Kompostlama nasıl hızlandırılır? Hızlı kompost yapmanın 6 yolu!

Kompostlaştırma, bitki atıklarını kompost adı verilen kolay sindirilebilir organik gübreye dönüştürmenin doğal bir işlemidir. Kompostlama süreci uzundur ve genellikle 10 ila 12 ay sürer. Bu, kompostlaşmanın nasıl hızlandırılacağına dair birkaç püf noktası öğrenmeye değer kılıyor, bu sayede sadece 3-4 ay içinde olgun kompost hazırlayacağız. İşte hızlı kompost yapmanın en iyi 6 yolu !

Kompostlama nasıl hızlandırılır

Kompostlama nasıl hızlandırılır

1. Kompost başlatıcılar

İlk kompost kadar hızına yol gübre yığını için aşılar ve gübre aktivatörleri eklemektir , yani başlangıçlar. Başlangıçlar çoğu bahçe mağazasında mevcuttur. Organik maddenin ayrışmasını hızlandıran özel aerobik bakteri türleri içerirler. Doğru karbon / nitrojen oranını (C: N) sağlarlar ve kompost yığını içindeki sıcaklığı düzenlerler.

Bu tip starter, kompost yapan bakterilerin doğru gelişimi için gerekli olan büyük miktarlarda nitrojen sağlayan ve böylece biyokütle üretimini teşvik eden Target by Active Composter gübresini içerir. Kompostlama sürecini hızlandıran bu preparat , kompost elde etme sürecini hızlandırdığı ve onu bitkiler için değerli nitrojen ile zenginleştirdiği için 2'si 1 arada bir etkiye sahiptir. Bu ölçü, çok iyi bir para değeri ile karakterizedir. Cazip bir fiyatla, diğer benzer ürünlerden iki kat daha etkilidir.

Kompost için böyle bir nitrojen aktivatörü, özellikle odun yongaları, talaş, ağaç kabuğu, saman veya kuru yapraklar gibi azot bakımından fakir organik materyalleri kompost haline getirirseniz yararlı olacaktır.

Trigger-4 kompost hazırlama hazırlığını kullanarak daha da iyi sonuçlar elde edebiliriz. Kompostlama sürecini hızlandıran bakteri ve enzimler içerir. O kadar güçlü çalışır ki , kağıt, yonga veya dışkı gibi kompostlanması zor malzemelerle kullanılması tavsiye edilir. belediye kompost tesislerinde ve çöplüklerde.

Bahçede, Trigger-4 sadece 3 ayda tamamen olgun kompost elde etmenizi sağlar . Kompostumuz yoksa veya arsadaki tüm yeşil atıklar buna uymuyorsa, onu plastik torbalarda kompost edebiliriz. Ağaçlardan düşen yapraklar veya kesilmiş çimen gibi kalıntılar bunun için mükemmeldir. Trigger-4 olmadan, bu tür bir kompostlama etkisiz olur ve uzun zaman alır.

2. Bitkisel müstahzarlar

Hızlı bir şekilde kompost yapmanın bir başka yolu da biyodinamik bitkisel preparatları yığının üzerine dökmektir . En iyi sonuçlar, karahindiba, civanperçemi ve papatya otu kullanılarak elde edilir. Bu bitkilerden kaynatma, infüzyon veya ekstrakt hazırlıyoruz.

Papatya kaynatma: 2 yemek kaşığı kuru papatya çiçeğini 1 litre suda kaynatın. Soğuduktan sonra, çözeltiyi süzün ve yaz boyunca zaman zaman kompost yığınını sulayın.

Karahindiba özü: 15-20 gr kurutulmuş veya 150-200 gr taze karahindiba otu (kök ve çiçek ile birlikte) 1 litre su dökün ve 24 saat bekletin. Sıvıyı bitki artıklarıyla birlikte yığının üzerine dökün. Sonbaharda karahindiba özü kullanıyoruz.

Sıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleriSıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleri

Isırgan otu, karahindiba veya tarla at kuyruğu gibi yaygın yabani otlar da dahil olmak üzere arazilerdeki birçok bitki, gübreleme ve bitki koruma için yararlı olan bitki gübresini ve kaynatma maddelerini bağımsız olarak hazırlamak için kullanılabilir. İyi örnekler, külleme için at kuyruğu kaynatma veya yaprak bitleri için ısırgan gübresidir. Organik bitki koruma ürünleri ve doğal gübreler için en iyi tarifleri öğrenin ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrenin. Daha...

