Bektaşi üzümü - çeşitleri, dikim ve bakım

Bektaşi üzümü, evde ve arsa bahçelerinde kolayca yetiştirilen geleneksel bir meyve çalıdır. Meyveleri çiğ ve konserve olarak yenebilir, sağlık açısından pek çok özelliğe sahiptir ve Haziran ayında olgunlaştıkça büyüme mevsiminde ilkler arasındadır. Bektaşi üzümü için nispeten bakım kolaylığı ve düşük gereksinimleri, bahçeye bektaşi üzümü dikmenin diğer avantajlarıdır.

altın çilek

Bektaşi üzümü, bir arsa üzerinde ve bir ev bahçesinde büyümek için mükemmel bir meyve çalıdır.

Bektaşi üzümü - özellikleri

Bazen kuzey asması olarak da adlandırılan bektaşi üzümü ( Ribes uva-crispa ), bektaşi üzümü ailesine ( Grossulariaceae ) ait, yüksekliği 1.5 m'ye kadar ulaşan dikenli bir çalıdır .

Başlangıçta, bektaşi üzümü Avrupa ve Asya'daki iyi aydınlatılmış ormanlık alanlarda yetişiyordu. Şimdi büyük ölçekte yetiştiriliyor ve birçok ilginç çeşitte mevcut.

İklimimizde yetişen bektaşi üzümü çalıları nisan ayından mayıs ayına kadar çiçek açar ve haziran sonundan ağustos başına kadar meyve verir. Bu nedenle tipik yaz meyveleridir.

Bektaşi üzümü - çeşitleri

Polonyalı fidanlıklar tarafından satılan bektaşi üzümü çeşitleri genellikle dona karşı yeterince dayanıklıdır ve bahçemiz için bektaşi üzümü seçmek konusunda çok fazla endişelenmemize gerek yoktur. Bununla birlikte, ev ve tahsis bahçelerinde, genellikle kimyasal bitki koruma ürünlerinin kullanımından kaçınmak istiyoruz, bu nedenle ana faktör, Amerikan bektaşi üzümü küfünün en büyük kayıplara neden olduğu bektaşi üzümü hastalıklarına karşı dirençtir. Bu nedenle, 'Biały Triumf', 'Czerwony Triumf' ve 'Rzeszowski' gibi çeşitlerin yetiştirilmesini şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü üçü de küften kolayca etkilenir.

Hatırlamak! Bahçeniz için bir bektaşi üzümü çeşidi seçerken, çeşidin Amerikan bektaşi üzümü küfüne karşı direncine dikkat edin. Bu hastalığa tamamen dirençli çeşitleri dikmek en iyisidir.

Bektaşi üzümü meyvesinin olabildiğince uzun süre tadını çıkarması için, bahçeye farklı zamanlarda olgunlaşan çeşitler ekmeye değer.

Bektaşi üzümü çeşidini seçmenin yanı sıra , çalı şeklinde büyüyen bitkiler mi dikmek isteyip istemediğinizi ya da standart formları, yani bir gövdeye aşılanmayı mı tercih ettiğimizi düşünmeye değer. Kök bektaşi üzümü minyatür bir ağaca benzer, tacı biraz daha dardır, bu nedenle çalı daha az yer kaplar. Meyveyi toplarken bu kadar eğilmenize gerek yok. Standart formları yetiştirirken, toprağı çalıların altında otlatmak da daha kolaydır.

altın çilek

Altın çilek

Yeşil meyveli bektaşi üzümü çeşitleri

Invicta - orta erkenci, yüksek verimli bir çeşittir. Orta boy meyve, tüylerle kaplı. Küflenmeye biraz duyarlıdır.

Resistenta - Temmuz ayının ilk yarısının sonunda olgunlaşan bir çeşitlilik, bolca üretiyor. Meyveler küçük ila orta büyüklükte, yosunsuz Çok lezzetli, şarap-tatlı. Bektaşi üzümü küfüne dayanıklıdır.

