Arılar için çiçek çayır. Bahçede bir çiçek çayır nasıl kurulur?

Çiçek çayırları , geleneksel çimlerin yerini alan, bahçelerin giderek yaygınlaşan bir unsurudur. Çiçek çayırları sayesinde bahçe pastoral hale gelir ve arılar ve diğer faydalı böcekler için bir vaha haline gelir. Ama herkes için iyi bir çözüm mü? Çiçek çayırlarının avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu, bir çiçek çayırına bitki türlerinin nasıl seçileceğini ve çayır bitkilerinin tohumlarının ne zaman ekileceğini öğrenin . Bir çiçek çayırının nasıl kurulacağı ve nasıl bakılacağı ve biçileceği konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz .

Çiçek çayır

Çiçek çayır

Fotoğraf Pixabay.com

Çiçek çayır nedir?

Bir çiçek çayırları, doğal bir çayırları taklit eden çiçekli yıllıklar, çok yıllıklar ve otların ücretsiz ekimidir . Çiçek çayırları, çeşitli bitki türlerinin tohum karışımlarının ekilmesiyle oluşturulur. Bahçelerde çiçek çayırları dekoratif bir rol oynayabilir ve arılar ve diğer tozlaşan böcekler için yararlı olabilir. Giderek daha sık, geleneksel çimler yerine çiçek çayırları kuruluyor.

Bir çiçek çayırları geniş bir alana ekilebilir , ancak aynı zamanda küçük bir yatağın yerine veya bir çit veya mevcut bir çim boyunca yalnızca dar bir çiçek şeridi ekilerek de yerleştirilebilir. Çiçek çayırlarının modası , balkonlarda ve teraslarda küçük kutulara ve tepsilere bile yerleştirildikleri anlamına gelir .

Çiçek çayırlarının avantajları

Çiçek çayırlarının birçok avantajı vardır . Bir çiçek çayırları oluşturarak, bahçeyi daha rahat, daha az resmi, pastoral, doğal çayırların ve eski kır bahçelerinin hatıralarını anımsatan bir hale getireceğiz. Ama en önemlisi, bir çiçek merası kurarak, faydalı arıları ve diğer tozlaşan böcekleri ve rengarenk kelebekleri bahçeye çekeceğiz . Böyle bir durumda, böyle bir çayırın yakınında faydalı böcekler için bir ev kurmaya değer ve kesinlikle sakinleri bulacak.

Çim ile karşılaştırıldığında, çiçek çayırları daha az bakım ve daha az biçme gerektirir (genellikle bir mevsimde bir veya iki kez biçmek yeterlidir), gübreleme gerektirmez ve yabani otlara karşı herbisit püskürtmekten kaçınmanıza olanak tanır. Aynı zamanda bu kadar yoğun bir sulama gerektirmez, ancak bazen (özellikle sıcak havalarda) çayırları sulamanıza gerek olmadığı anlamına gelmez.

Çiçek çayır

Çiçek çayır

Fotoğraf Pixabay.com

Çevresel açıdan bakıldığında, çiçek çayırları suyu sıradan çimlerden daha iyi emerek toprağın nemli kalmasına yardımcı olur. Orada büyüyen bitkiler daha az biçildiğinden ve daha yüksek büyümelerine izin verdiğimiz için, çiçek çayırları toprağın güçlü bir şekilde ısınmasını önler ve ayrıca havanın arıtılmasını da destekler (duman oluşturan tozu yakalarlar). Çiçek çayırlarının bu avantajları , iklim krizi ve küresel ısınma ve içme suyu kıtlığı ile mücadele zamanlarında özellikle önemlidir .

Çiçek çayırlarının dezavantajları

Ancak çiçek çayırlarının da bazı dezavantajları vardır . Bahçenin bu kadar özgür, gayri resmi ve düzensiz doğasından herkes memnun değil. Genellikle alerjisi olanlar ve arı zehirine alerjisi olan kişiler çiçek çayırlarından vazgeçmek zorundadır . Ayrıca, çiçek açtıktan sonra, bir çiçek çayırını oluşturan bitkilerin, bazen ihmal edilen çimlerden daha iyi olsalar da, artık çekici görünmediği de unutulmamalıdır.

Çiçek çayırları ile ilgili bir diğer sorun, çayır bitkilerinin çoğunun kendi kendine tohumlanmasından kaynaklanmaktadır. Rüzgârla taşınan çayır çiçeklerinin tohumları otomatik olarak çimlere ekeceğinden, geleneksel bir çimin yakınında büyüyen bir çiçek çayırları , çimdeki yabancı ot istilasını önemli ölçüde artırabilir .