3. Aktivatör olarak olgunlaşmış kompost

Diğer bir çözüm, yeni oluşturulan kompost yığınını, azotlu gübre ilavesiyle sulu bir olgun kompost solüsyonuyla ıslatmaktır . Hazırlamak için alınan olgun kompost kısmını 1: 7 oranında suyla karıştırın ve zaman zaman çözeltiyi karıştırarak 12 saat bekletin. Çözeltiyi yığına eklemeden hemen önce amonyum sülfat gibi bir doz gübre ekleyin.

4. Kompostlama için miselyum

Kopostlama sürecini hızlandırmanın bir başka yolu da, güdükleri parçalamak ve kompost yapmak için ekolojik miselyum kullanmaktır. Bitki kalıntılarını hızla parçalayarak çürümelerine neden olan Peniophora gigantea mantarını içerir . Bu miselyum o kadar etkilidir ki, kesilen ağaçlardan kalan gövdeleri çıkarmak için önerilir. Böyle bir güdük 6 ay içinde, kürek veya tırmık kullanarak kolayca ezilebilecek kadar ayrıştırabilir.

Komposta eklenen bu miselyum, kompostlama sürecini önemli ölçüde hızlandırır . Bahçe ağaçlarının ve çalıların kesilmiş dalları ve odunsu sürgünlerinin kompost makinesine atılması özellikle yararlıdır. Miselyum sayesinde kolayca komposta dönüştürülürler.

5. Solucanları kompostlayın

Solucanlar genellikle doğrudan yere yerleştirilmiş kompost makinesine giden yolu bulurlar. Yığına meyve gibi tatlı malzemeler ekleyerek onları cezbedebilirsiniz. Bahçede toplanan solucanları kapalı plastik kompostlara ekleyebiliriz .

Bu küçük hayvanların çalışmalarının etkisi, oksidasyonu arttığı için kompost yığınının içinde tüneller açmasıdır. Bu, organik kalıntıların çürümesine yol açan ve hoş olmayan bir ekşi kokuya neden olan elverişsiz anaerobik fermantasyonu sınırlar. Dahası, solucanlar yalnızca sindirim kanallarında pH 6.5-7.5 olan hazır toprak kümelerine dönüştürülen ölü bitki kalıntılarını yerler.

Solucanların faaliyeti sonucunda elde edilen ürün sözde vermikompost veya biohumus. En iyi ayrıştırılmış kompost şeklidir. Kaliforniya solucanları, vermikompost üretiminde en verimli olanlardır. Bunları özel çiftliklerde veya genellikle çevrimiçi satış sunan balıkçılık mağazalarında satın alabilirsiniz. Yaşam beklentileri 16 yıla kadar! Bununla birlikte, düşük sıcaklıklara karşı hassastırlar, bu nedenle kışın kompost yığını, hasır paspaslar ile soğuğa karşı dikkatlice korunmalıdır.

Kaliforniya solucanları - bir kompostta büyüyorKaliforniya solucanları - bir kompostta büyüyor

Kaliforniya solucanları, çok değerli bir doğal gübre olan solucan humusu veya biohumus'un çok değerli üreticileridir. Bir ev veya arsa bahçesi koşullarında, Kaliforniya toprak solucanı yetiştiriciliği, kompostlama süresinin kısaltıldığı ve elde edilen gübrenin sıradan komposttan çok daha değerli olduğu bir kompostta gerçekleştirilebilir. Daha...

6. Termokompresör

Termokomposterler, duvarlarında açıklıkları olan plastik kaplardır. Böyle bir kompost makinesinin içinde yüksek bir sıcaklık var. Güneş ışınlarıyla ısınan plastik duvarlar ısıyı içeriye aktararak ayrışma sürecini hızlandırır. Konteynerin duvarlarındaki açıklıklar havalandırma sağlayarak çürüme süreçlerini sınırlar. Kompost makinesinin kapalı formu, organik kütlenin sabit bir nem tutmasını sağlar. Termo kompostlama odasında, kompostlama işlemi geleneksel kompost makinesinden% 70'e kadar daha hızlıdır ve yüksek sıcaklıklarda, 6-8 hafta gibi kısa bir sürede hazır kompost haline getirebiliriz. Termokomposterler bahçe merkezlerinde ve dükkanlarda mevcuttur.

MSc. Agnieszka Lach

Dayalı: G. Bykowski, Kompostowanie, Działkowiec No. 5 (645), s. 56-57.