlenmesi ve kurutulmasından ibarettir. Gül tohumları, düşük sıcaklıkta nemli bir ortama veya basitçe bir buzdolabına (sözde tabakalaşma) yerleştirilerek filizlenmeleri için uyarılmalıdır. Tohumlar, geçirgen ve hafif bir alt tabakaya ekilir. Turba katkılı kum olması en iyisidir. Çimlenme döneminde, alt tabakanın kurumasını önleyerek sabit bir nem tutarız.

Kırışık gülün otsu kesimlerini haziran ayında bitkinin tepe kısmından alıyoruz, yaprakların çoğunu alıp fidanın üst kısmında 2-3 bırakıyoruz. Diğer yandan bir yıllık yan sürgünlerden dinlenirken odunsu kesimler alınır. Yaklaşık 15 cm uzunluğunda olmalıdırlar. Onları 1: 2: 1 oranında turba, kum ve toprak karışımına koyarız. Daha iyi ve daha hızlı köklenme için köklendirme kullanmaya değer. Fidenin ucu toz halinde karıştırılır ve hazırlanan alt tabakaya yerleştirilir. Alt tabakanın nemini sürekli kontrol ediyoruz. Otsu kesimler yaklaşık 5 hafta sonra kök salmalıdır. Odunsu kesimlerde, sürgündeki ilk yaprakların filizlenmesi, kesimlerin kök saldığının bir işaretidir.

Kırışık bir gül olması durumunda kök emiciler tarafından çoğaltılması son derece basittir. Gülün köklerinde maceracı tomurcuklar var. Onlardan bir kök yarasının bir sonucu olarak emiciler oluşur. Her büyüme kendi köklerini üretir. Bu, başka bir uygun yere nakledilmesi gereken yeni bir fide nasıl oluşur. Benzer için Rosa rugosaya o olduğu sürgünlerden çoğaltılabilir . Çalı tabanında bulunan uykuda olan tomurcuklardan yeni sürgünler çıkar. Bitkinin bir kısmını keserek yeni bir sürgün gelişir.

MSc. Joanna Białowąs