Japon eriği - çeşitleri, yetiştirme

Japon eriği , Polonya'da hâlâ az bilinmesine rağmen, bahçe meraklıları arasında giderek daha fazla sempati kazanıyor. Bu ağacın tacının orijinal, egzotik şekli ve çekici ve zengin meyve renkleri paleti oldukça değerlidir. Bu özellikler Japon erik ağaçlarını bahçenin son derece dekoratif bir unsuru haline getirir. Amatör yetiştirme için en iyi Japon erik çeşitlerini keşfedin ve Japon eriklerinin bir arazide nasıl yetiştirildiğini görün . Japon eriği hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Ahududu Çilek

Japon eriği - Prunus salicina

Japon eriği ( Prunus salicina ), adından da anlaşılacağı gibi Japonya'dan değil Çin'den gelen bir türdür. Çin'de bu erik türü doğal olarak doğada bulunur. Yaklaşık 300-400 yıl önce, süs bitkileri ve meyve bitkileri olarak çok popüler oldukları Japonya'da yabani Çin erik ağaçları yetiştirilmeye başlandı. Japonya'dan Japon erikleri denilen ABD'ye getirildiler. Orada o kadar popüler oldular ki, neredeyse geleneksel ev eriklerinin ( Prunus domestica ) yerini aldılar . Üreme gelişimi sayesinde, Japon eriği de ağırlıklı olarak Akdeniz havzası ülkelerine dağıtıldığı Avrupa'ya ulaştı . Japon eriği, ilk kez 1970'lerde Polonya'ya getirildi.

Japon erik ağacı, büyüme mevsimini çok erken başlatan orta büyüklükte bir meyve ağacıdır (3-5 m boyunda). Mart ayında çiçek açmaya başlar. Yaprakları daha dar, daha uzun ve parlak olan yerli erik ağacından ayrılır ve sürgünleri pürüzsüzdür (yosun tutmaz). Japon eriğinin meyveleri, parlak, çok elastik ve çok çeşitli renklerde ince bir kabukla karakterize edilir: sarı-beyazdan turuncuya, somondan, kestane-lacivert ve neredeyse siyaha kadar. Meyvesi, geleneksel olarak yetiştirdiğimiz yerli eriklerimizden daha dayanıklıdır, çürümeye ve yoğurmaya karşı hassas değildir.

Macar eriği - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklarMacar eriği - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklar

Macar eriğinin gittikçe daha ilginç çeşitleri ve yetiştirilme kolaylığı, bizi bahçelerimize ekmeye istekli kılıyor. Macar eriğinin yetiştirilmesi hakkında bilgi edinin, ona saldıran hastalıkları ve onlarla nasıl savaşılacağını öğrenin. Bahçeniz için en iyi Macar erik çeşitlerini bizimle seçin! Daha...

Japon eriği - amatör yetiştirme için en iyi çeşitler

Polonya'da yetişen Japon erik çeşitleri, Avrupa erik türleriyle melezlerdir. Asil çeşitler, dona karşı dirençleri arttırıldığı için alech bazlarına aşılanır. Çok sayıda Japon erik çeşidi arasında, bahçelerimizde amatör yetiştiriciliği için en iyileri : 'Kometa', 'Shiro', 'Santa Rosa' ve 'Vanier' dir.

Japon eriği 'Kometa' - bu, Japon erikinin bir Rus çeşididir. Ağaç dona dayanıklıdır, nadiren hastalığa eğilimlidir ve büyümesi zayıftır. Dikimden sonraki ikinci yıl meyve verir, mahsulü bol ve düzenlidir. Çiçek tomurcukları erken gelişmesine rağmen donlardan nadiren zarar görür. Bu çeşidin meyveleri küreseldir veya hafifçe uzar, yüzün 1. ve 2. on yılında olgunlaşır. Meyvenin kabuğu sarıdır, büyük yoğun kırmızı ve kestane rengi allık bazen hafif benekli olur.

