Pelargonium hastalıkları. Sardunyalar neden sararır ve solar?

Sardunya hastalıkları , bu güzel çiçeklerin bakımı için harcanan çabayı mahvedebilir. Patojenlerin saldırısının bir sonucu olarak sardunyalar sararır ve solar , çiçek veya yaprak kaybeder. Bu semptomlar bir mantar veya bakteriyel hastalığa işaret edebilir, ancak bazen sadece bitki bakımındaki hataların sonucudur. Sardunyaların neden sarardığını ve solduğunu ve sardunya hastalığıyla savaşmanın en iyi yollarının ne olduğunu görün !

sardunya hastalıkları

Pelargonium hastalıkları. Sardunyalar neden sararır ve solar?

Sardunya hastalıkları nasıl önlenir?

Sardunya hastalıklarını bahçemize veya balkonumuza sürüklememek için yeni satın alınan bitkilerin kanıtlanmış bir kaynaktan geldiğinden emin olalım. Mümkünse, satın alma anında zararlılardan veya hastalık belirtilerinden arınmış olup olmadıklarını kontrol edelim.

Pelargoniumlar için özellikle zararlı olan , toprakta ve havada aşırı miktarda neme maruz kalmaktır , bu da mantar hastalıklarının gelişmesini teşvik eder. Bu nedenle sardunyalar dikerken bitkiler arası mesafeyi yaklaşık 25 cm, toprak pH'ını 6-7 seviyesinde tutun. Drenaj görevi görecek olan tencerenin dibine genişletilmiş kil yerleştirmeye değer. Bu, fazla sudan kurtulmayı kolaylaştıracak ve ıtır köklerinin çürümesini önleyecektir . Mümkünse sağanak ve fırtınalar başlamadan önce çatının altına sardunyalar içeren saksıları yerleştirin. Yaprak yanmasına neden olduğu için bitkiler yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdır.

Uygun gübreleme de önemlidir. Özellikle azotla aşırı gübreleme, mantar hastalıklarının gelişimini destekler. Bu nedenle, sardunyalar veya çiçekli bitkiler için düşük dozda azot içeren ve bol çiçeklenmeyi destekleyen fosfor ve potasyum bakımından zengin bileşikler içeren özel bir gübre kullanmaya değer.

Sarmaşık yapraklı ıtırların kolayca zarar görebilen ince sürgünlere sahip olduğunu da unutmamalıyız. Ve patojenler, kırılan sürgünlere kolayca girebilir. Bu nedenle, sarmaşık yapraklı sardunyalar sadece korunaklı bir konumda dikmek daha iyidir.

Bu kurallara uymak , sardunya yapraklarının sararmasına ve kurumasına neden olabilecek sardunya hastalıklarından kaçınmamıza yardımcı olacaktır .

sardunyalarSardunyalar - çeşitleri, yetiştirme, kışlama

Sardunyalar, en yaygın olarak yetiştirilen süs bitkilerinden biridir. Popülariteleri muhtemelen çoğu sardunyanın düşük yetiştirme gereksinimlerinden, uzun çiçeklenme döneminden ve farklı çiçek ve yaprak renklerine sahip çeşit çeşitliliğinden etkilenmiştir. Büyüyen sardunyanın sırlarını öğrenin ve sardunyaların uzun ve bolca çiçek açması için ne yapmanız gerektiğini görün! Daha...

Pelargonium mantar hastalıkları

Sardunyaların en yaygın hastalıklarından biri gri küftür. Hem havanın hem de alt tabakanın nemi çok yüksek olduğunda ortaya çıkar. Sık sık yağmurlama ve bol sulama, bu sardunya hastalığının gelişmesi için ideal bir ortamdır .

Gri küf, kahverengi yapraklar, sulu lekeler ve toz halinde gri bir kaplama ile kendini gösterir. Noktalar, yaprağın kenarından görünür ve yaprak bıçağın ortasına doğru daralır. Patojen, sporlar yoluyla diğer bitkilere hızla yayılır.

sardunya hastalıkları - gri küf

Gri küfle istila edilmiş sardunya yaprağı

Gelen sipariş etmek Itır üzerindeki gri küf oluşumunu engellemek , doğru büyüyen koşullarla bitkiyi temin etmek için gerekli tüm ilkidir. Hastalığın semptomlarını fark ettikten sonra, bitkinin enfekte olmuş kısımlarını çıkarın ve ekolojik müstahzarlarla püskürtün: Biosept Active, Mantar hastalıklarına karşı Agricolle Sprey veya fungisit Teldor 500 SC.

