Yaban mersini hastalıkları

Yaban mersini hastalıkları , verimde azalmaya veya meyve eksikliğine, çiçeklenmenin zayıflamasına, yapraklarda lekelerin oluşmasına, sürgünlerin ölümüne ve hatta bütün yaban mersini çalılarına katkıda bulunabilir. Yaban mersini hastalıklarını nasıl tanıyacağınızı , semptomlarını, hastalıklarla mücadele yöntemlerini ve önerilen spreyleri görün. İşte bahçenizde sağlıklı yaban mersini yapmanın kanıtlanmış yolları!

Yaban mersini hastalıkları

Amerikan yaban mersini hastalıkları verimin azalmasına katkıda bulunur

Yaban mersini hastalıkları - önleme

Yaban mersini hastalığı olasılığını azaltmak için bitkiye bulaşan patojen riskini azaltacak birkaç faktör vardır. Yaban mersini yetiştiriciliği yapılırken, sertifikalı fidanlıklardan gelen materyaller çalıların yeterli havalandırılmasını sağlayacak önerilen aralıklara dikilmelidir. Genellikle sıralar arasında 2,5 m boşluk olacak şekilde arka arkaya her 2 m'de birdir. Ayrıca yaban mersini hastalıklarına daha az duyarlı çeşitleri ekmeye değer . Daha sonra çalılara uygun bakımla ilgileniriz, çünkü ihmal edilen ve zayıflatılan bitkiler hastalıklara daha duyarlıdır.

Amerikan yaban mersini - özellikleri, yetiştiriciliği ve bakımıAmerikan yaban mersini - özellikleri, yetiştiriciliği ve bakımı

Highbush yaban mersini olarak da bilinen Highbush yaban mersini lezzetli ve çok sağlıklı kabul edilir. Maalesef yaban mersini ticaretteki en pahalılar arasındadır. Bu nedenle, bu bitkiyi tahsislerde kendi başınıza yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Bir arsa üzerinde yüksek çalı yaban mersini ekiminin neye benzediğini görün ve kendi ekimlerinden lezzetli, tatlı meyveler veren zengin meyveli yaban mersini sırrını öğrenin. Daha...

Yaban mersini çalıları dikerken veya zaten büyüyen bitkilerin altına, yaban mersini için canlı mikoriza kullanmaya değer, bu da bitkinin olumsuz koşullara ve patojen saldırılarına karşı direncini arttırır. Yaban mersini mikoriza ayrıca bitki büyümesini iyileştirmeye ve verimi artırmaya yardımcı olur. Özellikle Amerikan yaban mersini içinde kullanmaya değer, çünkü bu bitki durumunda mikoriza olağanüstü derecede iyi sonuçlar getiriyor.

bahçede mikorizaBahçede mikoriza

Bahçede kullanılan mikoriza bitkilerin büyümesini destekler, kuraklığa, dona ve elverişsiz büyüme koşullarına karşı direncini artırır, ayrıca bol çiçeklenme ve meyve vermesine katkıda bulunur. Başka bir deyişle - güzel ve sağlıklı bitkilerin sırrı budur. Mikoriza bahçeye nasıl sokulacağını ve bahçe bitkileri için ticari olarak satılan mikorizal aşıların etkilerini görün. Daha...

Yaban mersini mantar hastalıkları

Yaban mersini gri küfü - Botrytis cinerea'nın neden olduğu bir mantar hastalığı . Bu mantar, miselyum formundaki bitki artıklarında kış uykusuna yatar. İlkbaharda yaban mersini üzerinde konidial sporlar oluşur. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda sporlar genç yaban mersini dokusunu enfekte eder. Ek olarak, sıcaklık 15 ° C'yi aşarsa, mantar enfeksiyon için ideal koşullara sahiptir. Enfekte çiçekler ölmeye başlar. Olgunlaşmamış meyvelerde yeşil lekeler görülebilir ve meyve zamanla çürür. Yapraklarda büyük kahverengi nekrotik lekeler görülür. İstila edilmiş yaban mersini organları gri miselyum çiçekleriyle kaplanır.

Gri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtmeGri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtme

Gri küf, bitkilerde en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Bahçede gri küf çok çabuk yayılır. Bu nedenle, gri küfle nasıl mücadele edileceğini ve bitkilerimizde gri küfün ilk belirtilerini gördüğümüzde ne yapılacağını bilmeye değer. Bu bitki hastalığını önlemenin en iyi doğal yöntemlerini öğrenin ve gri küfe karşı hangi ilaçlamanın en etkili olduğunu öğrenin. Daha...

Yaban mersini küllemesi - yaprakların, çiçeklerin ve meyvelerin alt tarafındaki beyaz-gri kaplama, külleme adı verilen yaban mersini hastalığının bir belirtisidir. Baskın, konidiyal sporlar ve patojenin miselyumu tarafından oluşturulur. Enfekte olan çiçekler ölür ve meyve karararak tüketim değerini yitirir.

