Meyve ağaçlarına sonbaharda ilaçlama

Meyve ağaçlarına sonbaharda ilaçlama , yılın bu döneminde meyve bahçelerinde yapılan en önemli uygulamalardan biridir. Onlar sayesinde meyve ağaçlarını kışa daha iyi hazırlayıp gelecek sezon hastalık riskini azaltacağız. Meyve ağaçlarına sonbaharda nasıl ilaçlama yapılacağını görün , ilaçlama tarihleri ve önerilen koruyucu müstahzarların adlarını öğrenin . İşte bahçede yapılacak en önemli sonbahar tedavileri.

meyve ağaçlarına sonbaharda ilaçlama

Meyve ağaçlarına sonbaharda ilaçlama yapılır

yaprak dökülme döneminde veya düştükten hemen sonra

Meyve ağaçlarına sonbahar ilaçlaması neden bu kadar önemli?

Nemli ve hala oldukça sıcak olan sonbahar, özellikle ağaçlardan düşen yapraklarda mantar hastalıklarının hızla gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, meyve ağaçlarının sonbaharda ilaçlanması tavsiye edilir , bu da hastalıkların daha da gelişmesini durdurur ve gelecek mevsimde enfeksiyon riskini en aza indirir. Meyve bahçesinden elde edilen meyveler uzun zaman önce hasat edilir ve tozlaşan böcekler bahçelerde sadece ara sıra veya hiç görülmez.

Bu nedenle meyve ağaçlarının sonbaharda ilaçlanması, ilkbaharda ve büyüme mevsiminde ilaçlamaya göre çok daha az zararlıdır. Bu nedenle, diğer zamanlarda püskürtme ihtiyacını azaltmak için bunları yapmaya değer.

Sonbaharda amatör mahsullerde, meyve ağaçlarına genellikle Kasım ayı başında yapılan bakır ile , Kasım ayının ikinci yarısında ise hava durumuna bağlı olarak yapılan elma ağaçlarında kabuklara üre püskürtülmesi önerilir .

Meyve ağaçlarının sonbaharda bakır ile püskürtülmesi

Kabarmaya karşı ilaçlayan sonbahar şeftali

Şeftali yaprağı kıvrılması, şeftalilere saldıran en tehlikeli hastalıktır. Bu hastalığa neden olan mantarın sporları tomurcuk pullarında ve şeftali filizlerinin kabuğunda kış uykusuna yatar. Bu nedenle, ağacı bahar kıvrılma saldırısından korumak için sonbaharda püskürtmeliyiz. Şeftaliyi sonbaharda bütün yapraklar döküldüğünde püskürtün . Miedzian 50 WP gibi bakır müstahzarlarının kullanılması tavsiye edilir. Uygun bir dozaj, 50 g ajanın 5 litre su içinde çözülmesidir. Şeftalimizin tüm sürgünlerini mantar öldürücü sıvı ile kaplamak önemlidir.

Bu işlem için, organik tarımda kullanılmasına izin verilen Miedzian'ın biraz farklı bir versiyonunu, yani Miedzian Extra 350 SC'yi de kullanabiliriz .

Miedzian 50 WP - nasıl ve ne zaman uygulanmalı, püskürtme tarihleriMiedzian 50 WP - nasıl ve ne zaman uygulanmalı, püskürtme tarihleri

Miedzian 50 WP, meyve ağaçları ve çalılar, süs bitkileri ve sebzelerdeki mantar hastalıklarıyla mücadelede kullanılan bir fungisittir. Arazi bahçelerinde amatör bitki yetiştiriciliğinde kullanılması tavsiye edilen, ayrıca organik üretimde bitki koruma için onaylanmış bir preparattır. Miedzian 50 WP'yi nasıl ve ne zaman kullanacağınızı görün. Daha...

Bakteriyel kansere karşı kirazların sonbaharda ilaçlanması

Meyve ağaçlarında görülen bakteri kanseri, kirazlara saldıran çok zahmetli bir hastalıktır. Dallarda ve gövdede kahverengi lekeler belirerek kabuğun ölmesine neden olur. Hastalığa neden olan bakteriler tomurcuklarda ve sürgünlerde kış uykusuna yatar, bu nedenle kirazların sonbaharda ilaçlanması çok önemlidir. Yaprak dökülmesi sırasında Miedzian 50 WP püskürtürüz. Önerilen doz, 25 g preparatın 5 litre suda çözülmesidir. Burada da Miedzian Extra 350 SC'yi dönüşümlü olarak kullanabiliriz.