Oldukça kentleşmiş bir bölgede , resmi ve modern bahçelerin yakınında, titizlikle kesilmiş çimler ve çalılarla bir çiçek çayırlığı kurarken , bizim için güzel çiçek açan ve bizim için yararlı böcekler, amfibiler, kuşlar ve küçük hayvanlar için bir sığınak olduğunun farkında olmalıyız. Komşular, yabani otların mahalleye yayıldığı bir yer olabilir.

Çiçek çayırları için bitki türleri

Genellikle bir çiçek çayırını kurduğumuzda, bunun arılar için kaliteli bir fayda ve mümkün olan en uzun büyüme mevsimi için çiçekli bir bahçe dekorasyonu olmasını isteriz . Bu etkiyi, bir çiçek çayırları için doğru bitki türlerini seçerek elde etmek , hem ilkbaharda çiçek açacaklar hem de yazın çiçek açanlar ve hatta bazen sonbahara kadar daha kolay olacaktır.

Bir çiçek çayırına yönelik bitki türlerinin seçimi çok çeşitli olabilir. Peygamber çiçeği, tarla haşhaş, solucan otu, civanperçemi, düğün çiçeği ve papatya gibi çiçekli bitkiler süs işlevi görür. Bu türler, kırmızı çayır otu veya çayır otu gibi yavaş büyüyen ot türlerinin yanı sıra yonca, acı bakla ve fiğ gibi baklagil bitkileri ile desteklenmelidir.

Çiçek çayır

Çiçek çayır

Fotoğraf Pixabay.com

Bir çiçek çayırına yönelik bitki türleri, seçilen alanda geçerli olan koşullara göre seçilmelidir . Ve böylece, kuru yerlerde, şu türler: St.John's wort, gypsophila (gypsophila), roka, dikenli döndürücü, kum karanfil, tarla kevisi veya çayır adaçayı iyidir. Öte yandan, daha nemli yerlerde çayır sardunyası, çayır tere, knotweed, karakafes, unutma ve meadowsweet ekmeye değer.

Bir çiçek çayırına oldukça tuhaf bir tür, haşhaş tarlasıdır . Bir çiçek çayırının güzel bir dekorasyonudur, ancak ne yazık ki biçmeye iyi tahammül etmez ve bu nedenle yalnızca ekimden sonraki ilk yıl (biçilinceye kadar) çiçek açar. Ancak ekmeye değer, çünkü diğer çayır türleri gelişmeden ilk yıl çiçek çayırını renklendirecektir.

Çiçek çayır

Çiçek çayır

Fotoğraf Pixabay.com

Bir çiçek çayırının tohumları ne?

Çiçek çayırları için hazır tohum karışımları genellikle bahçe mağazalarında bulunur . İçlerinde bulunan çok çeşitli bitki türleri nedeniyle, tohum karışımının bileşimini kendi başımıza değerlendirmek bizim için oldukça zor olacaktır. Bu nedenle, uygulamada, ambalajlarında verilen karışımların adları ve kullanımlarının yanı sıra, tanınmış ve saygın üreticilerden bir çiçek çayırları için seçilen tohumlar tarafından yönlendirilmemiz gerekecek . Bu bize doğru seçimin garantisini vermelidir.

Okurlarımızın bir çiçek merası için yüksek kaliteli tohumları seçmesini kolaylaştırmak için , uzun yıllara dayanan deneyime sahip en iyi Alman üreticilerinden biri olan rehberimizin mağazasına KIEPENKERL tarafından çiçek çayırları için tohum ekledik ve bireysel karışımların ekilmesinin etkileri teşhir indirimlerinde görülebilir. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz Yeşil Ambulans Servisi arkadaşımız Grzegorz Majda tarafından sunulan çiçek çayırlarının kişisel bir incelemesi yapıldı :-)

Mağazamızda bulunan bir çiçek çayırının tohumları arasında, ekimi kolaylaştırmak için teneke kutularda çok uygun tohumlar ve rulo halinde bir çiçek çayırının tohumları bulacaksınız . İkincisi, sadece yere ve suya yaymanız gereken bir bant üzerindeki tohumlardır. Ekim yoğunluğunu önemsememize gerek yok ve daha yüksek bir çıkış yüzdesi elde ediyoruz. Fevkalade basittir ve çiçeklerle dar şeritler şeklinde çiçek çayırları kurmanıza izin verir (rulonun genişliği 15 cm'dir).

Balkon ve terasların yanı sıra bahçe için tasarlanmış çeşitli yüksekliklerdeki çayır bitkilerinin tohum karışımlarını seçebilirsiniz . Ayrıca, yararlı böcekleri çeken ve zararlıları ortadan kaldıran bir çiçek çayırının tohumları veya yabani otlara dayanıklı bir çiçek çayırının tohumları gibi özel karışımlar bulacaksınız.

