Siyah ahududu - özellikleri, yetiştirme, çeşitleri

Siyah ahududu , nispeten nadiren yetiştirilen bir meyve çalıdır. Bu arada, meyvesi anti-kanser ve antibakteriyel özelliklere sahip olan siyah ahududunun sağlık ve besleyici özelliklerini takdir etmeye değer . Aynı zamanda değerli bir vitamin ve mineral kaynağıdırlar ve geleneksel kırmızı ahududulardan beş kat daha yüksek antioksidan potansiyeline sahiptirler. Siyah ahududu yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve bahçede en iyi hangi tür siyah ahududu yetiştirildiğini görün. İşte kanseri yenmenize bile yardımcı olacak bu inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici meyveleri yetiştirmenin sırları!

siyah ahududu

Siyah ahududu - meyve

Siyah ahududu - özellikleri

Siyah ahududu aslında siyah meyveli ahududu ( Rubus idaeus ) çeşitleridir. Siyah ahududu meyveleri lezzetlidir, hem doğrudan tüketime hem de konserveye uygundur. Olgunlaştıklarında kırmızıdırlar ve tamamen olgunlaştıklarında neredeyse tamamen siyah olurlar. Açıkça farkedilebilir bir çiçekle kaplıdırlar. Geleneksel kırmızı ahududulardan sadece meyvenin siyah rengiyle değil, aynı zamanda benzersiz sağlık ve besleyici özellikleriyle de ayrılırlar.

Siyah ahududuların sağlığa faydaları, öncelikle kırmızı ahudududan beş kat daha fazla olan çok yüksek antosiyanin içeriğine dayanmaktadır. Antosiyaninler vücuttan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur, böylece hücre zarlarının bozulmasını, yaşlanma süreçlerini ve çeşitli medeniyet hastalıklarını önler. Siyah ahududu meyvesinin kanser önleyici etkisi vardır , diğerlerinin yanı sıra sınırlayıcıdır. prostat, kolon ve kolon kanserinin gelişimi.

Meyveleri zatürreye, mide ülserlerine veya üst solunum yollarının iltihaplanmasına neden olan bakterilerin büyümesini sınırlayan siyah ahududu bakterisit özelliklerine de dikkat etmek önemlidir. İlginç bir şekilde, siyah ahududu meyvesinde , aspirin veya ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara benzer şekilde anti-enflamatuar özelliklere sahip bileşikler de bulunmuştur .

Siyah ahududuların besleyici özellikleri, C ve E vitaminlerinin yüksek içeriği ve potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi makro besinlerle ilgilidir. Siyah ahududu meyveleri ayrıca yüksek konsantrasyonlarda bakır ve demir içerirler, bu sayede kansızlığın tedavisine destek olabilirler.

Siyah ahududuların tüm bu değerli özellikleri, bu çalıyı arazinizde bulundurmaya ve meyvelerinin faydalarından yararlanmaya değer kılar.

siyah ahududu

Siyah ahududu - olgun meyve siyaha döner

Siyah ahududu - yetiştirme

Siyah ahududu yetiştirme gereksinimleri , iki yaşındaki sürgünlerde meyve veren geleneksel kırmızı ahududulara çok benzer. Bitki güneşli bir konumda olmalı, hem hafif eğimler hem de eğimler ve ayrıca tercihen rüzgarlardan korunaklı ovalar olabilir. Toprak verimli ve nemli olmalı, ancak iyi havalandırılmış ve hafif asitli olmalıdır. Çok ağır, sıkıştırılmış topraklarda bu meyve çalıları daha az verimlidir ve ahududu hastalıklarına karşı hassastır.

Siyah ahududu yetiştiriciliği, onu tellerin veya çitin yanındaki bir şeride dikmemiz halinde en iyisidir, çünkü sürgünleri çok uzundur ('Bristol' çeşidinde 4 metreye kadar) ve desteklere bağlanması gerekir. Tüm bakım işlemleri, iki yaşındaki sürgünlerde meyve veren geleneksel ahududularla aynı şekilde gerçekleştirilir. Meyveyi hasat ettikten sonra tüm meyve veren sürgünleri kesmeyi unutmayın, sadece gelecek yıl meyve verecek genç yıllık sürgünler bırakın.

Ahududu nasıl ve ne zaman budanırAhududu nasıl ve ne zaman budanır

Ahududu, düzenli budama gerektiren meyve çalılarıdır. Ahududu filizlerinin budanması verim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve hasadı kolaylaştırır. Ahududuları ne zaman keseceğinizi, her yıl meyve veren ahududuları budamak ile meyve veren ahududuları tekrarlamak arasındaki farkın ne olduğunu ve ahududuları ekimden sonra ilk kez ne zaman budanacağını görün. Daha...

Siyah ahududu - çeşitleri

Siyah ahududu 'Bristol' - en popüler siyah ahududu çeşididir, mükemmel tada ve yüksek işleme değerine sahip siyah, sıkı meyve verir. Bristol çeşidinin meyveleri Temmuz ayının 2. ve 3. on yılında olgunlaşır. Bu siyah ahududu çeşidinin donma direnci ortalamadır. Şiddetli kış aylarında don riski ve toprak donları sırasında bitkilere zarar verme riski nedeniyle, donların ve meyvelerin mantar hastalıkları tarafından istila edilme riski nedeniyle, donma çukurlarına dikilmekten kaçının.

Bristol Black Ahududu , ahududu antraknozu ve viral hastalıklar tarafından oldukça kolay bir şekilde istila edilir. Bu nedenle, bahçe için yalnızca dikim malzemesinin sağlıklı olduğunu garanti edecek güvenilir satıcılardan satın alıyoruz.

Ahududu - yetiştirme, çeşitleri, fide nereden alınırAhududu - yetiştirme, çeşitleri, fide nereden alınır

Ahududu, iki türün özelliklerini birleştiren uzun ömürlü bir meyve çalıdır - ahududu ve böğürtlen. Arazi ve ev bahçelerinde yetiştirmek için mükemmeldir ve aynı zamanda bol meyve verir. Bahçede ahududu yetiştirmenin neye benzediğini, sağlıklı fidelerin nasıl seçileceğini ve iklimimizde hangi ahududu çeşitlerinin en iyi yetiştiğini görün. Daha...

Siyah ahududu 'Litacz' - Brzezna'daki Pomoloji ve Çiçekçilik Araştırma Enstitüsü'nün Meyve Deney İstasyonunda yetiştirilen, yukarıda bahsedilen Bristol ahududundan elde edilen Polonya çeşidi. Benzer büyüklükte meyveler üretir, ancak haziran sonunda çok daha erken olgunlaşır. Litacz siyah ahududu sürgünleri ahududu sürgününe ve meyveye - çürümeye karşı duyarlı değildir. Ne yazık ki, gür bodur ahududu virüsü tarafından kolayca enfekte olur, bu nedenle bu tür siyah ahududu için sağlıklı ekim malzemesi satın almak son derece önemlidir.

Siyah ahududu 'Mücevher' - özellikle kimyasal korumadan kaçınmak ve ahududuları bir arsa veya evlerinin bahçesine püskürtmekten kaçınmak isteyenler için yukarıda belirtilenler arasında en değerli çeşit olduğu görülmektedir. Siyah ahududu mücevheri , ahududuların mantar ve viral hastalıklarının yanı sıra soğuk filizlere karşı çok daha fazla direnç gösterir. Bu nedenle organik tarım için tavsiye edilir. Meyvesi sert, parlak ve lezzetlidir, çiğ ve konserve olarak yenir. Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren olgunlaşırlar.

Bu 3 çeşit siyah ahududu , iklimimizde büyümeye en büyük yatkınlığa sahiptir. Umarım bunlardan en az biri sizi cezbedecek ve bu meyvelerin faydalarından yararlanacaksınız. Lezzetli ve ... şerefe!