Japon eriği 'Shiro' - bu Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen bir çeşittir. Bu çeşidin ağaçları orta derecede kuvvetli büyür, uzun sarkan sürgünlerle küresel kronlar oluştururlar. 'Santa Rosa' gibi uygun bir tozlayıcı yakınında yetiştirilirlerse bol miktarda ve düzenli olarak meyve verirler. Çok fazla meyve tomurcuğu olduğunda, meyvenin ezilmesini önlemek için meyve tomurcuklarını inceltmek gerekir. 'Shiro' çeşidi, Temmuz ortasından Ağustos başına kadar olgunlaşan iri (40-50 g) ve lezzetli meyvesi ile değerlidir. Kalp şeklindedirler ve narin beyaz bir kaplama ile kaplanmış yeşilimsi sarı bir cilde sahiptirler. Meyvenin eti sulu, tatlı ve ekşi olup hafif aromalıdır. Ağaçtan toplanan meyveler en az 7 gün serin bir yerde saklanabilir. Bizim şartlarımıza göre,Japon eriklerinin en az güvenilmez çeşididir .

Japon eriği 'Santa Rosa' - Japon eriklerinin bir başka Amerikan çeşididir. Bu çeşitteki ağaçların büyümesi çok güçlüdür, yükseltilmiş sürgünlerle ince kronlar oluştururlar. 'Santa Rosa' çeşidi tozlayıcı gerektirmez, kendi kendine verimli bir çeşittir. Yaklaşık 50 gr ağırlığındaki meyveler Ağustos ayı başlarında olgunlaşır. Şekilleri oval veya hafif kalp şeklindedir. Deri pembe-kırmızıdır, mumsu bir kaplama ile kaplanmıştır. Meyve eti sarı renksiz pembe, tatlı, ekşi ve suludur.

Japon eriği 'Vanier' - Orta derecede büyüyen Kanada çeşididir. Bakteriyel kansere ve taş ağaçların kahverengi çürümesine dayanıklı bir çeşittir. Meyveler iri (40-50 g) küresel, sarı veya sarı-turuncu ve pembe-kırmızı allıklıdır. Meyve eti sarı veya pembemsi, yumuşak, sulu ve çok aromalıdır.

Japon erik - arsa üzerinde yetiştirme

Polonya'da Japon eriğinin yetiştirilmesi zor değildir çünkü toprağı ve agroteknik gereksinimleri Avrupa eriklerine benzer. Tek sorun, Japon eriklerinin özellikle erken ilkbaharda düşük sıcaklıklara duyarlılığıdır . İklim bölgemizde Japon eriği çok erken çiçek açar (Mart), bu da çiçek tomurcuklarının dondan kaynaklanan zarara maruz kaldığı anlamına gelir.

-20 ° C'nin altındaki sıcaklık düşüşleri ahşaba, dallara ve uzuvlara zarar verebilir. Düşük sıcaklıklara olan duyarlılığı nedeniyle , Polonya'nın batı ve güneybatı bölgeleri Japon eriklerinin ekimi için en uygun bölgedir . Bu bölgelerde kışlar ılıktır ve büyüme mevsimi uzun ve ılıktır. Japon erik ağaçları, düşük sıcaklıklara duyarlılıkları nedeniyle en iyi ilkbaharda ekilir. Tomurcuklar gelişmeden ağaç dikiyoruz. Daha sonraki bir tarih zarar görmelerine neden olabilir.

Japon erik ağaçları , Avrupalı ​​akrabaları gibi, yüksek su gereksinimine sahiptir ve periyodik olarak yüksek yeraltı suyu seviyeleriyle çok iyi başa çıkmaktadır. İlkbaharda çok yağış alan bölgelerde iyi büyürler. Verimli, hafif ve havadar topraklara ihtiyaç duyarlar. En uygun olanlar tınlı, kumlu tınlı ve löslü topraklardır.

Çoğu Japon erik çeşidi , meyve vermesi için yabancı bir tozlayıcı gerektirir. Tozlayıcılar, diğer Japon eriği veya alech çeşitleri olabilir. Ne yazık ki, burada geleneksel olarak yetiştirilen yerli erik çeşitleri tozlayıcılar için uygun değildir. Bu nedenle, bir arsaya Japon eriği ekerken, yakınlara başka bir Japon erik çeşidinden bir ağaç dikmeli veya kendi kendine verimli bir çeşit olan 'Santa Rosa' seçmelisiniz.

Japon eriği yetiştirirken, Avrupa eriği yetiştirirken olduğu gibi aynı hastalıklar ve zararlılar ortaya çıkabilir. Japon eriklerinin en tehlikeli hastalıkları şunlardır: gri erik, meyve ağaçlarının bakteriyel kanseri ve taş ağaçlarının kahverengi çürümesi. Erik meyvesi, Japon erik ağacının en yaygın zararlısıdır .

MSc. Agnieszka Lach