Dekoratif lahana. Bahçede ve bir tencerede yetiştirme

Dekoratif lahana dona çok iyi dayanır ve sonbaharda çiçek açan krizantemlerle ekilen çiçek tarhlarında harika görünür. Bu nedenle, sonbahar çiçek aranjmanlarında giderek daha popüler hale geliyor. Bahçede dekoratif lahana yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve bir tencerede dekoratif lahana yetiştirmenin mümkün olup olmadığını öneriyoruz. İşte süs lahanası ile ilgili tüm sırlar!

süs lahanası

Dekoratif lahana

Fotoğraf Pixabay.com

Dekoratif lahana - uygulama

Süs lahanası ( Brassica oleracea ) kıvrımlı veya dalgalı yaprakları sayesinde bahçede olağanüstü bir dekoratif değere sahiptir. Çiçek tarhlarının kenarlarına dikilebilir veya floristik kompozisyonlar halinde düzenlenebilir. Bazı süs lahanası çeşitleri kesme çiçek olarak satılmaktadır. Sonbaharda, başların iç yaprakları çeşitli renklerin yoğun tonlarına dönüşür - bunlar beyaz, sarımsı, mor, pembe veya kırmızı olabilir.

Dekoratif lahana, öncelikle hem çiçek yataklarında hem de çiçek yataklarında sonbahar çiçek aranjmanları için bir bitki olarak kullanılır . Giderek mezarlıklarda krizantem yerine süs lahanası ekilmektedir . Bu bitki, sonbaharda çiçek açan funda şirketlerinde de iyi görünüyor.

Süs lahanası dekoratif özelliklerinin yanı sıra besleyici özelliklere de sahiptir . Çok miktarda C vitamini içerir ve az kalori içerir. Yaprakları oldukça sert ve hafif acı olmasına rağmen yenilebilir. Bu nedenle mutfakta sadece dekoratif amaçlı kullanılır - yemekleri süslemek için mükemmeldir.

Dekoratif lahana. Ekim tohumlarından büyüyen

Lahana süsü tohumlardan üretilir . Mart ayından itibaren örtü altına süs lahana tohumları ekiyoruz. Fide yetiştiriciliği 4-6 hafta sürer. Büyürken düzenli olarak lahanayı sulayıp ot fidelerini çıkarıyoruz.

Süs lahana tohumlarının ekimine yönelik substrat geçirgen olmalıdır. 5.5-6.0 pH değerine sahip kum veya perlit ilaveli bir turba substratı iyi olacaktır. Dekoratif lahana tohumları karanlıkta daha iyi çimlenir, bu nedenle üzerlerini bir alt tabaka tabakası ile örtün. Süs lahanasının filizlenmesi sırasında alt tabakanın sıcaklığı yaklaşık 20 ° C olmalıdır. Filizler ekimden yaklaşık 10 gün sonra ortaya çıkar.

süs lahanası ve krizantemler

Krizantemlerin yanında dekoratif lahana

Fotoğraf depositphotos.com

Fidelerin çıkmasından sonra sıcaklık 15 ° C civarında dalgalanmalıdır. Süs lahana fideleri Mayıs ayı sonunda ekilir . Dekoratif lahana da Haziran ayından itibaren doğrudan toprağa ekilebilir.

Bahçe mağazalarında, sonbaharda, dekoratif lahana en güzel göründüğünde, tencerelerde hazır dekoratif lahana fidanları satın alabiliriz . Balkonlarda sonbahar yatakları veya kutuları süslemek için uygundurlar. Ayrıca All Saints 'Day'de mezar dekorasyonları giderek daha popüler hale geliyor.

Bahçede süs lahanası yetiştiriciliği

Dekoratif lahana, güneşli bir konumu ve besin açısından zengin toprağı tercih eder . Yıllık bitki olarak yetiştirilir ve toprağa kışlama yapmaz. Sadece ilk şiddetli dona kadar sürer. Brassica familyasına ait diğer bitkilerin bir önceki yıl yetiştiği yerlere, aynı hastalık ve zararlılarla bulaştığı için dekoratif lahana dikilmemelidir.

Dekoratif lahana fidanları Mayıs ayı sonunda 40 x 40 cm aralıklarla dikilmelidir . Büyüme sırasında süs lahanasının sulanması ve döllenmesi gerekir. Ancak o zaman sonbaharda yoğun bir renk elde ederiz.

Tabii ki, gübreleme ile aşırıya kaçmamalısınız, çünkü çok yüksek dozlar kafaların zayıf renklenmesine neden olacaktır. Süs lahanasını gübrelemek için organik gübreler , örneğin kompost veya biohumus kullanılabilir . Bahçe bitkileri için evrensel bir mineral gübre de uygun olacaktır.

Ayrıca bitkileri düzenli olarak sulamayı da unutmamalısınız çünkü su eksikliği, süs lahanasının alt yapraklarının büyümesinin engellenmesine, sararmasına ve düşmesine neden olur .

