Muz - özellikleri ve tıbbi kullanım

Otu ( Plantago büyük da daha fazla ya da geniş-yapraklı muz olarak da adlandırılır), muz yakın akrabası olan. Çoğumuz için, ortak muz, yollarda, çorak arazilerde ve çayırlarda yetişen ve yine de özellikleri tıbbi kullanımıyla tanınan yaygın bir yabani ottur. Muzun değerli özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı ve tüm potansiyelini nasıl kullanacağınızı görün .

Muz

Muz - Plantago majör

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Muz, uzun bir yaprak sapı ve geniş bir oval yaprak bıçağı ile karakterize, aşağıdan toprağa yaprak rozetine sahip çok yıllık bir bitkidir . Ortak Plantain'ı diğer Plantago türlerinden ayıran bu karakteristik, geniş yapraklardır . Ortak plantain, kompakt bir kulak şeklinde bir çiçeklenme oluşturur. Yaz aylarında , alerji hastaları için son derece zahmetli olan, poleni güçlü bir alerjendir.

Muz - özellikler

Muz özellikleri şifa dahil biyolojik olarak aktif bileşenlerinin aktivitesinden kaynaklanan antibakteriyel veya antioksidan.

Yapraklar, muzun tıbbi hammaddesidir . İridoid glikozitler ve flavonoidler, tanenler, çok sayıda organik asit, müsilajinli maddeler ve pektinler içerirler. Bitki, diyet lifi adı verilen iyi bir fibrin kaynağıdır.

İlginç bir gerçek, genç muz yapraklarının nispeten büyük miktarda vitamin içeren bahar salataları hazırlamak için kullanılabilmesidir . Muz çayları da popülerdir ve bir şifalı bitki dükkanından PLN 6-10 karşılığında satın alınabilir.

Muz çayları, siyah çaya kıyasla çok az serbest radikal içerir, antioksidan özelliklere sahiptir, ancak işlenmemiş yeşil yapraklara kıyasla çok daha zayıftır.

Muz - tıbbi kullanım

Muz, çok eski zamanlardan bugüne, hem Avrupa hem de Asya'daki çeşitli ülkelerde kullanılan geleneksel bir hammaddedir. Böcek ısırıklarına ve cilt sıyrıklarına taze muz yaprakları veya suyu uygulanır .

Muz, damar, solunum, sindirim ve üriner sistemlerin yanı sıra çeşitli cilt hastalıkları, göz hastalıkları ve kanser tedavisinde faydalıdır .

Muz

Muz - Plantago majör

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Muz, yaprak veya otların su özlerini, infüzyonlarını ve kaynatmalarını hazırlamak için kullanılabilir. Birçok ülkede, sulu muz özleri hipertansiyon, diyabet veya ishali tedavi etmek için kullanılmaktadır .

Nezle, mide ve duodenal ülserlerde muz yapraklarının hazırlanması tavsiye edilir. Polonya halk tıbbında, muz yaprakları epidermisin oluşumunu ve yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır. Muz , üst solunum yolu nezlesi, öksürük, nezle ve ishalde kullanılan bir kaynatma haline getirilebilir . Kaynatma işlemini hazırlamak için, bir bardak kaynar suya (yaklaşık 3/4 bardak) döktüğümüz ve beş dakika pişirdiğimiz yarım yemek kaşığı muz yaprağına ihtiyacımız var. Ardından kaynatma işlemini on beş dakika bırakın ve süzün, ardından sıcakken için.

MSc. Joanna Białowąs