Çin gülü, Hibiscus evde - bakım, yetiştirme, hastalıklar

Çin gülü veya ev ebegümeci , evde yetişen en süs bitkilerinden biridir. Borulu organlarındaki ebegümeci çiçekleri hemen hemen herkesi memnun eder. Bu bitkinin ekimini kolaylaştırmak ve harika sonuçlar getirmek için Çin gülünün bakımının nasıl olması gerektiğini görün . Ayrıca Çin gülünü hangi hastalıkların ve zararlıların tehdit edebileceğini ve evde ebegümeci yetiştirirken olası sorunları nasıl önleyebileceğinizi görün ?

cissus rombolistny

Çin gülü, ebegümeci - evde büyüyor

Fotoğraf gajka, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Ebegümeci veya ebegümeci olarak da adlandırılan bamya ( Hibiscus rosa-sinensis ), Malvaceae veya Malvaceae familyasına aittir (bu aileye bahçıvan ebegümeci de bilinir). Evde yetiştirilen Çin gülü , bahçe ebegümeci ( Hibiscus syriacus ) olarak da bilinen bahçe kız kardeşi Suriye ebegümeci ile karıştırılmamalıdır .

Çin gülü mükemmel bir ev bitkisidir. Alışılmadık derecede büyük çiçekleri yalnızca bir veya iki gün sürmesine rağmen , Çin gülünün evde uygun şekilde yetiştirilmesiyle, Mayıs'tan Ekim'e kadar çiçeklenmenin devamlılığını (çiçekler her gün gelişecektir) sağlayabiliriz. Çiçekler genellikle büyüktür ve çeşitliliğe bağlı olarak farklı renklerde - mor, kırmızı veya beyaz, tek renkli veya alacalı, bir tüpe bağlı çekici organları ile.

Evde ebegümeci olarak anılan Çin gülünün ( Hibiscus rosa-sinensis ), genellikle bahçe ebegümeci olarak adlandırılan Suriye ebegümeci adı verilen bir bitki ile karıştırıldığını bilmeye değer . Her iki bitkinin yetiştirme gereksinimleri ve amacı tamamen farklıdır. Bu nedenle, evde ebegümeci seçerken, kafanızın karışmamasına ve bahçe ebegümeci almamasına dikkat edin .

Çin gülü, ebegümeci - bakım, yetiştirme

Evde büyüyen ebegümeci konumu

Çin gülü güneşi sever, ancak ışık yayılmalıdır. Güneye maruz kalma bu bitki için ideal olacaktır (pencere kenarında değil, pencerenin hemen yanında - bitkinin yaklaşık 1 m uzakta durmasına izin verin), batı veya güneybatı (burada pencere kenarında durabilirsiniz). Yazın bir Çin gülünü dışarıya, örneğin bir terasa koyabilirsiniz, ancak biraz gölgeli (yarı gölgeli) bir yer olmalıdır. Aynı zamanda bitkiyi aşırı sıcak günlerde güneş yanığından korumayı unutmayın. Hibiscus yaprakları çok fazla ışığa maruz kaldığında soluklaşır ve bitki çok karanlık bir yerde zayıf bir şekilde çiçek açar.

Önemli! Ebegümeci yetiştirirken, yerini değiştirmesine izin verilmez, örneğin onu bir pencere pervazından diğerine taşımak için. Bu, çiçek tomurcuklarının düşmesine neden olabilir.

Evde yetiştirilen ebegümeci sıcaklığı

Bitki ısıyı tercih ediyor. Yazın en iyi 20 ° C civarındaki sıcaklıklarda hissedilir, 27 ° C'ye kadar sıcaklıklara dayanabilir. Kış için, Kasım ayından Ocak ayına kadar, ebegümeci 15 ila 18 ° C sıcaklıkta daha serin bir yere yerleştirin. Bu süre zarfında Çin gülü uykuda bir döneme girer. Sıcaklık düştükçe sulamayı da sınırlamalı ve gübrelemekten kaçınmalısınız.

