Çimdeki mantarlar, şeytanın çemberi - mücadele, nasıl kurtulur

Çimlerin estetik niteliklerini etkileyen yaygın sorunlardan biri de çimdeki mantarlar . Farklı türlerde mantar türü olabilirler, ancak genellikle dairenin kenarında büyüyerek sözde şeytanın çevreleri . Çimlerin üzerindeki mantarların nereden geldiğini, görünmelerini nasıl engelleyeceğinizi ve şeytanın çevreleriyle nasıl savaşılacağını görün . İşte çimlerinizdeki mantardan kurtulmanın kanıtlanmış bazı yolları .

Çimdeki mantarlar

Çimdeki mantarlar - yol kenarında süzme peynir ( Marasmius oreades )

Çimdeki mantarlar - nedenleri

Çimlerde görünen şapka mantarları başlangıçta merak uyandırabilir. Yol kenarı süzme peynir veya uçurtma püskülü gibi bazıları yenilebilir. Bununla birlikte, genellikle, hızla çim sahiplerinin belası haline gelirler ve çimin estetik değerini bozarlar.

Çoğunlukla çimlerdeki mantarlar dairesel bir düzende büyür ve sözde şeytanın çevreleri . Gördüğümüz mantarların sadece meyve veren gövdeler olduğunu ve gözümüzle görülemeyen miselyumun çimin daha geniş alanlarını kaplayabileceğini bilmeye değer. Mantarların şeytanın çemberi şeklindeki karakteristik düzenlemesi , miselyumun dairesel bir şekilde büyümesi, kaplanan alanı kademeli olarak genişletmesi, kap mantarlarının ise miselyum tarafından oluşturulan büyüyen çemberin kenarlarında büyümesidir.

Şeytanın omurlarının gelişimi, yavaş yavaş bir daire haline gelen miselyumla kaplı küçük bir alanla başlar. Hastalık gelişiminin ilk aşamasında, omurlar çimenlerde görünmez olabilir veya yoğun yeşil otların bir tutamı veya bir mantar yığını olarak görünebilir . Daha sonra, çapı birkaç metreye bile ulaşan çeşitli boyutlarda daireler gözlenir.

Bu çim mantarların daire bir mimari bariyer (örneğin, bir bina duvarı) karşılar veya misel daha da geliştirilmesi için olumsuz çevresel faktörler vardır kadar yıllar boyunca uzayabilir. Bazen çimlerdeki mantarlar bir veya iki yıl sonra kaybolur ve yeniden ortaya çıkar.

Şapka mantarları genellikle düzenli veya uygun şekilde bakılmayan çok yıllık çimlerde görülür. Çürüyen ve yavaşça ayrışan organik madde varlığı , çimenlerin üzerindeki mantarların görünümünü kolaylaştırır. Bunlar, sözde olanı oluşturan, çıkarılmamış çim kalıntıları olabilir. keçe ve çim köklerine hava erişimini sınırlandırır. Çoğunlukla bunlar, çimleri kurmadan önce yerden kaldırılmayan bitki artıkları ve dal parçalarıdır. Bu nedenle, çimlerdeki şeytan dairesi sorunu genellikle ormanlık arazilerde bulunan bahçelerle ilgilidir.

çimdeki mantarlar - şeytanın halkaları

Çimdeki mantarlar - şeytanın daireleri

Mantarların , uzun süreli kuraklık döneminden önce uzun süreli yağışlı havalardan sonra çimlerde sıklıkla ortaya çıktığını bilmek de önemlidir. Gelişmeleri ayrıca çimenlerin altındaki çorak, hafif toprak ve yetersiz azotlu gübreleme tarafından da desteklenir.

Çimdeki mantarlar - mücadele

Çimlerde mantarlarla mücadele, aslında yeni bir çimin kurulması aşamasında, gelecekte çürüyebilecek ve çürüyebilecek herhangi bir bitki kalıntısının çimleri için tasarlanan toprağı iyice temizleyerek ve mantarların büyümesini destekleyerek başlar. Toprak kumluysa, bir çim oluşturmadan önce gübrelemeye ve uygun organik ve mineral gübreleme yoluyla fiziksel özelliklerini iyileştirmeye değer. Çimlerin uzun süreli kuraklığa maruz kalmasını azaltacak bir sulama sistemi kurmak da faydalı olabilir.

Çim için zemin nasıl hazırlanır

Toprağın çim için nasıl hazırlanacağı, ekilen çimlerin bile çıkmasını ve gelecekte güzel bir çimin ortaya çıkmasını sağlamak istiyorsak önemli bir konudur. Mevcut çimlerinizi büyütmek veya sıfırdan yeni bir çim oluşturmak, her zaman uygun toprak hazırlığı ile başlamalısınız. İşte çimleriniz için zemini doğru ve başarılı bir şekilde nasıl hazırlayacağınız. Daha...

Ve çimlerde mantardan nasıl kurtulurzaten mevcut? Her şeyden önce, çime düzenli olarak bakım yapmak ve her biçme işleminden sonra kalan çim bıçaklarını kuruturken keçe tabakası oluşturmayacak şekilde çıkarın. Mevcut eski keçe, tırmıklama, kazıma ve havalandırma ile kaldırılacaktır. Kazıma, çimin düz, dikey bir kesimidir, havalandırma ise dikenlerle daha derin bir şekilde delinmesidir. Bu işlemler sayesinde toprak gevşetilir ve havalandırılır. Kazıma, büyüme mevsiminin başında yapılmalı ve ardından 2-3 kez tekrarlanmalıdır. Çimlere mantar püskürtmeye karar verirsek, daha önce yapılan kazıma ve havalandırma, mantar öldürücü preparatın çim köklerine daha derine ulaşmasını da kolaylaştıracaktır. Çimi nitrojen yönünden zengin gübrelerle uygun şekilde gübrelemek de faydalıdır.

Çim kazıma ve havalandırmaÇim kazıma ve havalandırma

Bazen düzenli biçme, sulama ve gübrelemeye rağmen çim beklendiği gibi görünmez. Bahçemizdeki çimin daha kötü durumunun nedeni, iki önemli tedavinin yapılmaması olabilir - kazıma ve havalandırma. Bu iki uygulama zemini gevşetmeye ve çimlerin yayılmasını teşvik etmeye yardımcı olur. Bunları doğru şekilde nasıl yapacağınızı görün. Daha...

Çimdeki mantarlarla mücadele , bakır sülfat formunda bakır bileşikleri veya Miedzian 50 WP preparatı kullanılarak gerçekleştirilir. İkinci form, otlar için daha güvenlidir. 10 litre suya 6-10 dkg konsantrasyonda kullanılır ve mantarların görüldüğü yerlere müstahzarla bolca dökülür. Bu tedaviden sonra mantarlar hızla kaybolur ancak genellikle 2-3 ay sonra yeniden büyür. Bu yöntemin etkinliği bu nedenle sınırlıdır.

Son zamanlarda, çimlerdeki mantarlarla savaşmak için başka bir doğal kökenli müstahzar da mevcuttur. Polyversum WP, insanlar, bitkiler ve çevredeki ortam için güvenli kalırken birçok patojenik mantar türü ile beslenen patojenik olmayan Pythium oligandrum mantarını içerir. Bu hazırlık çimde şapka mantarı ile mücadele etmek için tasarlanmamasına rağmenancak gri küf, kar küfü, skleroz çürümesi, pembe yaprak lekesi veya çim rizoktoniyozu gibi çim hastalıklarına neden olan diğer mantarların büyümesini etkili bir şekilde azaltır. Bu hastalıklar, çimdeki şapka mantarları ile aynı anda ortaya çıkabilir ve böyle bir durumda Polyversum WP'nin püskürtülmesi çimin durumunu önemli ölçüde iyileştirecek ve çimin dekoratif özelliklerini eski haline getirecektir.

Yukarıdaki yöntemlerin tümü başarısız olursa, çimden mantarlardan kurtulmanın sadece% 100 etkili bir yolu vardır , maalesef çok pahalıdır. Bu, tüm çimin 30 santimetrelik üst toprak tabakası ile birlikte kaldırılması, daha iyi bir alt tabakanın gübrelenmesi ve çimin yeniden döşenmesidir.

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı