Kış için ortancalar nasıl korunur

Bahçe, testere, meşe yapraklı ve tüylü ortanca çiçek tomurcukları, çiçeklenmelerinden önceki yıl yaz aylarında. Bu nedenle, kışın ortanca çiçek tomurcukları çalıların üzerinde donabilir ve ertesi yıl çiçek açmayacaktır. Bunun olmasını önlemenin en iyi yolu ortancayı kış için korumaktır .

Ortancaları kış için korumanın en iyi yollarını , bunun için hangi malzemeleri kullanacağınızı ve ortancalarda kış korumasına ne zaman başlayacağınızı öğrenin .

Kış için ortancalar nasıl korunur

Ortancalar kış için nasıl korunur?

Ortancaları kış için ne zaman korumalı?

Kasım ayının sonunda ortancaları kış için korumaya başlıyoruz. Toprak 3-4 cm derinliğe kadar donunca bitkileri büyük kış donlarından korumaya devam ediyoruz. Çok erken örtmek substratın sıcaklığını artıracak ve böylece bitkileri vejetasyona devam etmeye teşvik edecek ve bu nedenle ilk güçlü don sırasında bitkiler kesinlikle yok edilecektir.

Hatırlamak! Ortancaların kış örtüsünden önce, hastalıklardan ve zararlılardan zarar gören tüm kuru sürgünler uzaklaştırılmalıdır. Sağlıklı sürgünlerin budanmaması da çok önemlidir - ilkbaharda bunun için zaman olacaktır.

Ortancaları kesmek.  Ortancaları nasıl ve ne zaman budamak gerekir?Ortancaları kesmek. Ortancaları nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Ortancalar, bahçelerimizdeki en güzel bitkilerden biridir. Düzgün bir şekilde gerçekleştirilen ortanca budaması, bu sıra dışı süs çalılarının çekiciliğinden tam olarak yararlanmanıza ve çiçeklenmelerinin bolluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olmanıza izin verecektir. Her yıl harika çiçeklerinin tadını çıkarmak için ortancaları nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün! Daha...

Kış için ortancalar nasıl korunur

Ortancalar kış için nasıl korunur - çalıların tabanını bahçe kabuğu ile örtün

Ortancaların höyüklenerek korunması

Ortancaları kış için korumanın en kolay ve en etkili yolu höyüklerdir. Ortancalar, kozalaklı ağaç kabuğu veya turba kabuğu höyükleriyle kaplanabilir. Altlığı yalnızca alt tabaka birkaç santimetre derinliğe kadar donduğunda, genellikle Kasım ayının ikinci yarısından daha erken değil yayarız. İlkbaharda kabuk yayıldıktan sonra su kaybına ve yabancı otların gelişmesine karşı koruyan bir malç oluşturur.

Daha önce bahsedilen bahçe turbası , ortancayı kış için korumak için de kullanılabilir. Höyükler ayrıca kozalaklı ağaç dalları ile düzenlenebilir.

Ortancayı agrotextile ile kaplamak

Ortancayı kış tekstili ile korumak için çalı, iki veya üç kat kumaşa sarılır ve bir ip ile bağlanır. Bu amaç için en iyisi, hava ve su ile nefes alabilen beyaz dokunmamış bir agroteksidir. Örtülü ortancanın kış boyunca güzel görünmesi için ek olarak üzerine renkli bir kurdele bağlayabilir veya renkli bir ip ile bağlayabiliriz (aşağıdaki fotoğraftaki örnek).

Ayrıca bahçe mağazalarında agrotekstilden yapılmış kışlık koruyucu davlumbazlar da mevcuttur. Zaten dikilmiş bir ipleri var, bu yüzden kaputun sadece ortancaların üzerinden çekilmesi ve bağlanması gerekiyor. Dokumasız agrotextile davlumbazlar çeşitli tasarım ve renklerde mevcuttur.

Kış için birkaç ortancanın güvenliğini sağlamanın başka bir çözümü , alçak bir yatakta büyüyen bir çalı grubunu yaklaşık 80 cm agrotekstilden yapılmış bir çitle çevrelemek olacaktır. Çit, ortancaları soğuk rüzgarlara ve bölgelerinden kar yağmasına karşı korumak için tasarlanmıştır.

Kış için ortancalar nasıl korunur

Kış için ortancalar nasıl korunur - agrotextile ile sarma

Kış için bir tencerede ortancalar nasıl korunur

Sulamayı kademeli olarak azalttığımız yazın ikinci yarısından itibaren bir tencerede yetiştirilen ortancaları kışlama için hazırlamaya başlıyoruz. Çalı bulunan kap, büyüme ve yapraklar düştükten sonra odaya taşınmalıdır.

Ortancaların kışın depolanması için oda aydınlık olmak zorunda değildir, ancak yaklaşık 0 ° C'lik bir sıcaklıkta soğuk olması ve çok yüksek hava nemi olmaması önemlidir. Ortancaları kışlarken, odayı düzenli olarak havalandırmak önemlidir. Çalılar çok idareli sulanır, ancak kök topunun tamamen kuru olmaması gerekir.

Bir tencerede ortanca kış uykusuna yatarken , zararlıların ve hastalıkların varlığı da düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bitkiler büyümeye başladığında, gün boyunca çok fazla ışığa ve daha fazla ısıya ihtiyaç duyarlar. Dışarıda, bir tencerede bulunan ortanca, ancak don tehlikesi geçtikten sonra, yani Mayıs ayı ortalarında maruz bırakılmalıdır.

Kış için bir tencerede ortanca nasıl korunur

Kış için bir tencerede ortanca nasıl korunur

Düşük sıcaklıklara dayanıklı ortanca çeşitlerimiz varsa , onları dışarıdaki saksılarda bırakabiliriz, ancak tencereyi polistiren köpükle ve çalıyı agrotekstil ile korumak çok önemlidir. Ek olarak, saksı kahverengi veya yeşil jüt veya agrotextile sarılabilir ve bir kurdele ile süslenebilir. Ortanca kabını rüzgardan korumak için duvara, tercihen bir pencere girintisine yerleştirin.

Kesinlikle tavsiye ederim!

Mağazamızda beyaz kışlık nonwoven agrotextile rulo, bitkiler için hazır koruyucu başlıklar ve kullanımı çok rahat agrotextile kılıflar gibi kaliteli kışlık agrotextile örtüler sipariş edilebilir. Yüksek kaliteli ürünler, düşük fiyatlar ve hızlı sevkiyat garantisi veriyoruz. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

MSc. Joanna Białowąs