Bir çiçek çayırına tohum karışımı almaya karar verirseniz , ambalaj üzerinde belirtilen bileşime sahip iyi bir üreticiden birini seçtiğinizden emin olun. Küçük çiçekler ve bol çim içeren süpermarketlerden bir çiçek çayırına ucuz tohumlar almaya karşı sizi uyarıyorum. Görsel efekt sadece zayıf olacak ve zamanla çimler çiçekleri boğacak.

Ne zaman çiçek çayır ekilir?

Bir çiçek çayırını ekmeye yönelik tohumları seçtiğimizde , çayır karışımının ekilmesi için en iyi tarihi düşünmeye değer .

Çiçek çayırları için tohumlar genellikle ilkbaharda , Mart ortasından Haziran başına kadar ekilir . İlkbaharda ekerken aynı yılın yaz aylarında çiçek açan bir çayır alırız. Bu kadar hızlı bir etki, çiçek çayırlarının ekilmesi için bahar tarihinin bir avantajıdır ve muhtemelen çoğu insanın bu tarihi seçmesinin nedeni budur. İlkbaharda, bir çiçek çayırının ekilmesi için en uygun tarih Nisan ve Mayıs aylarıdır . Daha sonra toprağı nemli tutmayı ve çayır bitkilerinden daha hızlı çimlenip filizlenebilen yabancı otlara dikkat etmelisiniz.

İkinci nedenle, bazı uzmanlar sonbaharda bir çiçek çayırının ekilmesini de önermektedir . Daha sonra eylül ayında yapılmalıdır ki bu, çayır bitkilerinin en azından bir kısmının aynı sonbaharda filizlenmesini ve ilkbaharda yabani otlardan daha hızlı büyümesini sağlar. Ekim ayında yapmıyoruz, çünkü o zaman kıştan hemen önce ortaya çıkan narin fidelerin donma riski büyük. Kasım ayında da bir çiçek çayır ekebilirsiniz . Sonra tohumlar bahara kadar yatacak. Bu, iyi çimlenme için kışın aşırı soğutmaya ihtiyaç duyan bitkiler için faydalı olacaktır.

Çiçek çayır

Çiçek çayır

Fotoğraf Pixabay.com

Çiçek çayırlarının sonbaharda ekilmesinin avantajları :

  1. Sonbahar ekimi doğadaki yaşamın doğal döngüsüne uygundur (sonbaharda bitkilerin çoğu çiçek açmıştır ve bu dönemde tohumlar doğal olarak yayılmıştır).
  2. Ekilen bitkilerin bir kısmı sonbaharda filizlenir ve ilkbaharda daha hızlı büyümeye başlar.
  3. Sonbahar ekiminde yabancı otların çayır bitkilerine sıkışması riskini en aza indiriyoruz.
  4. Kış mevsiminden sonra, ilkbaharda çiçek çayırları daha hızlı çiçeklenecek ve daha gür olacaktır.
  5. Sonbaharda, tohum çimlenmesi için daha iyi nem koşulları vardır (daha fazla sıcaklık ve daha fazla yağış yoktur).

Bir çiçek çayırına nasıl başlanır?

Seçilen ekim tarihine bakılmaksızın, bir çiçek çayırının standı dikkatlice hazırlanmalıdır . Bu, çimleriniz için zemin hazırlamakla aynıdır. Her şeyden önce, tüm yabani otları dikkatlice çıkarın. Bu çok önemlidir çünkü istila edilmiş bir çiçek çayırları birçok soruna neden olur. Daha sonraki bir aşamada, zaten büyüyen çiçek çayırlarında, çimenlerde olduğu gibi yabani otları kimyasal olarak herbisitlerle kontrol etmek mümkün değildir, çünkü seçici herbisitler yalnızca otlar için güvenlidir. Yabani otlarla birlikte çiçekli çayır bitkilerini yok edecekler .

Çiçek çayırlarının toprağı da gevşetilmeli ve sonra düzeltilmelidir . Kürekle kazarak veya döner yeke kullanarak gevşetiyoruz. Ancak toprağı gübrelemeye ve gübrelemeye gerek yoktur. Çok verimli topraklarda üst humus tabakasının bir kısmının kaldırılması önerilir. Çayır bitkileri, düşük verimli topraklarda oldukça eşit şekilde büyür. Öte yandan, toprak çok verimli olduğunda, güçlü büyümeye sahip çayır türleri, daha yavaş büyüyenleri hızla boğar .

