Tamarisks - çeşitleri, yetiştirme, kesme

Tamarisk, düzensiz bir şekle sahip, yaprak döken bir çalıdır . Özellikle çiçeklenme döneminde, türe bağlı olarak erken ilkbahar veya yaz aylarında düşen dekoratiftir. Çalıların bahçemizde iyi çiçek açması ve güzel görünmesi için uygun bir yere dikilmesi gerekir. Demirhindi yetiştiriciliğinin neye benzediğini , demirhindi ne zaman kesileceğini ve bahçeye hangi çeşit ılgınların ekilmesi gerektiğini görün. İpuçlarımızla ılgınlarınız uzun ve bolca çiçek açacak!

küçük çiçekli ılgın

Küçük çiçekli ılgın - Tamaris tetranda

Fotoğraf Javier martin, CC0, Wikimdia Commons

Tamarisks - çeşitleri

Polonya'da üç tür demirhindi yetiştirilir : Fransız, küçük çiçekli ve beş saplı. Fransız ve beş lekeli ılgınlar yazın çiçek açarken, küçük çiçekli ılgınlar ilkbaharda, zaten Mayıs ayında çiçek açar.

Dört dişli tamarisk olarak da bilinen küçük çiçekli ılgın ( Tamaris tetranda ) 4 m yüksekliğe kadar büyür. Sürgünleri koyu kahverengi, kışın neredeyse siyahtır. Narin yapraklar küçültülür ve çiçekler pembedir, iki yaşındaki sürgünler üzerinde dar salkımlar halinde toplanır. Tamarisk, Polonya'da en çok yetiştirilen ılgın ılgınlarından biridir. Nispeten dayanıklıdır ve bolca çiçek açar.

Fransız Tamarisk ( Tamarix gallica ) yoğun salkımlarda toplanmış pembe çiçeklere sahiptir, bu da onu gevşek bir taç ile çok dekoratif, narin bir çalı yapar. 3 m yüksekliğe kadar büyür. Sürgünleri ince, dik, kışın kahverengidir, yaprakları kuvvetli bir şekilde küçültülür, mızrak şeklindedir. Haziran'dan Ağustos'a kadar çiçek açar.

Dallı tamariskler olarak da bilinen Tamarisks ( Tamarix ramosissima Bunge), en güzel ılgınlardan biridir. Yaz sonunda çiçek açar ve donmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Yapraklar, önceki türlerde olduğu gibi azaltılır, ancak gri-yeşildir. Çiçekler temmuzdan ağustos ayına kadar gelişir. Beş saplama ılgın iki ilginç çeşitte bulunabilir: 'Pink Cascade' ve 'Rubra'. Her iki dallı demirhindi çeşidi 3 m yüksekliğe kadar büyür. Bununla birlikte, 'Rubra' ılgın çeşidinin çiçekleri kesinlikle daha koyu, hatta kırmızı pembedir.

Fransız ılgın

Fransız Tamarisk - Tamarix gallica

Fotoğraf Pixabay.com

Tamarisks - yetiştirme

Demirhindi yetiştirmek son derece basittir . Bahçede buna uygun bir yer bulursak, beklentilerimizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Bu çalı iddiasız, kuraklığa, özellikle kuru ve sıcak havaya karşı yüksek direnç ile karakterizedir. Önemli toprak tuzluluğunu tolere eder, çok derin bir kök sistemi oluşturur ve böylece kuru, kumlu topraklarda bile büyüyebilir. Hem kuru hem nemli, asidik ve alkali çok ağır olmayan tüm toprakları tolere eder.

Bir ılgın yetiştirirken, tam güneşte dikilmelidir çünkü kısmi gölgelemeye bile tahammül etmez.

Tamarisk'in dona direnci ortalamadır . Bununla birlikte, donduktan sonra, hızla yenilenir ve eski dallardan çok sayıda genç sürgün bırakır. Bizim koşullarımızda en iyi beş iğneli ılgın kışı.

Tamariskler , geniş açık alanlara tek tek veya birkaç grup halinde dikilmelidir . Özellikle büyük ev bahçelerinde tavsiye edilirler, güneşli yamaçları güçlendirmek için mükemmeldirler. Ne yazık ki, ılgınlar nakli iyi tolere etmez . Sadece genç çalılar ekilebilir. Bu nedenle, bu güzel çalıyı yetiştirmek için bir yer planlamak çok önemlidir.

Tamarisk - kesme

Demirhindi kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında, çok yoğunlaşır, iç sürgünler kesişir ve yapraklar sadece çevre çevresinde gelişir, onu kesme zamanı gelmiştir. Birkaç yılda bir, güçlü bir ılgın kesiği yapılması tavsiye edilir . Daha düzenli bir alışkanlık ve daha bol çiçeklenmeye izin verecektir. Burcun ortasını aydınlatarak ona optimum ışık sağlıyoruz. Kuru, hasarlı veya deforme olmuş dalları sistematik olarak çıkarmayı unutmayın.

Tamariskleri türe göre iki tarihte kestik . Beş gövdeli ve Fransız ılgınlarını ilkbaharın başlarında kesin ve küçük çiçekli ılgınlar söz konusu olduğunda, yaz aylarında solduktan sonra kesin.

MSc. Joanna Białowąs