Japon akçaağaç - yetiştirme, budama, çeşitleri, hastalıklar

Polonya'da Japon akçaağacı yavaş büyür ve genellikle gevşek taçlı küçük bir ağaca dönüşür. Yapının özellikleri onu çok çekici bir bitki haline getiriyor, ancak yine de nadiren bahçelerimize ekiliyor. Japon akçaağacının bahçe ekiminin neye benzediğini görün . Bahçeniz için hangi Japon akçaağacının seçilmeye değer olduğunu, budama ihtiyacı olup olmadığını ve ağaç Japon akçaağacı hastalıkları tarafından saldırıya uğradığında ne yapılması gerektiğini öğrenin !

Japon akçaağaç

Japon Akçaağacı - Acer japonicum

Japon Akçaağacı ( Acer japonicum ), 6 m yüksekliğe ulaşabilen küçük bir ağaçtır.Japon akçaağacının sürgünleri çıplak, kırmızımsı, parlak ve yaprakları büyük, keskin, çift tırtıklı kanatlarla yuvarlaktır. Sonbaharda yoğun karmin kırmızısı rengine dönüşürler. Japon akçaağacının çiçekleri oldukça büyüktür, 15 mm'ye kadar, mor renkli, salkım kümeleri halinde, yaprak gelişimi ile eşzamanlı olarak ortaya çıkar.

Japon akçaağacı, özellikle küçük ev bahçelerinde ve arazi yeşilliklerinde dikim için uygundur . Parklarda, uzaktan görülebilmesi için tek başına veya diğer ağaçların önüne küçük, gevşek gruplar halinde dikin.

Bunu bildiğim iyi oldu! Japon akçaağacına çok benzer bir tür , genellikle Japon akçaağacı adı altında satılan Kore akçaağacıdır ( Acer pseudosieboldianum ), ancak ondan daha küçük yapraklar ve beyazımsı bir kaplama ile kaplanmış sürgünlerle farklılık gösterir. Amatör bahçıvanların Japon akçaağacını palmiye akçaağacı (Acer palmatum) ve kırmızı akçaağaç ( Acer rubrum ) ile karıştırması yaygındır . Bu nedenle, bu klon türlerini ayırt etmeyi öğrenmeye değer.

Japon akçaağaç - yetiştirme

Japon akçaağacı ev bahçelerinde nadiren bulunur, botanik bahçelerinde ve arboretumlarda daha yaygındır ve yine de daha yaygın olan palmiye akçaağacından kesinlikle daha dona dayanıklıdır.

Japon akçaağacının konum açısından büyük gereksinimleri olduğu doğrudur , ancak ona uygun bir yer sağlarsak, bu son derece ilginç bitkinin manzarasından uzun süre memnun kalacağız. Japon akçaağacı, kısmen gölgeli ve nemli, iyi drene edilmiş humuslu toprağa güneşli bir konumu tercih eder. Bitki toprak pH'ına toleranslıdır.

Ne zaman Japon akçaağaç yetiştirilmesi , özellikle yaz aylarında, düzenli olarak sulamaya unutmayın ve bunu malç. Malçlama işlemi, sığ köklenen bitkiyi kuraklıktan ve Polonya'nın daha soğuk bölgelerinde olası dondan koruyacaktır.

Palmiye akçaağaç - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklarPalmiye akçaağaç - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklar

Palmiye akçaağacı, Japon bahçelerinin incisidir. İlginç görünümü göze çarpıyor ve bahçede temsili bir unsur olarak mükemmel. Ev bahçelerinde ve arsalarında hangi tür hurma akçaağacının en iyi çalıştığını, iklimimizde palmiye akçaağaç yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve hangi bakım tedavilerinin en önemli olduğunu görün. Daha...

Japon Akçaağacı - Budama

Japon akçaağacının budanması en iyi şekilde, tamamen yapraklı olduğu ve bitki özsuyunun bitkide fazla dolaşmadığı yaz aylarında yapılır. Bu şekilde, büyük miktarda meyve sularının sızmasını ve bunun sonucunda filizin geri dönmesini önleyeceğiz.

Japon akçaağacı için hafif bir kesim yeterlidir. Bu amaçla yaz sonunda veya sonbaharın başında yapraklardan sıyrılmış gövdeleri alttan kesin ve tacı kalınlaştırarak deforme edin.

Japon akçaağaç Aconitifolium

Japon Akçaağacı 'Aconitifolium'

Japon Akçaağaç - çeşitleri

Japon akçaağaç çeşitleri , yükseklik, taç şekli ve yaprakların şekli ve rengi bakımından farklılık gösterir. Bunların arasında hem küçük ağaçlar hem de küçük bahçeler için çalılar bulabiliriz. Polonyalı çocuk bakıcılarının teklifi esas olarak iki çeşit Japon akçaağacını içerir - 'Aconitifolium' ve 'Aurerum'.