Meyve ağaçlarının bakteriyel kanseri - semptomlar, mücadeleMeyve ağaçlarının bakteriyel kanseri - semptomlar, mücadele

Meyve ağaçlarının bakteriyel kanseri, birçok meyve ağacı türünü etkileyen bir hastalıktır ve bakteriyel kanser semptomları ağaçların birçok organında ortaya çıkabilir, ancak en karakteristik özelliği, kabuktaki çatlakların altından kauçuksu bir maddenin sızmasıdır. Bu tür ağaçların hala kurtarılıp kurtarılamayacağını ve meyve ağaçlarında bakteriyel kanserle mücadelenin nasıl göründüğünü görün. Daha...

Yaprak kurumasına karşı kirazların sonbaharda püskürtülmesi

Kuru yapraklar, kirazlarda çok yaygın bir hastalıktır. Kahverengi yapraklar ana damar boyunca kıvrılır ve sonra kurur. Bunun olmasını önlemek için sonbaharda kirazları püskürtmemiz gerekiyor. Miedzian 50 WP veya Miedzian Extra 350 SC ile püskürtme, mantar patojeninin kış uykusuna yattığı yaprak dökümü sırasında gerçekleştirilir. Çalışma sıvısını kirazlarla aynı şekilde hazırlıyoruz.

Meyve ağaçlarına üre ile sonbaharda ilaçlama

Elma ağaçlarının kabuklara karşı sonbaharda ilaçlanması

Kabuk genellikle elma ağaçlarının yapraklarını ve meyvelerini etkiler. Üzerinde koyu, yuvarlak noktalar görebiliriz. Enfekte meyve tüketime uygun değildir. Hastalığın gelişmesini önlemek için ilk dondan sonra ancak tüm yapraklar dökülmeden hemen önce sonbaharda elma ağaçlarına% 5 üre çözeltisi püskürtüyoruz. Üre, hızlı yaprak ayrışmasına ve mineralizasyona neden olur, bu da ilkbahara kadar düşen yapraklar üzerinde hayatta kalan mantar sporlarının sayısını önemli ölçüde azaltır .

üre gübre

Meyve ağaçlarına üre püskürtme işlemi 0,5 kg üre 10 litre suda çözülerek yapılır. Bu şekilde, püskürtme için önerilen% 5'lik bir gübre çözeltisi elde ederiz. Ağacın tüm kısımlarına ve düşen yapraklara nispeten iyice püskürtüyoruz.

Aynı şekilde armut ağaçlarına sonbaharda ilaçlama yapılır. Ayrıca taş ağaçların ince yaprak lekelerine karşı kirazları püskürtüyoruz.

Hatırlamak!

Üre bir bitki koruma ürünü değil, sadece bir gübredir. Bununla birlikte, üre ile sonbaharda ilaçlama, kabuk veya ince yaprak lekesi gibi meyve ağaçlarının bu tür hastalıklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Kimyasal böcek ilacı kullanmaktan kaçınan kişilere üre püskürtmeyi öneriyoruz.

Sonbahar ilaçlaması yeterli değildir. Yapışkan bantları takmayı unutmayın!

İlaçlamaya ek olarak , sonbaharda meyve ağaçlarının gövdelerine yapışkan bantlar koymayı unutmayın . Bu dönemde çiftleşmek, yumurtlamak veya kışlamak için yer aramak için gövde boyunca hareket eden zararlıları durduracaklar. Bu şekilde, erken güve, kış güvesi veya gönye kırmızısı gibi zararlı böceklerle savaşabiliriz. Bu zararlıları şimdi sonbaharda kontrol ederek, onları ilkbaharda püskürtmekten kaçınacağız.

Her iki tarafı yapıştırıcı ile kaplı bant, tercihen 2-3 defa ağaç gövdesine sarılır . Bantları eylül sonu veya ekim başında takıp en az aralık ayına kadar ağaçta tutuyoruz. Gerekirse (çok fazla haşere yakalanırsa veya yapıştırıcı özelliklerini kaybederse), bantları yenileriyle değiştirin.

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl