Ortak rut - bahçede uygulama ve yetiştirme

Ortak rue ( Ruta graveolens ), yaygın olarak kullanılan, yetiştirilmesi kolay bir bitkisel bitkidir. Polonya'da uzun zamandır kırsal bahçelerde düğün töreni bitkisi olarak ve bitkisel tarlalarda yetiştirilmektedir. Yaygın rutinin iyileştirici özellikleri nedeniyle bu bitki sadece tıpta değil kozmetikte de uygulama alanı bulmuştur. Rotanın ekiminin nasıl göründüğünü görün ve bahçenizde rota bitkisinin kullanımının ne olabileceğini öğrenin!

rue ruta graveolens

Ortak ruta - Ruta graveolens

Fotoğraf depositphotos.com

Rue - özellikler

Ortak rue, dipte dallı, odunsu bir gövdeye sahip, pinnate yapraklarla kaplı, uzun ömürlü (yaklaşık 100 cm yüksekliğe kadar büyür) uzun ömürlüdür . Sokağın yapraklarına aşağıdan, ışığa karşı baktığımızda, yaprakların delikler gibi göründüğü ortaya çıkıyor. Bu, petrol rezervuarlarının varlığından kaynaklanmaktadır. Ortak rue'nun yeşilimsi sarı çiçekleri , sürgünlerin tepelerinde Haziran'dan Temmuz'a kadar çiçek açar ve meyve kahverengi bir çantadır. Tüm bitki mavimsi bir çiçekle kaplıdır ve misk kokusu yayar. Ottaki birçok farklı alkaloidin ve uçucu yağın içeriğinden dolayı rue'nin iyileştirici özellikleri, bu bitkinin bir bitki olarak yetiştirilmesi için konuşur .

Ruta otu ( Rutae herba ) ve yaprakları ( Rutae folium ) tıbbi hammadde olarak kullanılmaktadır . Bitkilerin üst kısımları çiçeklenmeden önce hasat edilir ve daha sonra havalandırılan bir yerde kurutulur. Rue herb, aşağıdakiler gibi aktif maddeler içerir :

 • alkaloidler (kinolin, furokinolin ve akridin alkaloidler dahil olmak üzere çeşitli kimyasal gruplardan en fazla 39 alkaloid),
 • limonen, mentol, linalool ve α ve β-pinen dahil olmak üzere monoterpen bileşikleri içeren bir uçucu yağ ,
 • kumarinler ve bunların metil ve hidroksil türevleri,
 • flavonoidler (rutin, quercetin, kaempferol),
 • fenolik asitler (klorojenik, ferulik, protokateşik, p-hidroksibenzoik, p-kumarik asitler),
 • yanı sıra çok az lignanlar, polisakkaritler ve lipitler.

rue ruta graveolens

Ruta - yapraklar

Fotoğraf Dinkum, CC0, Wikimedia Commons

Rutinin iyileştirici etkisi yüzyıllar önce, diyastolik ve idrar söktürücü özellikleri, görme yeteneğini iyileştirme ve vücudu detoksifiye etme yeteneğinin yanı sıra abortif etkilerle ilişkilendirildiğinde kullanıldı. Ayrıca rute'nin dolaşım sistemi üzerindeki yararlı etkilerini , varis tedavisinde ve aterosklerozun önlenmesinde kullanılma olasılığını veya sedef hastalığının semptomlarını hafifletmek için dikkate değer. Şu anda, rutinin anti-kanser özellikleri ve bitkisini multipl skleroz tedavisinde kullanma olanakları üzerine araştırmalar yürütülmektedir .

Bunu bildiğim iyi oldu!

Common rue adını rutin adı verilen ve C vitamini ile birleştirildiğinde birçok soğuk algınlığı ve bağışıklık ilacının bir parçası olan bir kimyasala verdi. Rutin C vitamininin oksidasyonunu yavaşlattığı için bu haklıdır. Rutin ayrıca anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir, kan damarlarını güçlendirir, antikoagülan etkiye sahiptir ve alerjinin neden olduğu rahatsızlığı azaltabilir.

Sıradan rue - uygulama

Sıradan rue tıpta, yemek pişirmede ve kozmetolojide kullanılır . Orta Çağ'da bir afrodizyak olarak kabul edildi.

Bazen migren baş ağrılarında ve ağrılı adet kanamasında rue özleri kullanılır .

Rue preparatlarının ateroskleroz ve hipertansiyonda ve yüksek kan damarı geçirgenliği durumunda kullanılması tavsiye edilir . Ot ve rue yapraklarında bulunan uçucu yağ, sabun ve kremlerin kokusu için kullanılır.

Having kurutulmuş rota otlar , biz 3 şekilde evde kullanabilirsiniz:

 1. infüzyon (2 yemek kaşığı ot bir bardak kaynar su üzerine dökülür ve bir saat bekletilir, sonra süzülür ve yıkama, durulama ve kompres için kullanılır),
 2. yağ özü (yarım bardak rue, 60 ° C'de 200 ml yağ ile dökülür, bir kavanozun içine kapatılır ve sindirilmesi için 10 gün bekletilir, filtrelendikten sonra, ülsere bölgelerde cilde sürülebilir, pürülan lezyonlar, çürükler, varisli damarlar veya ürtiker ),
 3. tentür (yarım fincan rue otu, 300 ml% 40 alkol dökün, 2 hafta bekletin, sonra filtre edin ve sürtünme ve yıkama için harici olarak kullanın).

Mutfakta votkaları ve likörleri tatlandırmak için ortak rutin kullanılabilir . Baharat olarak taze ve kurutulmuş rue yaprakları kullanılır. Alman mutfağında balık, peynir ve av etine rue eklenirken, İtalya'da şarap ve kokteyller ile bitki sirkesine eklenir.

Ruta, aromatik bir ot karışımı oluşturmak için tarhun, adaçayı, selam otu ve mercanköşk gibi bitkilerle karıştırılabilir . Salatalara, et soslarına ve vejeteryan yemeklerine harika bir katkı olacak.

Aromatik bir bitkisel karışım hazırlamak için ihtiyacımız olacak: 1-2 rue üst, 2 tarhun filizi, 1 adaçayı filizi, 1 selam yaprağı ve mercanköşk filizinin üstü. Otlar ince ince doğranmalı, karıştırılmalı ve tabaklara eklenmelidir.

Ruta ayrıca bahçede kedileri iten bir bitki olarak (ot kokusunu sevmezler) ve yararlı arıları çeken bir bal bitkisi olarak kullanılır.

rue ruta graveolens

Rue bahçede

Fotoğraf I.Sáček, kıdemli, CC0, Wikimedia Commons

Sıradan rue - kontrendikasyonlar

Rue'nin değerli tıbbi özelliklerine rağmen, rue kullanımına yönelik çok sayıda kontrendikasyon olduğu da unutulmamalıdır . İşte bunlardan en önemlileri:

 1. Taze ot otuna dokunmak hassas kişilerde büllöz dermatite neden olabilir . Bu yüzden ilk defa otu hasat edecekseniz dikkatli olun. Koruyucu eldiven takmak da en iyisidir.
 2. Turp otu, cildi güneşe duyarlı hale getiren furanokumarinler içerir (fotosensitizasyon) . Bu nedenle rutin tedavi sırasında diğer kaynaklardan gelen güneş ve UV ışınlarından kaçının. Ayrıca ışığa duyarlılığın en çok ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleştiğini de hatırlamalıyız, bu nedenle bu dönemde rutin preparatların kullanımından kaçınmak daha iyidir.
 3. Aşırı uterus kasılmalarına ve aşırı kanamaya ve hamile kadınlarda düşüklere bile neden olabileceğinden, kadınların daha yüksek dozda yol özleri kullanmaları önerilmez . Geçmişte rue, kürtaj önlemi olarak kullanılıyordu. Bu nedenle hamile kadınlar herhangi bir rutin preparat kullanmamalıdır .
 4. Sıradan kolza otu, bebek sahibi olmaya çalışan erkekler tarafından kullanılmamalıdır çünkü bu bitki sperm hareketliliğini zayıflatabilir.

rutin alerji

Rutenyum ile temastan sonra büllöz dermatit

Fotoğraf Vincent, CC0, Wikimedia Commons

Yaygın rut - bahçede büyüyen

Verimli topraklarda çok daha iyi verim almasına rağmen, kumlu ve kumlu tınlı topraklarda yaygın yonca yetiştirilebilir . Kalsiyum içeriği yüksek toprakları tercih eder. Önerilen toprak pH'ı 6,6 - 7,2'dir. Ruta tam güneşte en iyi hissediyor. Diğer bitkilerin eşlik ettiği bir kaya bahçesi veya bir bitki yatağı, rutin yetiştirmek için ideal bir yer olacaktır. Rue, özellikle adaçayı ve kekiğin yanında iyi yetişir . Ancak, birbirlerine zarar verdikleri için mercanköşkün yanına ot koymamayı unutmayın.

Kültivasyonun başarısı için, rutine uygun şekilde özen göstermek ve her şeyden önce onu düzeltmek önemlidir. Ortak yolun budaması ilkbaharda yapılır ve bitkinin sürgünleri odunsu gövdelere kadar kesilir. Bitkinin alışkanlığı aşırı derecede gevşerse, çiçek açtıktan sonra da sürgünleri kısaltabilirsiniz. İlkbaharda aşırı hacimli yollar da bölünebilir ve her 30 cm'de bir yeni bitkiler ekilmelidir.

Güzergahın gübrelenmesi tavsiye edilmez , çünkü aşırı zenginleştirilmiş bir toprakta bu bitki kışın donacak çok sayıda odunsu olmayan sürgün üretecektir. Bu hatadan kaçınırsak, yıllarca sıradan rutinin tadını çıkaracağız. Sadece kışı köknar, kuru turba veya samanla örtmenin tavsiye edildiğini unutmamalıyız , özellikle rutubetlerin yetiştirildiği yer soğuk rüzgara maruz kalıyorsa . Korunaklı ve tenha yerlerde, kışları kapaksız oldukça iyi geçer.

rue ruta graveolens

Tedavi edilmeyen tecavüz aşırı derecede gevşek bir şekle bürünür

Fotoğraf Pixabay.com

Bu bitki kuru topraklarda çok iyi sonuç verdiğinden, genellikle rutini sulamak da gerekli değildir . Bu sayede kuru yamaçlara, bahçe duvarlarının yakınına ve nem eksikliği olan diğer güneşli yerlere ekilebilir.

Ortak rue, inceleme veya tohum yatağı için ilkbaharda (Nisan ayında) ekilen tohumlardan çoğaltılır . Ortaya çıkış 2-3 hafta sonra gerçekleşir. Kalıcı olarak, fidanlar Mayıs ayı sonunda veya Haziran başında 40 x 40 cm aralıklarla ekilir. Bitkiler yalnızca ilk yıl bir yaprak rozeti geliştirecek ve bir sonraki yıla kadar çiçek açmayacaktır.

Sıradan bir rutin , baharda biraz daha önce bahsettiğim bölerek ve aynı zamanda sürgünler ile de çoğaltılabilir. Bunun için, yaz sonunda, kısmen odunlanmış çelikler alınır ve soğuk bir incelemede köklenir. İyi bir alt tabaka, kaba kum ve ince çakıl ile karıştırılmış kompost toprağı olacaktır.

Yabani otların hasat edilmesi ve kurutulması

Bitkisel hammadde yapraklar ve otlardır . Haziran ve Temmuz başında ve Ağustos sonunda iki kez hasat edilir, bitkiler 10-15 cm boyunda kesilir. Hammaddenin kurutulması 35 ° C'yi geçmeyen sıcaklıkta, havadar ve gölgeli yerlerde yapılmalıdır.

MSc. Joanna Białowąs

Aşağıdakilere göre hazırlanmıştır:

1. Bitkisel ilaç ve bitkisel ilaç Ansiklopedisi , Polish Scientific Publishers PWN, sayfa 494; Lewkowicz-Mosiej T., Tıbbi bitkiler sözlüğü , Świat Książki Publishing House, s. 248;

2. Wielka Ilustrowa, Encyclopedia of Garden Plants, kolektif çalışma, Reader's Digest, Varşova 2004, sayfa 591;

3. A. ve S. Bruns, Natural Garden, KOS Yayınevi, Katowice 2009, s.91;

4. A. Szewczyk, W. Paździora, Ruta sıradan - farmakolojik özellikler , bilimsel makale: Gazeta Farmaceutyczna, No. 9/2015.