Japon Akçaağacı 'Aconitifolium' - sonbaharda parlak turuncu-kırmızıdan koyu şarap kırmızısına dönüşen canlı yeşil, dekoratif yuvarlak yaprakları ile yavaş büyüyen bir çeşittir. Ağaç, 5 m yüksekliğe kadar büyür ve çiçeklenme döneminde, nisan ve mayıs döneminin başlarında, kırmızı kanatlı samaralar sayesinde dekoratiftir. Japon Akçaağacı 'Aconitifolium' arılar için değerli bir kaynaktır.

Japon Akçaağaç Aureum

Japon Akçaağacı 'Aureum'

Japon Akçaağacı 'Aureum' - aynı zamanda Shirasawa Akçaağaç ( Acer shirasawanum ) 'Aurerum' olarak da bilinir , küçük bahçeler için mükemmel, yuvarlak taçlı, çok güzel, yavaş büyüyen bir çalıdır. Yelpaze şekilli yapraklar, yedi veya dokuz kanatçık, kırmızımsı kenarlı altın sarısı. Yapraklar kolayca güneşte yanar, bu nedenle bu Japon Akçaağaç çeşidi hafif (kısmen) gölgeli bir yerde büyümelidir.

Japon Akçaağacı 'Vitifolium' - asma yapraklarına benzer, sonbaharda kırmızı ve sarı renge dönen ilginç yeşil yapraklara sahiptir. 8 m yüksekliğe kadar büyüyen, geniş taçlı dallı bir ağaçtır.

Japon Vitifolium akçaağaç

Japon Akçaağacı 'Vitifolium'

Japon akçaağaç - hastalıklar

Japon akçaağacı verticillus - Japon akçaağacının bu tehlikeli hastalığının belirtileri, yaz aylarında yaprakları kurutmaktır. Damarlar arasında yaprak dokusu sararır, sonra kahverengiye döner ve sonuç olarak yapraklar düşer. Sürgünün enine kesitinde dış halkalarda kahverengileşme gözlemlenebilir. Enfeksiyon köklerdeki yaralardan kaynaklanır. Verticillus ile mücadele, hastalıklı bitkilerin yetiştiği yerlere akçaağaç dikmekten kaçınmaktır ve hastalığın ilk semptomları fark edildikten sonra sürgünler çıkarılmalı ve enfekte olan bitkilere Topsin M 500 SC püskürtülmelidir.

Japon akçaağaç toz halinde küf - yaprak bıçağının üstünde karakteristik beyaz toz kaplama şeklinde ortaya çıkan bir hastalık. Yaklaşık bir düzine gün sonra baskın kararır ve sporlar komşu bitkilere aktarılır. Mantar, sürgünlerde veya düşen yapraklarda kış uykusuna yatar ve ilkbaharda sporlar oluşur. Gündüz ve gece sık yağış ve hava nemindeki büyük farklılıklar, Japon akçaağacının bu tehlikeli hastalığına katkıda bulunur. Japon akçaağacını enfekte ederken, Discus 500 WG ve Amistar 250 SC bitki koruma ürünleri ile dönüşümlü olarak 3 kez püskürtülmelidir.

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca seçilmiş bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de, her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

Japon akçaağacı kara lekesi - akçaağaç yapraklarında görülen, yaklaşık 1 cm çapında klorotik parlak ve yuvarlak lekeler, kara leke olan Japon akçaağacının tehlikeli hastalığının ilk belirtileridir. Bir süre sonra lekeler sararır. Yaprakların üst tarafında, lekelerin olduğu yerde, Haziran ayından itibaren yaprağın neredeyse tüm yüzeyini birleştiren ve kaplayan, sarı kenarlıklı tekdüze parlak bir nokta olan çok sayıda siyah nokta belirir. Japon akçaağacının tehlikeli hastalığı ile savaşırken, mantarın kış uykusuna yattığı düşen yaprakları çıkarmak önemlidir. İlkbaharda, ilk hastalık semptomları fark edildiğinde, bitkiye aşağıdaki fungisitler arasında dönüşümlü olarak iki veya üç kez püskürtme yapılmalıdır: Topsin M 500 SC, Bravo 500 SC veya Biosept Active.

Japon Akçaağaç Kağıt Lekesi - Kağıt lekesinin belirtileri, zamanla kaynayan daha açık bir merkeze sahip sarımsı kahverengi dairesel lekelerdir. Büyüdükçe yapraktaki doku parçalanır. Yapraklar klorotik, sarı-yeşil renkli, mantar sporlarıyla kaplanır. Japon akçaağacının bu hastalığına karşı mücadele, sonbaharda yaprakların çıkarılması ve semptomları fark ettikten sonra Topsin M 500 SC ile püskürtülmekten ibarettir.

MSc. Joanna Białowąs