Kırmızı meyveli bektaşi üzümü çeşitleri

Kamieniar - hassas kırmızı bir kabuğa sahip orta boy meyve veren erken bir çeşittir. Meyvenin güzel tadı ve Amerikan bektaşi üzümü küfüne karşı tam direnç, bu çeşidi amatör mahsuller için uygun kılar.

Niesłuchowski - erken çeşitlilik. Koyu kırmızı meyvesi, eşsiz tadı ile değerlidir. Amerikan bektaşi üzümü küfüne karşı direnç oldukça yüksektir.

Pax - erken, yüksek verimli çeşitlilik. Meyveleri iri, oldukça lezzetlidir. Küflenmeye biraz duyarlıdır. Bu çeşit bektaşi üzümünün ek bir avantajı , diken sayısının azalmasıdır.

Hinnonmaki rot - kırmızı meyveli küçük bir bektaşi üzümü, çok lezzetli, tipik olarak tatlı. Temmuz ayının ilk yarısında olgunlaşır. Olgunlaştıktan sonra meyve kırılmaz veya dökülmez. Bektaşi üzümü küfüne dayanıklıdır ve dona karşı oldukça dayanıklıdır.

Bektaşi üzümü - yetiştirme gereksinimleri

Bektaşi üzümü en iyi soğuk rüzgarlardan korunan güneşli ve sıcak yerlerde yetişir. İdeal olarak, batı veya güneybatıya bakan açık tepelerin düzlükleri ve yamaçları vardır. Bektaşi üzümü yetiştiriciliği altında uygun killi toprak ve kumlu veya killi, verimli, besinler ve organik maddeler açısından zengin ve buna göre nemli, hafif asidik (pH 6.2 - 6.7).

Bektaşi üzümü, don havuzlarının oluştuğu veya sık sık sislerin düştüğü arazinin çöküntülerindeki yerlere, çok hafif veya aşırı derecede yoğun ve su dolu topraklara ekilmemelidir.

Bektaşi üzümü - büyüyen, kesen, en iyi çeşitlerBektaşi üzümü - büyüyen, kesen, en iyi çeşitler

Kök aşılı bektaşi üzümü olarak da bilinen kök bektaşi üzümü, çalı ve meyve hasadının bakımını kolaylaştıran çekici bir form alır. Arsa üzerinde duran bektaşi üzümü yetiştiriciliğinin neye benzediğini, kök aşılı bektaşi üzümlerinin nasıl düzgün şekilde kesileceğini ve hangi bektaşi üzümü çeşitlerinin gövde biçiminde büyümek için en iyi olduğunu görün. Daha...

Bektaşi üzümü dikimi

Bektaşi üzümü ne zaman ekilir?

Dikim amaçlı bektaşi üzümü çalıları, çoğunlukla topraktan kazılan bitkiler olarak bulunur. maruz kalan kök. Bu tür bektaşi üzümü fidanları en iyi sonbaharda ekim ortasından kasım ayına kadar ekilir. Bektaşi üzümü için sonbahar ekim tarihi tavsiye edilir çünkü bu durumda bitkilerin kök sistemleri kış başlamadan yenilenmek için zamana sahip olur ve bu da ilkbaharda çalıların gelişimini hızlandırır.

İlkbaharda dikmeye karar verirsek, en kısa sürede, meşcere hazırlanır ve fidan alır (Mart - Nisan). Daha sonra ekilen bitkileri düzenli olarak sulamayı unutmamalıyız, çünkü ekimin ilk yılında sonbaharda dikilen meyve çalılarına göre kuraklığa daha duyarlı olurlar.

Bektaşi üzümü nasıl ekilir?

Bektaşi üzümü ekmeden önce ekim yeri uygun şekilde hazırlanmalıdır. Toprak yabani otlardan arındırılmalı ve derinlemesine işlenmelidir.

Bitkiler için, bitkilerin köklerinin içlerine serbestçe sığmasına izin verecek kadar büyük (genellikle yaklaşık 40 cm derinliğinde) delikler kazıyoruz. Çok hafif topraklarda, deliğin dibine kompost veya gübre eklenmelidir. Ve çok ağır topraklarda, toprağı biraz gevşetmek için kumla karıştırın.

