Ortancalar için hangi arazi? Toprak gereksinimleri hakkında her şey!

Ortancaların yetiştirilmesinde başarının anahtarı sadece doğru tür ve çeşit seçimi değil, çok güneşli ekim çukuru değil, aynı zamanda doğru toprağın hazırlanmasıdır. Yanlış alt tabaka seçimi, ortancanın sağlığını ve görünümünü açıkça etkiler. Bkz ortancaları için en iyi toprak ne ve biz bahçede bir yok ne yapacağını. İşte ortancaların toprak gereksinimleri , önerilen özellikler ve ortancalar için dünyanın pH'ı ile ilgili!

ortancalar için ne arazi

Ortancalar için hangi toprak bol çiçeklenmeyi sağlar?

Fotoğraf depositphotos.com

Toprağı ortancalara nasıl hazırlarsınız?

Ortancalar hafif, verimli, humus ve besin açısından zengin topraklarda yetiştirilmelidir . Ek olarak, ortancalar için toprak sürekli olarak orta derecede nemli, iyi drene ve iyi drene olmalıdır.

Ortancalar için en iyisi, fazla su biriktirmeyen ve iyi havalandırılan kumlu tınlı topraklardır . Kil ve geçirimsiz yüzeylerde, uzun süreli yağış ve ilkbahar çözülmelerinden sonra su, ortancanın kök bölgesinde kalır ve bu da köklerin hızla çürümesine ve tüm çalıların ölümüne yol açar. Çok geçirgen topraklarda, ortanca kökleri çürüme tehdidi altında değildir, ancak nem, ortanca kök sistemine erişilemeyen yeryüzünün daha derin katmanlarına çok hızlı nüfuz eder.

Bununla birlikte, çeşitli ortanca türlerinin toprak gereksinimlerinin biraz farklı olduğuna dikkat edilmelidir . Yukarıda açıklanan toprak gereksinimleri, özellikle hem ağır hem de havza topraklarına çok duyarlı olan ve çok hafif ve steril olan bahçe ortanca ( Hydrangea macrophylla ) ve biçilmiş ortanca ( Hydrangea serrata ) için geçerlidir. En toleranslı tür, çorak ve kireçli topraklarla birlikte her tür toprağı kabul eden çalı ortancasıdır ( Hydrangea arborescens ).

Ortancalar için ideal toprak koşullarının her bahçede bulunmadığı bilinmektedir. Bu nedenle ortanca yetiştirmeyi planladığımız yerde toprağın hazırlanması gerekecek . Kompost veya gübre ile zenginleştirilmek için sıkıştırılmış toprakların çakıl, turba veya çam kabuğu ile gevşetilmesi ve çok hafif ve besin bakımından fakir olması gerekecektir. Daha kolay bir çözüm, dikim sırasında funda bitkileri için ortancaların gereksinimlerini de karşılayan bir substrat kullanmaktır. Yani ortancaları için toprağa olarak, biz açelyalar ve orman gülleri için toprak kullanabilirsiniz .

Ortanca neden çiçek açmıyorOrtanca neden çiçek açmıyor?

Ortancalar, özellikle çiçeklenme döneminde güzel bitkilerdir. Muhteşem çiçek salkımları hemen göze çarpıyor. Ancak bazen çiçek açmak istemezler. Bu neden oluyor ve biz bahçıvanlar hata mı yapıyoruz? Ortancanın Çiçek Açmamasının 5 Sebebini Öğrenin ve Ortancaların Çiçek Açmasını Öğrenin! Daha...

Ortancalar için toprak pH'ı nedir?

Ortancalar en iyi asidik veya hafif asidik topraklarda büyür, yani 4.5 - 6.5 aralığında bir pH ile . Ortancalar bu aralıklarda normal olarak büyür ve gelişir. PH 6.5 ve üzeri olan topraklarda sararma (kloroz), kuruma ve düşen yapraklar görülür. Bunun nedeni, bitkilerin bu koşullar altında alt tabakadan demir, manganez ve alüminyumu emememesidir.

Bazı ortanca çeşitlerinin çiçeklerinin uygun rengini elde etmek istiyorsak , o zaman çok katı bir pH'a sahip bir substrat sağlanmalıdır. Pembe ve kırmızı çiçekli çeşitlere pH 5,5 - 6,0 aralığında ve mavi çiçekli çeşitlerde pH 4,5 - 5,0 aralığında olan bir substrat sağlanmalıdır.

Bahçede çok yüksek bir toprak pH'ı, ortancalar ekmeden önce optimum seviyeye indirilmelidir. Bu amaçla yüksek turba, kompostlanmış çam kabuğu, talaş ve amonyum sülfat, potasyum sülfat ve üre gibi fizyolojik olarak asidik gübreler kullanılır. Bahçeye ekilen ortancalar için toprağı asitlendirmek için mükemmel ürün , aynı zamanda bir asitleştirici pH substratı ve asitleştirici içeren ortancalar için uzman bir gübre olacaktır.

Asitleştiricili ortancalar için bir gübre Substral

Toprağın pH'ını düşürmek için gereken gübre miktarı, başlangıç ​​pH'ına ve toprak bileşimine bağlıdır. Bahçedeki toprağın pH'ı bir toprak veya elektronik asit ölçer ile kontrol edilebilir ve daha doğru ve güvenilir bir test sonucu elde etmek için uzman bir laboratuvara toprak numunesi göndermeye değer.

Saksı ortancaları için hangi arazi?

Saksıdaki ortancaların toprak gereksinimleri, toprakta yetişen ortancalarınkilerden önemli ölçüde farklı değildir. Bir tencerede ortanca için en iyi substrat, 1: 1 oranında çam kabuğu ile karıştırılmış, ayrıca çok bileşenli, uzun etkili mineral gübre veya kompostla zenginleştirilmiş bir turba substratıdır. Kaplarda yetiştirilen ortancaların toprak gereksinimleri, funda bitkileri için özel bir substrat tarafından mükemmel bir şekilde karşılanacaktır. Tencere içindeki toprağa TerraCottem ilave edilmesi tavsiye edilir (saksıdaki toprağın hızla kurumasını önleyen bir hidrojel içerir). Sonuç olarak, ortancalar kuraklık veya çok az sulama dönemlerinde su omzunu hissetmeyeceklerdir.

MSc. Agnieszka Lach