Pelargonium fusariosis benzerdir . Hastalık sürgünün dibinde başlar. Yapraklar sararır ve suda lekeler oluşur. Zaman geçtikçe bitki bodurlaşır ve solgunlaşır. Bu hastalıkla savaşan mantar öldürücüler: Topsin M 500 SC ve Dithane NeoTec 75 WG.

Sardunyalar eşit sıklıkta külleme ve külleme tarafından saldırıya uğrar . Toz halinde küflerin tedavi edilmeyen semptomları bitkinin tamamen bozulmasına yol açar. Bu hastalıklar, yüksek sıcaklık ve havadaki nemden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden en çok yaz aylarında yoğun yağışlarla birlikte ortaya çıkarlar.

Pelargonium külleme , yapraklar üzerinde, hem üst hem de alt yaprak kanatlarında, zamanla kahverengiye dönen beyaz bir kaplama ile kendini gösterir. Sardunyalarda küllenmeyi kontrol etmek için önerilen preparat Topsin M 500SC veya Discus 500WG üzerindedir.

Pelargonium tüylü küf , yaprakların sadece alt tarafında beyaz bir kaplama olarak görülür. Tüylü küfün kontrolü için önerilen preparatlar şunlardır: Miedzan 50WP, Dithane NeoTec 75WG.

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Küf, hem süs bahçesinde, hem meyve bahçesinde hem de sebze yetiştiriciliğinde çeşitli mahsul türlerinde çok yaygın görülen, mantar kökenli bir bitki hastalığıdır. Tozlu ve tüylü küf belirtilerini nasıl tanıyacağınızı görün. Bahçede küfle mücadele etmenin etkili yollarını öğrenin! Daha...

Tanınması oldukça kolay olan bir hastalık sardunya pasıdır . Yapraklarda sarı, yuvarlak lekeler ile karakterizedir. Genellikle kahverengi pas sporları lekelerin içinde görülür. Yapraklar kahverengiye döner ve düşer. Hastalık, yüksek nem ve çok yoğun dikimler tarafından tercih edilir. Bitkinin enfekte olmuş kısımlarını çıkarın. Püskürtme için önerilen mantar öldürücüler şunlardır: Amistar 250 SC, Domark 100EC.

Bazen sardunya yapraklarında ve saplarında kırmızı kenarlıklı siyah dairesel noktalar görülebilir. Bu, sardunya yaprağı lekesinin bir belirtisidir . Zamanla bitki kurur ve solar. Koruma için aşağıdaki hazırlıklar önerilir: Miedzan 50WP ve Topsin M 500SC.

Sardunya dökülürken kendini gösteren bir mantar hastalığı kök çürüklüğüdür. Mantar substratta yaşar. Çekimin alt kısmına saldırır. Bu hastalığın bir sonucu olarak gövde ve yapraklar sulu hale gelir ve kahverengiye döner. İlk belirtileri fark ettiğimizde Magnicur Energy 840 SL kullanmaya değer.

sardunya hastalıkları

Pelargonium sürgününün tabanının çürümesi

Pelargonium'un bakteriyel hastalıkları

Pelargonium'un bakteriyel yanıklığı ile mücadele etmek çok zordur. Genç fidelerde, tüm bitkiye doğru büyüyen tabanda kahverengi veya siyah nekrozlar şeklinde görülür. Hastalık, eski örneklerin yapraklarında hafif bir sınır ile kahverengi lekeler olarak görünür . Bitki çok çabuk ölür. Bakteriyel sardunya yanıklığıyla savaşmanın en etkili yöntemi, hastalıklı bitkilerden kurtulmak ve substratı dezenfekte etmek veya tamamen değiştirmektir. Yeni bitkiler satın aldıktan sonra, Biosept Active ile önleyici ilaçlama tavsiye edilir.

Pelargonium'un viral hastalıkları

Pelargonium yellow spot virus başka bir sardunya hastalığıdır . Yapraklarda küçük sarı yıldız benzeri noktalar belirerek nekroza yol açar. Yıpranır, bu belirti genellikle bir haşere saldırısı ile karıştırılır. Ayrıca sardunya çiçekleri doğal görünümünü kaybeder ve deforme olur. Pelargonium pattern virus ve ıtır benekli virüsü benzerdir . Bu tür virüsler toprakla birlikte ve bitki üremesi sırasında bulaşır. Hastalıktan kurtulmak için hastalıklı örnekleri enfekte substratla birlikte alıyoruz.

Martyna Cieślińska