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca belirli bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

yabanmersini hastalığı

Yaban mersini hastalıkları - sürgünlerin kangreni

Yaban mersini sürgünlerinin kangreni - bu hastalığa Godronia cassandrae mantarı neden olur . Yaban mersini sürgünlerinin alt kısımlarında, kabuğun zamanla çatladığı nekrozlar şeklinde kangren belirtileri görülebilir. Nektrotik noktalar mor bir sınırla çevrilidir. Odun büyüdükçe kabuk gümüşi gri olur. Yaban mersini filizleri ölür. Mantarın konidial sporları, büyüme mevsimi boyunca yağmurla yayılır ve kabuğun kırıldığı sürgünleri enfekte eder.

Yaban mersini antraknozu - bu hastalığın semptomlarıb. Yaban mersini, çalıların tüm toprak üstü kısımlarında görülür. Sürgünlerde gözle görülür mor nekrotik noktalar vardır. Etkilenen bölgelerde uzunlamasına patlayan kabuk şeritleri oluşur. Semptomlar yalnızca meyve olgunlaşmaya başladığında ortaya çıkar ve hasattan önce meyvenin büyük ölçüde çürümesine neden olur. Mantarlar sürgünlerde kış uykusuna yatar ve enfeksiyon tüm yıl boyunca sürer. Yüksek hava nemi ve yüksek sıcaklık, antraknoz oluşumunu kolaylaştırır.

Yaban mersini mantar hastalıkları ortaya çıkarsa , etkilenen sürgünler kesilmeli ve imha edilmelidir. Kimyasal koruma da eşit derecede önemlidir, yani çiçeklenme ve meyve büyüme periyodu sırasında çalıların püskürtülmesi, muamelelerin mevcut hava koşullarına göre ayarlanması ve ödemesiz sürenin (yani, püskürtmeden meyvenin hasat edilmesine kadar) sürdürülmesi. Uygun şekilde seçilmiş mantar öldürücü preparatlar bitkiyi korur ve mantar gelişimini engeller. Signum 33 WG veya Switch 33 WG , yaban mersini fungal hastalıklarının neredeyse tüm vakalarında iyi sonuç verir.

Yaban mersini kırmızı yapraklarıYaban mersini kırmızı yaprakları. Yaban mersini yaprakları neden kırmızıya döner?

Yaban mersini kırmızısı yaprakları bizi ne zaman endişelendirmeli? İşte yaban mersini yapraklarının kırmızıya dönmesinin 4 genel nedeni ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair bazı pratik ipuçları. Daha...

To karşı Amerikan yabanmersini korumak mantar hastalıkları, aynı zamanda biyolojik ajan başarıyla kimyasal mantar öldürücü yerini Polyversum WP kullanarak değer. Çevreye zararsızdır ve ödemesiz süre yoktur, bu da çalılara zaten olgunlaşan meyveleri püskürtebileceğimiz anlamına gelir. Polyversum WP ile yaban mersini gri küf ve antraknoza karşı koruyabiliriz. Bu ajan aynı zamanda ahududu, çilek, meyve ağaçları, sebzeler ve pek çok süs bitkisinin korunması için de uygundur. Amerikan yaban mersini Polyversum WP durumunda, 1.5 g maddeyi 5 litre suda çözündürün, bu da 100 m2 mahsulü püskürtmek için yeterlidir. Kesinlikle tavsiye ederim!

Yaban mersini viral hastalıkları

Yaban mersini ipliğine benzeyen - yaban mersini ipliğine benzeyen bu viral yaban mersini hastalığının belirtileri kırmızı ipliklerdir - yaban mersini filizlerinde lekeler ve yapraklarda kırmızı renk bozulması. Ayrıca yapraklar küçüktür ve şekli deforme olmuş söğüt yapraklarına benzeyebilir.

Yaban mersini şoku - semptomlar enfeksiyonun ilk yılında görülebilir. Yaban mersini yaprakları ve çiçekleri düşer. Sonraki yıllarda virüs uykuya dalar. Yaban mersini yeni büyüme sağlar, ancak meyvenin miktarı ve kalitesi daha kötüdür.

yabanmersini hastalığı

Yaban mersini hastalıkları - virüs enfeksiyonunun neden olduğu yaprak renk değişikliği

Highbush yabanmersini yanıklığı - üzerinde marjinal kloroz görülen yaz başında yaban mersini yaprakları, yaban mersini yanıklığı olan tehlikeli bir viral hastalığın belirtisi olabilir. Semptomları yıldan yıla kötüleşebilir.

Yaban mersini halkalı lekeli kırmızı - yaban mersini yapraklarında, yaprağın üst tarafında halka şeklindeki kırmızı lekeler açıkça görülür. Meyvede ara sıra lekeler görülebilir.

Ne yazık ki, viral hastalıklar iyileştirilemez, bu nedenle semptomlarını fark edersek, çalılar kaldırılmalıdır (tercihen kazıdan sonra yakılmalıdır). Vektörlerle veya virüs taşıyan böceklerle savaşmak da önemlidir. Bunlar örneğin yaprak bitleridir. Yeni yaban mersini fideleri için malzeme virüs bulaşmış bitkilerden hasat edilmemelidir.

MSc. Joanna Białowąs