Ebegümeci yetiştiriciliğinde hava nemi

Çin gülü yetiştiriciliğindeki hava nemi oldukça yüksek olmalıdır, bu nedenle bitkiye dağınık bir su akışı, tercihen gevşek su serpmeye değer. Ancak, güneş yanığına neden olabileceğinden, yapraklar güneşten ısındığında bitkilerin asla serpilmemesi gerektiğini unutmayın.

cissus rombolistny

Çin gülü, ebegümeci - evde büyüyor

Fotoğraf gajka, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Çin gülünü sulamak

Evde yetişen Çin gülünün bakımı, bu bitkinin uygun şekilde sulanmasını gerektirir. İlkbahardan yaza kadar, ebegümeci sulama oldukça bol olmalıdır. Toprağın sürekli nemli olmasına, ancak ıslak olmadığından emin olalım. Kasım ayından bu yana sıcaklık düştükçe sulamayı da sınırlıyoruz (o zaman genellikle iki haftada bir defadan fazla su vermeyiz).

Çin gülünün gübrelenmesi

Uygun döllenme de çok önemli yer Çinlilerin ekimi gül evde. Bu işlem olmadan bitki büyük miktarda çiçek üretemeyecektir. İlkbaharda çiçek tomurcuklarının ortaya çıkmasıyla birlikte ebegümeci gübrelemeye başlıyoruz ve daha sonra çiçeklenme dönemi boyunca devam ediyoruz . Sulama için suda çözülmüş çiçekli bitkiler için her hafta bir bileşik gübre ile gübreleyin. Dozaj, gübre ambalajı üzerindeki talimatlara göre ayarlanmalıdır. Gübrelemeyi sonbaharda sınırlıyoruz ve kasım ayından ocak ayına kadar uykuda iken bitkileri hiç gübrelemiyoruz.

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

Ev ebegümeci nakli

Evde yetiştirilen Çin gülü her baharda ilkbaharda ekilmelidir. Genellikle, ebegümeci için iyi bir alt tabaka, bir çiçekçiden satın alınabilen saksı toprağıdır. Ebegümeci için ideal toprak, pH'ı 5,7–6,8 olan, turba ve kum katkılı killi bir topraktır.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Çin Gülü Kesme

Hibiscus , uygun dallanma ve bol çiçeklenme için budama gerektirir. Çin gülünün kesilmesi, bitki hala uykuda iken, kış sonunda yapılmalıdır. Ayrıca nakil sırasında ebegümeci de budayabilirsiniz. Bu işlem sırasında sürgünler uzunluklarının yaklaşık yarısı kadar kısaltılır.

Hibiscus üreme

Çin gülünün evde çoğaltılması , ilkbaharda 2-3 yapraklı yarı odunsu apikal kesimlerin köklenmesiyle gerçekleştirilir. Dikimden önce, kesilmiş parçaların uçları köklendirme maddesine daldırılır ve ardından hafif bir turba alt tabakasına (örneğin, turba ve kum karışımı) yerleştirilir. Fidelere yaklaşık 25 ° C'lik yüksek bir sıcaklık sağlanmalıdır. 3 hafta içinde kök salmaları gerekir.

Çin gülü, ev ebegümeci - hastalıklar ve zararlılar

Yanlış yetiştirme koşulları genellikle ebegümeci hastalıklarına neden olur veya zararlıların ortaya çıkmasına neden olur .

Çok nemli bir alt tabaka, kök topunun çürümesine ve Çin gülünün yapraklarının düşmesine neden olabilir . Kök topunun kurutulması, çok soğuk veya çok nemli hava çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olabilir. Çok kuru toprak, Çin gülü yapraklarının kenarlarının kıvrılmasına da neden olabilir. Çiçek yapraklarının kenarları kahverengiye döner ve bitkiye çok güçlü güneş ışığı veya çok soğuk su püskürtüldüğünde kararır.

Çin gülü, bir tencerede ebegümeci - bakım, hastalıklar - forumumuzdaki tavsiyelere bakın!

Hiç Çin gülüm olmadı. Onu nasıl yeniden üretiyorsunuz? Zorlu ve kaprisli bir bitki mi yoksa büyümesi kolay mı? Hibiskusum sararıp kıvrıldıktan sonra yaprakları dökmeye başlar. Gülümün yaprakları sararıyor, içlerine bir şey kemiriyormuş gibi delikler açılmış, yaprakların kenarları ve uçları yanmış gibi görünüyor. Neyi yanlış yapıyorum? Cevapları forumumuzda bulun! Daha...

Çiçeklerdeki beyazımsı veya kırmızımsı lekeler ve ebegümeci genç sürgünleri, bitkinin gri küf tarafından saldırıya uğradığını gösterir. Daha sonra bitkileri püskürtmeyi bırakıp onlara Biosept 33 SL (% 0.1 konsantrasyon), Rovral Flo 255 SC (% 0.2 konsantrasyon) veya Teldor 500 SC (% 0.1) püskürteceğiz. Püskürtme tekrar etmeye değer.

Eğer kahverengi-mor lekeler görünür ebegümeci yaprakları üzerinde ve daha sonra yapraklar ölür, bu Alternaria gösterir. Böyle bir durumda, yukarıda bahsedilen hazırlık Rovral Flo 255 SC veya Gwarant 500 SC veya Folpan 80 WG (% 0,2) kullanılabilir.

Çok kuru hava, yaprak bitleri, etli böcekler ve örümcek akarları gibi ebegümeci zararlılarının ortaya çıkmasına neden olur.

Çin gülü üzerindeki örümcek akarları , yapraklardaki sarı lekelerden ve yaprakların alt tarafındaki örümcek ağlarından tanınabilir. Bu durumda, Karate Zeon 050 CS'yi% 0,05'lik bir konsantrasyonda (10 litre su için 5 ml) kullanın. Diğer bir yol ise, Provado Combi Pin veya BR Shieldmaker çubuklarını yere koymaktır, ancak eylemleri için bir süre beklemeniz gerekir (çubuklarda bulunan maddeler buradan bitkilerin köklerine kadar yere iner, sonra bitki dokularında, zararlı böcekler tarafından emildikleri yerden dolaşırlar ve bu her şey birkaç haftaya kadar sürer).

Ebegümeci üzerindeki et böceği , yaprak saplarının tabanındaki beyazımsı "tüy" ile tanınabilir. Provado Kombi Pimi veya BR Koruyucu Çubuklarla da onlarla savaşabiliriz.

Öte yandan yaprak bitleri, çoğunlukla genç yapraklarda, gövdelerde, çiçek tomurcuklarında ve çiçeklerde küçük, genellikle yeşil böcek kolonileri oluşturur. Yaprak bitlerinin beslendiği yerde yapraklar renk değiştirebilir ve şekil değiştirebilir ve genellikle yapışkan yaprak biti salgısı - bal çiyiyle kaplıdır. Yaprak bitleriyle herhangi bir yaprak biti ilacı püskürterek savaşıyoruz.

Hastalıklar ve zararlı böcekler için (Biosept hariç) yukarıda belirtilen müstahzarlardan herhangi birini püskürtürken, bitkinin dışarıda bırakılması gerektiğini unutmayın, çünkü bu müstahzarlar insanlara zararlıdır ve evlerde kullanılmamalıdır. Kimyasal bitki koruma ürünlerine alternatif olarak, yukarıda belirtilen tüm haşereler ve gri küfle mücadele etmek için doğal ve güvenli Agricolle Sprey 750 ml preparatını kullanabilirsiniz - bir sprey şişesinde kullanıma hazır bir solüsyondur. Bence bu, saksı çiçeklerinde bulunan zararlılar için evde yetiştirme koşullarında kullanılması mümkün olan en iyi yöntemdir.

Katarzyna Matuszak