Çayır karışımının tohumlarını doğrudan toprak yüzeyine ekin. Genellikle 1 m2'ye 2 gr tohum miktarında bir çiçek çayır ekilir . Bazı uzmanlar 1m² başına 5 g tohum ekmeyi tavsiye ederler, ancak çok yoğun ekimlerde, daha hızlı büyüyen ve daha geniş türlerin daha yavaş büyüyenleri boğması riski yüksektir . Daha düşük yoğunlukta ekim yaparken, ekilen tüm türler için büyüme için yer olacaktır.

Ekilen tohumlar kum veya kuru talaşla karıştırılarak ekimi bile kolaylaştırır . Tohumları ektikten sonra artık üzerlerini toprak veya kumla örtmüyoruz, sadece çimlerin yuvarlandığı gibi ezerek veya yuvarlayarak yere bastırıyoruz. Yere bastırıldığında, tohumlar rüzgar tarafından uçup gitmeyecek ve daha hızlı filizlenecektir.

Çiçek çayır

Çiçek çayır

Fotoğraf Pixabay.com

Çimlerde bir çiçek çayır kurmak

Şimdi bir çimenlik olan bir çiçek çayırını kurmak istiyorsanız, en iyisi tüm çimi çıkarmak ve toprağı yukarıda anlatıldığı gibi hazırlamaktır. Mevcut bir çimenliğin üzerine kesinlikle bir çiçek çayırını ekmek istiyorsak , çayır bitkilerinin sadece küçük bir kısmının filizleneceğini ve zamanla mevcut çimlerin boğulabileceğini hesaba katmalıyız. Sonuç olarak, güzel bir çiçek çayırının yerine, güçlü bir otlu çime benzeyen bir şey elde edeceğiz.

Tüm çimin çıkarılması mümkün değilse, yalnızca çim parçalarının, örneğin şeritlerin, dikdörtgenlerin veya dairelerin kesilmesi ve bu yerlere çayır bitkilerinin ekilmesi önerilir . Böylelikle çiçek çayırları, tüm bahçeden çimi çıkarmaya gerek kalmadan çimin en çirkin ve en çok zarar görmüş kısımlarının yerini alabilir.

Bir çiçek çayırının bakımı ve biçilmesi

Çiçek çayırlarının bakımı ile ilgili en sık sorulan soru şudur: çiçek çayırları ne zaman biçilir ?

Genellikle çiçek çayırları, haziran ortasından temmuz sonuna kadar, yazın başında yılda bir kez biçilir . Bir çiçek çayırları asla Haziran ayından önce biçilmemelidir, çünkü Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açan süs türleri yavaş yavaş yok olmaya mahkum olacaktır.

Çim biçme sonrası çayır

Çim biçme sonrası çayır

Fotoğraf depositphotos.com

Ancak Ağustos veya Eylül aylarında bir çiçek çayırını ikinci kez biçebilirsiniz . Genel kural, alt çayır bitkilerinin yılda birkaç kez biçilerek daha iyi büyümesi, uzun türlerin ise seyrek bir kökle daha iyi gelişmesidir (yılda bir veya hatta 2 yılda bir).

Biçme işleminden sonra bitkileri çayırda bırakın, böylece kurumaları ve tohumlar dışarı akabilir . Kuru samanı ancak birkaç gün sonra alırız. Bu sayede çiçek çayırımızın dayanıklılığını sağlayacağız.

Çayır biçmenin yanı sıra sulama ve yabancı otların uzaklaştırılmasını da gerektirir . Ne yazık ki bunları elle ayıklamak zorundayız, çıkarılacak bitkinin kesinlikle bir ot olduğundan ve çiçek çayırımızın bir parçası olmadığından emin olmalıyız.

Ancak çiçek çayırlarının döllenmesine gerek yoktur. Bir çiçek çayırının gübrelenmesi, düzensiz bitki büyümesine ve daha yavaş büyüyen türlerin hızlı büyümeye sahip olanlar tarafından bastırılmasına yol açtığından tavsiye edilmez . Gübrelerden azot dozunun olmaması, tüm çayır türlerinin nispeten yavaş ve eşit şekilde büyüdüğü anlamına gelir. Zaten toprağı gübreleme ve çiçek çayırını gübreleme ihtiyacını hissediyorsak, bitkileri hastalıklara karşı dirençli kılan, silis bakımından zengin, azotsuz bir gübre kullanın. Bu gübre bazalt unudur. Bazalt ununun içerdiği potasyum bitkilerin çiçeklenmesini artırır ve böylece çiçek çayırımızın görünümünü iyileştirebilir. Yemek en iyi sonbaharın sonlarında, çayırda daha fazla böcek kalmadığında kullanılır.