Frenk soğanı için soğan doğrama - alışılmadık bir yol!

Kışın ortasında bile, kendi yetiştirdiğimiz taze frenk soğanı alabiliriz, sandviçlere, yumurtalara veya süzme peynirlere mükemmel bir katkı sağlar. Bunu elde etmek için soğan, frenk soğanı için doğranır . Bkz Frenk soğanı için soğan zorlamak için nasıl , nerede yer için en iyi yer doğranmış soğan ile tencere hangi soğan frenk soğanı için en iyisidir ve. Ayrıca, bir pencere pervazına birkaç düzine soğanı frenk soğanı ile yerleştirebileceğiniz alışılmadık bir yol gösteriyoruz!

Frenk soğanı için soğan fırçalama

Frenk soğanı için soğan fırçalama

Fotoğraf goskamaja, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Frenk soğanı için ne zaman soğan doğrayabilirsiniz?

Frenk soğanı soğanları , diyetimizde taze sebzelerin bulunmadığı sonbaharın sonundan kışın aceleye getirilir. Uygulamada, çoğu zaman Kasım'dan Şubat'a kadar olan dönemdir. Frenk soğanı için soğan doğrama 3 haftaya kadar sürer. Frenk soğanı kestikten sonra tekrar zorlamaya uygun olmadığından soğanları çıkarın. Daha sonra frenk soğanı için yeni soğan ekebiliriz .

Frenk soğanı için hangi soğanı seçmeliyim?

Sağlıklı bir soğan (lekesiz veya zarar görmeden) ve iyi yetiştirilmiş (bu çok büyük olması gerektiği anlamına gelmez) frenk soğanı için uygundur. Yerde yetiştirdiğimiz ampuller arasından 30 - 70 gr ağırlığında ve tercihen soğanlı olanları tercih etmekte fayda var çünkü zaten saklamaya uygun değiller. Bazı insanlar ayrıca frenk soğanı için taze soğan kullanır, bu da frenk soğanı çok daha hassas hale getirir.

Bir bakkal soğanın zorlamaya uygun olup olmadığı hakkında sık sık sorular alıyorum . Pekala, aldığım bir soğanın, çok uzun süre buzdolabında tutulmuşsa, yeşil yapraklar filizlendiğini defalarca izledim. Yani cevap açıktır - evet, öyle. Mağazada soğan satın alırken, zarar görmemiş, lekesiz ve kurumamış bir tane seçin. Zaten yeşil yapraklar veriyorsa en iyisidir.

Ancak başarıyı garanti edemem. Sebzenin nasıl saklandığını ve hastalık istilasını önlemek için hangi önlemlerle tedavi edildiğini asla bilemeyiz. Nemli toprağa ekildiğinde, kuru soğanın hızla lekelenerek mantar hastalığı saldırısı göstermesi mümkündür. Böyle bir soğanın atılması gerekecek.

Frenk soğanı için soğan nasıl ekilir?

Soğanı, soğanın yaklaşık 1/2 ila 2 / 3'ü yeraltında olacak şekilde düşük tencerelerde ekin . Hala yerde tutacak kadar derin olmalı. Pencere pervazına tam oturacak dikdörtgen bir kutu kullanıyorsanız , sonraki ampulleri her 6 cm'de bir yerleştirin . Tenceremiz yoksa dikdörtgen plastik bir kap kullanabiliriz, örneğin dondurma veya sebze salatası için.

Saksıda sebzelerSaksıda sebzeler

Saksılardaki sebzeler balkonlarımızda ve teraslarımızda giderek daha fazla. Saksıda sebze yetiştirmek o kadar uygundur ki, domates veya salatalarınızın tadını çıkarmak için bir bahçeye ihtiyacınız yoktur. Bu yetiştirme yöntemi bu nedenle birçok şehir sakini tarafından kullanılabilir. Saksıda hangi sebzelerin yetiştirilebileceğini, saksılara nasıl sebze ekileceğini ve saksıda yetiştirilen sebzelerin bakımının nasıl yapılacağını öğrenin. Daha...