Bir tencerede süs lahanası yetiştirmek

Dekoratif lahana saksıda yetiştirilebilir, donlar, fularlar veya kesilmiş gollerle birlikte sonbahar kompozisyonları yaratılabilir. Lahana fidelerini kendimiz hazırlayabiliriz veya bir bahçe dükkanından satın alabiliriz.

Süs lahana tohumlarını evde bir pencere pervazına veya bahçe mağazalarından satın alınabilen mini seralara ekiyoruz. Çok tencereli tepsiler de iyi çalışacaktır. Tohum ekme substratı, 1: 1: 1 oranında karıştırılmış turba substratı, toprak ve kum veya perlit karışımı olmalıdır. 20 ° C sıcaklıkta birkaç gün sonra, süs lahanası tohumları filizlenmeye başlar.

tencerelerde dekoratif lahana

Tencere dekoratif lahana

Fotoğraf depositphotos.com

Fidelerin yaprakları birbirine değmeye başlayınca dekoratif lahanayı kapitone etmeye başlarız. Fidelerin daha büyük saksılara nakledilmesi gerekir. Bunlar sonbahar süsleri için kullanacağımız kaplar olabilir.

Dekoratif lahana fidanları serin ve havadar bir yere taşınmalıdır . Çok yüksek sıcaklık sürgünlerin uzamasına neden olur. Ağustos sonuna kadar böyle bir yerde kalır. Genellikle yaklaşık 10 ° C'lik bir sıcaklıkta birkaç geceden sonra lahana yaprakları kısmen lekelenir.

Dekoratif lahana büyürken düzenli olarak sulayıp gübrelemekteyiz. Saksıda yetiştirilen süs lahanaları, toprakta yetişenlerden biraz daha fazla su gerektirir . Saksıdaki toprak, özellikle sıcak yaz aylarında çabuk kurur. Lahana tencerelerini içi su dolu tepsilere koymak iyi bir fikirdir. Daha sonra su saksının altından sızar ve yaprakların gereksiz yere ıslatılmasını önleriz, bu da çürüme ve mantar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.

Dekoratif lahana çeşitleri

Yaklaşık 30 çeşit süs lahanası bilinmektedir. En popüler süs lahanası çeşitleri, baş lahanasına benzeyen renkli yaprakların yoğun rozetlerini oluşturur . Buketlerde çiçeğe benzeyen rengarenk yapraklardan oluşan rozet ile biten uzun sürgünleri olan dekoratif lahana kullanılmıştır. Kale görünümüne sahip indirimli süs lahana çeşitleri daha az bilinir ve popülerleştirilmeyi hak eder .

farklı renkteki süs lahana çeşitleri

Çeşitli renklerde dekoratif lahana

Fotoğraf depositphotos.com

Saksı yetiştiriciliğine ideal olarak uygun olan süs lahanası çeşitleri grubu, 15 cm yüksekliğe kadar büyüyen kıvırcık yapraklı Osaka F1 grubudur. Aşağıdaki çeşitlerle temsil edilir: beyaz rozet merkezli "Beyaz", pembe merkezli "Pembe" ve mor rozet merkezli "Kırmızı".

Kyoto F1 süs lahanası çeşidi grubu özellikle kaplar için tavsiye edilmekle birlikte toprakta da yetiştirilebilir. Rozetin kırmızı ortası olan "Kırmızı-Yeşil", yeşil kenar yaprakları ve pürüzsüz yaprak kenarı, mor-kırmızı merkezli "Menekşe-Yeşil" ve merkezi beyaz olan "Beyaz" Yeşil "gibi çeşitlerle temsil edilir.

Buna karşılık, Kamome F1 grubunun temsilcileri kompakt rozetlere sahip, 15-25 cm yüksekliğe ulaşıyor, güçlü kıvrımlı yapraklar ve diğer süs lahanalarından daha erken ve daha yoğun renk yaratıyor . Bu grup aynı zamanda düşük sıcaklıkları daha iyi tolere eder ve sonbaharda bahçeyi uzun süre dekore eder. Bu grup arasında beyaz, pembe ve kırmızı merkezli ve tamamen yeşil dış rozet yapraklı çeşitleri buluyoruz.

Ayrıca ilginç olan, yumuşak, narin yapraklara sahip, acı olmayan ve tüm süs lahanası çeşitlerinin tüketilmesine en uygun olan Tokyo F1 adlı süs lahanası çeşitleri grubudur . Rozetleri yuvarlaktır, çok düzgündür ve renkli orta kısımları diğer çeşitlerden biraz daha küçüktür.

MSc. Joanna Białowąs

Şu esasa göre hazırlanmıştır: Nowak J., Çiçek tarhları ve kaplar için dekoratif lahana : Dekoratif bitkiler, Süs bitkileri Dergisi 10-11 / 2018, s. 11-15; Nowak J., Dekoratif lahana : Meyveler, Sebzeler, Çiçekler, 2007/10, s. 40-42.