Örümcek akarı için ev ilaçları

Örümcek akarı , genellikle süs bitkilerinde görülen bir zararlıdır. Bununla mücadele zahmetli ve genellikle ondan kurtulmak istediğimizde zararlı kimyasal preparatlar kullanıyoruz. Bu arada, örümcek akarları için daha doğal ve güvenli ev ilaçları var . Bazıları ... şaşırtıcı derecede basit! İşte bu haşereden hızlı ve verimli bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacak örümcek akarları için 5 ev ilaçları .

örümcek akarı için ev ilaçları

Örümcek akarı için ev ilaçları

1. Yaprakları su ve sabunla yıkamak

Örümcek akarlarıyla mücadelede çok popüler ve etkili bir ev yöntemi, bitki yapraklarını sabunlu suya veya bulaşık deterjanına batırılmış yumuşak bir bezle yıkamaktır. Sıradan gri sabun olan potasyum sabunu kullanmak en iyisidir. 1 litre ılık suda 3-4 ölçek çay kaşığı gri sabun veya 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı çözülür. Bitkinin yapraklarını ve saplarını özellikle yaprakların alt tarafını dikkatlice silerek yıkarız. Daha sonra bitki duşta iyice durulanır. Bu prosedürü 5 gün boyunca tekrarlıyoruz. Daha sonra bu aktiviteyi profilaktik olarak haftada bir tekrar ederiz.

2. Bitkileri duşta durulayın

Örümcek akarlarıyla savaşmanın başka bir ev yöntemi, bitkileri suyla yıkamaktır . Bitkiyi ve saksıyı küvete koyun ve güçlü bir su akışı ile durulayın. Bundan önce, durulamamak için toprağı tencereye streç filmle sıkıca sarıyoruz. Su akışı yaprakların alt tarafına yönlendirilir. Yıkanmamış yumurtalardan gelişen sonraki nesil örümcek akarlarından kurtulmak için bu tür banyoları 3 hafta boyunca her 3 günde bir tekrarlıyoruz .

3. Yaprakların bitkisel yağ ile yağlanması

Örümcek akarı için bir ev yöntemi, etkilenen bitkilerin yapraklarını bitkisel yağla yağlamaktır . Bir fırça yardımıyla yağı, yaprakların alt ve üst taraflarının tüm yüzeyine ve gövdelere iyice yayıyoruz. Yağ, örümcek akarlarının gövdesini ve yumurtaların yüzeylerini kaplayarak nefes alma süreçlerini engeller. Bahçe mağazalarında ayrıca saksı bitkilerini püskürtmek için Emulpar Sprey (keten tohumu yağı bazlı) veya Multi Insekt (kolza yağı bazlı) gibi hazır doğal yağlar satın alabilirsiniz.

4. Hava neminin artırılması

Örümcek akarları en iyi kuru ve sıcak bir ortamda gelişir. Nem oranını% 90'a yükseltirsek örümcek akarlarının larvaları ve yumurtaları gelişmeyi durdurur ve ölür. Bitkileri plastik poşetlere sarıp evde örümcek akarları için elverişsiz koşullar yaratabiliriz.

Bu amaçla, tek tek bitkiler, sürgünün tabanına yapışkan bant ile sarılmış plastik bir torba ile kaplanır. Diğer bir yol da bitkileri plastik şişelerle kapatmaktır. Tabanı plastik şişelerden çıkarıyoruz. Sonra bitkileri onlarla kapatıyorum. Kapakları, şişenin boynuna bir lastik bantla sardığınız gazlı bezle değiştirin. Bu şekilde hava değişimini sağlayacağız.

Birkaç ay boyunca bu şekilde paketlenmiş bitkiler yetiştiriyoruz. Örümcek akarlarıyla savaşmanın bu evde yöntemi , yalnızca orkideler gibi yüksek hava nemini tolere eden bitkiler için geçerlidir. Bu kadar yüksek nem ile bitkilerin mantar hastalıklarının kolayca gelişebileceği de unutulmamalıdır.

Yaprak bitleri için ev ilaçlarıYaprak bitleri için ev ilaçları

Yaprak bitleri için doğal ev ilaçları, kimyasal böcek ilacı kullanmaktan kaçınanlar için bir çözümdür. Yaprak bitleri baş belası ve çok yaygın bir zararlıdır. Süs bahçelerinde, sebzelerde ve hatta ev çiçeklerinde bulunurlar. Yaprak bitleri bitkilerden özü emer, onları kirletir, tatlı özsu çıkarır ve tehlikeli virüsler taşır. Bu nedenle, hızlı tepki vermek ve yaprak bitleriyle ortaya çıkar çıkmaz mücadele etmek önemlidir. Daha...

5. Örümcek akarları için ev yapımı müstahzarlar

Örümcek akarlarıyla savaşmak için hazırlanması kolay ev hazırlıkları da kullanabiliriz. Örümcek akarları için en popüler ev ilacı sarımsak veya soğan kabuğu özüdür . Bir ekstrakt hazırlamak için, yaklaşık 25 gr sarımsak veya soğan kabuğu ezilir, 1 litre soğuk su ile dökülür ve 12-14 saat bekletilir (hava kabarcıkları görünene kadar). Daha sonra çözeltiyi süzüyoruz, 1: 1 oranında suyla seyreltiyoruz ve bitkiye püskürtüyoruz. Ekstraktı bir gün içinde kullanıyoruz. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanmalıdır.

Örümcek akarları için başka bir ev ilacı tarçın, karanfil, otlar ve sarımsak infüzyonudur . Hazırlamak için bir litrelik kaba bir çay kaşığı toz tarçın, bir çay kaşığı karanfil ve 2 çay kaşığı Provencal otu koyun. Her şeyin üzerine yaklaşık 1 litre kaynar su dökün ve iyice karıştırın. Hafifçe soğutulmuş solüsyona 2 yemek kaşığı ezilmiş taze sarımsak ekleyin. 1 saat sonra infüzyon tamamen soğuduğunda süzün ve püskürtücüye dökün. Son olarak solüsyona 1 damla sabun ekleyin. Bitkileri bitmiş hazırlık ile iyice püskürtün. Hazırlığı 1 gün içerisinde kullanıyoruz. Tedaviyi 2 hafta boyunca her 3 günde bir tekrarlıyoruz.

Örümcek akarlarını tedavi etmenin bir başka yolu , hem yetişkin örümcek akarlarına hem de larvalara ve yumurtalara karşı etkili olan biberiye veya tarçın esansiyel yağı (eczanelerde mevcuttur) ile püskürtmektir . 1 litre suya birkaç damla yağ ekleyin ve ardından bitkilere püskürtün. İlaçlamayı 2 hafta boyunca 3 günde bir tekrarlayın. Tedaviyi ayda iki kez profilaktik olarak gerçekleştirebiliriz.

MSc. Agnieszka Lach