Saksılar normal bahçe toprağı ile doldurulabilir. Soğanın kendisi frenk soğanı yetiştirmek için gereken besinleri ve enerjiyi içerdiğinden ek gübreleme gerekli değildir ve hatta tavsiye edilemez. Yalnızca ışığa, uygun sıcaklığa ve toprak nemine erişimi sağlamalıyız. Sulama sırasında sadece alt tabakayı nemlendirmeyi unutmayın ve doğrudan soğanın üzerine su dökmeyin .

Soğan soğanı kesilmiş saksılar, soğanın bol gün ışığı alacağı pencere pervazına en iyi şekilde yerleştirilir. Soğanlar, 10 ° C'nin biraz üzerinde bir sıcaklıkta kök salmaktadır ve frenk soğanı büyümeye başladığında, sıcaklığı en az 20 ° C'ye çıkarmaya değer. Bu sıcaklıkta frenk soğanı en dolgun olacak, ancak pratikte, genellikle pencere pervazına hakim olan koşullarda evde soğanları acele edersiniz .

Frenk soğanı için soğan fırçalama

Bir su şişesinde frenk soğanı için soğan fırçalamak

Fotoğraf goskamaja, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Çok ilginç bir fikir, soğan soğanı 5 litrelik bir şişe maden suyunda doğramaktır . Böyle bir şişeyi hazırlamak için önce delikler açmak için bir keçeli kalem kullanın ve bunları eşit şekilde düzenleyin. Ardından makasla yuvarlak delikler açın. Çapları, dikilen ampullerin çevresinden biraz daha küçük olmalı ki düşmemesi için (genellikle delikler 3-4 cm çapında olmalıdır). Fazla suyun akmasını sağlamak için şişenin dibinde küçük delikler açmayı da unutmamalıyız. Üst kısmı şişenin boynu ile kesin. Bu delikten içine toprak dökeceğiz, soğanları koyacağız ve en sonunda son soğanı en üste ekeceğiz.

Şişeyi, sulamadan sonra fazla suyun akacağı bir tabağa veya tabağa yerleştirin. Ardından şişeyi ilk deliklerin seviyesine kadar toprakla doldurun. Frenk soğanı soğanı şişenin içine koyun ve frenk soğanı çıkacak boyunları şişenin dışına çıkacak şekilde yerleştirin. Sonra soğanları toprakla bir sonraki delik seviyesine kapatıyoruz. Ve böylece art arda şişenin en üstüne. Deliklerin iyi düzenlenmesi ile bir şişe 30 taneye kadar frenk soğanı içerebilir.

Bir tencerede frenk soğanı için soğan nasıl ekilir?Bir tencerede frenk soğanı için soğan nasıl ekilir?

Tencerelerde frenk soğanı üzerine soğan dikmek, yılın herhangi bir zamanında kendi yetiştirdiğiniz taze ve sağlıklı frenk soğanı elde etmenin kanıtlanmış bir yoludur. Ama her soğan buna uygun mu? Soğanı hangi toprakta ve hangi tencerede ekersiniz ki hızlı bir şekilde taze frenk soğanı elde edebilirsiniz? Her şeyi bir anda öğreneceksiniz. Daha...

Frenk soğanı için soğan almak ne kadar sürer?

Kesilmeye hazır yükseltilmiş frenk soğanı birkaç günden 3 haftaya kadar bir süre içinde beklenebilir. Zorlama hızı, hakim koşullara ve ekilen soğanın çalkalama derecesine bağlıdır (soğan zaten yaprakları bıraktıysa, dövülmesi yalnızca 3-5 gün sürebilir).

Kesildikten hemen sonra frenk soğanı yemek en iyisidir . Taze, en aromatik ve lezzet dolu olanıdır. Birkaç gün soğandan kademeli olarak kesebiliriz. İnce doğranmış frenk soğanı sandviçlere, salatalara, yumurtalara veya süzme peynirlere harika bir ektir. Sadece yemeklerin tadını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda iştahı artırır ve vitamin sağlar.