Hatırlamak! Bitkiler fidanlıkta büyüdüklerinden 5 cm daha derine dikilir ve çalılar arası mesafe 1 ile 1,5 m arasında olmalıdır, geniş olmayan çalılar arasında biraz daha küçük boşluklar bırakıyoruz.

Çukurlara dikip doldurduktan sonra bitkileri bol su ile çevrelerindeki toprağı malçlayın. Standart çeşitler kazıklara bağlanır, böylece güçlü rüzgar rüzgârları kütükleri kırmaz.

Daha fazla yetiştirme sırasında , bektaşi üzümü bakımındaki temel görevler şunlardır: yabani ot temizleme, sulama, gübreleme ve kesme.

altın çilek

Altın çilek

Bektaşi üzümü kesmek

Bektaşi üzümü kesmek, bu çalıların bakımında son derece önemli bir adımdır. Dikimden hemen sonra yapılan ilk budama, genç sürgünlerin dallanmasını ve gelişmesini destekler. Sonraki kesimler, çalıların kalınlaşmasını önlemek ve iyi meyve vermeyi sağlamak içindir. Sürgünler çok yoğun olduğunda, bektaşi üzümü meyveleri daha küçüktür ve daha az olgunlaşır ve bitki, Amerikan bektaşi üzümü küfü tarafından kolayca saldırıya uğrar.

Dikimden sonra budama

Bektaşi üzümü çalılarının ilk kesimi ekimden sonraki ilk baharda yapılır. Sonbaharda ekilen çalılar önümüzdeki ilkbaharda kesilir ve ilkbaharda ekilir - ekimden hemen sonra kesilir. Çalı biçimli bitkilerde tüm sürgünler 2-3 ağ yüksekliğinde budanır. Ve çok yıllıklar söz konusu olduğunda, bir yıllık artışlar uzunluklarının yarısı kadar kısaltılır.

Daha fazla kesim

Bektaşi üzümü, kırmızı kuş üzümü ile benzer şekilde şekillendirilmeli ve kesilmelidir, çünkü sürgünlerde meyve de verir. Bununla birlikte, bektaşi üzümü çalıları kuş üzümü ağaçlarından daha canlıdır, bu nedenle yalnızca beş hatta 6 yaşındaki ana sürgünler kesilir. Çalıda en fazla 12 ana sürgünün olmasını sağlamak için çabalamaya değer ve taç oldukça gevşek bir şekilde oluşturulmalıdır (çok kalınlaşmış, yukarıda belirtilen Amerikan külleme küfüne kolayca saldırır).

Bektaşi üzümü kesmek.  Bektaşi üzümü nasıl ve ne zaman kesilirBektaşi üzümü kesmek. Bektaşi üzümü nasıl ve ne zaman budanmalı?

Bu çalıların düzenli, yıllık budaması, bektaşi üzümlerinin doğru meyve vermesine yardımcı olur. Bektaşi üzümlerinin ne zaman ve nasıl budanacağını görün ve standart bektaşi üzümü kırpmanın gür formunu kesmekten ne kadar farklı olduğunu görün. İşte arsa ve bahçede bektaşi üzümü doğru şekilde kesilmesiyle ilgili her şey. Daha...

Bektaşi üzümü hasadı ve kullanımı

Bektaşi üzümü, bektaşi üzümü çeşidine bağlı olarak haziran ortasından ağustos başına kadar hasat edilir. Meyveler yumuşak olduklarında ve parmak baskısı altında büküldüklerinde, ancak son şeklini almadan önce toplanmalıdır. Hasat tarihi de onu kullanmak istediğimize göre uyarlanmalıdır.

Hatırlamak! Sert kabuklu, hala yeşil meyveler reçel, konserve ve jöleler için mükemmel olacaktır. Neredeyse olgun - meyve suları ve marmelatlar için mükemmel. Ve çiğ tüketmek için, bektaşi üzümü sadece tamamen olgunlaştığında hasat edilmelidir, çünkü o zaman en tatlı olanıdır.