Sumak sirkesi - çeşitleri, yetiştirme, üreme, nasıl kurtulur

Sirke sumak, düşmanları kadar destekçiye sahiptir. Çekicidir, sonbaharda etkili bir şekilde renk değiştirir, ancak aynı zamanda kök emiciler sayesinde çok hızlı büyür. Bahçeniz için hangi sirke sumak çeşitlerini, bahçede nasıl sumak yetiştireceğinizi ve ekmeden önce ne yapmanız gerektiğini ve çok geniş çıktığında asetik sumaktan nasıl kurtulacağınızı görün. İşte sirke sumak hakkında bilmeniz gereken her şey!

Sirke sumak

Sirke sumak

Asetik sumak ( Rhus typhina ) iddiasız bir ağaçtır. 7 m'ye kadar yüksekliğe ulaşır Kızıl saçlı sürgünler ile etkileyici bir taç şekline sahiptir. Uzun süre ağaçta kalan kahverengi-kırmızı sürü şeklindeki salkımlarla uyumlu olarak, 50 cm uzunluğa kadar çok büyük, koyu yeşil, tek tutturulmuş yapraklar sonbaharda kırmızı, turuncu ve sarıya döner. Bu sayede bitki sadece yaz aylarında değil, sonbaharda da özellikle güzel görünüyor. Sumak meyveleri yenilebilir ve sirke ve hafif ekşi şuruplar hazırlamak için kullanılabilir. Sivrisinekler ağaçtan kaçındıklarından, asetik sumak dikmek sivrisinekleri bahçenizde tutmanın iyi bir yoludur.

Sirke sumak - çeşitleri

Sirke sumağı , düşük toprak gereksinimi ile ünlüdür. Güneşin olduğu her yerde harika. Sirke sumak çeşitleri, yaygın türlere göre daha düşük büyüme ile karakterize edilir, bu nedenle uzun ömürlü ve küçük çalılar içeren küçük bahçelere mükemmel şekilde uyacaklardır. İlginç bir şekilde, bahçe sumak çeşitleri daha az kök emici üretir, bu da onları saf türler kadar geniş değildir. Sirke sumak çeşitleri de kap yetiştiriciliği için mükemmeldir.

Sirke sumağı 'Dissecta' 4 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe kadar büyüyen bir çeşittir. Büyük kaplarda ve küçük bahçelerde iyi yetişir. Yapraklar derin kesilir, eğrelti otlarını andırır, sonbaharda renk değiştirir. Sirke sumakının bir diğer çok ilginç çeşidi de TIGER EYES 'Bailtiger'dir . Şemsiyeye benzer taçlı, az büyüyen bir çeşittir. Yavaş büyür, 2 metre yüksekliğe ve aynı genişliğe ulaşır. Yapraklar ilkbaharda açık yeşil, büyüme mevsimi boyunca sarıdır ve sonbaharda kırmızı bir gölge alırlar. Küçük bir bahçe ve büyük konteynerler için idealdir.

Sirke sumak - yetiştirme

Sirke sumağı her toprağı memnun edecektir . Nemli olmayan, geçirgen kumlu topraklarda iyi gelişir, hafif asidik ila alkali reaksiyon gösterir. Güneşli bir konumu tercih eder ve mevsimsel sıcağı iyi tolere eder. Bitkinin özel bir gereksinimi yoktur, bu nedenle büyüyen sirke sumak, hastalıklara, zararlılara ve tam dona karşı direnci nedeniyle de herhangi bir soruna neden olmaz. Sumak, diğer bitkilerin başarısız olduğu bahçede çirkin bir yerde bile yerini bulacaktır.

Uyarı! Kök emicilerden önce kontrolsüz asetik sumak büyümesini önlemek için, bitkiyi bir tencereye dikmek veya etrafına bir kök bariyeri kazmak daha iyidir, örneğin HDPE folyodan yapılmıştır (bu tür bariyerler bazen bambu için kök bariyeri olarak satın alınabilir).

Sirke sumak - üreme

Asetik sumak , sığ kökleri ve çok sayıda vantuzu olan son derece geniş bir ağaçtır. Yani kontrolümüz olmadan, sumaklar bahçemizin geniş bir alanını işgal edebilir. Köklere bir kürekle zarar verirsek, kök emiciler hızla ortaya çıkacaktır. Sumakın bu özelliği vantuzlarla çoğaltılmasını çok kolaydır.

Diğer bir yöntem, asetik sumağı kök kesimlerinden çoğaltmaktır . Bu tür kesimler, Şubat ayında iyi gelişmiş köklerden hasat edilir. Keskin bir bıçakla 2,5 cm'lik parçalara bölüp kum-turba karışımına (1: 1) yerleştiriyoruz. Toplanan fidelere denetimde sıcak bir yer sağlanmalı ve 20 ° C'de büyümeleri teşvik edilmelidir. Daha sonra Mart-Nisan aylarında fidanları kalıcı olarak dikin.

Uyarı! Asetat sumak suyu zehirlidir ve zaman zaman oldukça şiddetli tahrişe neden olur. Bu nedenle fide hazırlarken dikkatli olun. Tüm çalışmaları koruyucu eldivenlerle yapın.

Sirke sumak - nasıl kurtulur

Sirke sumak bakımı yapılırken , kök emicilerinin oluşumunu daha da artırdığı için kök hasarından kaçınılmalıdır. Sumak istilasının önlenmesi, halihazırda oluşmuş olan kök emicilerinin çıkarılmasını içerir. Suckers üzerinde Avans Premium 360 SL veya Roundup gibi çeşitli herbisitleri kullanmak cazip gelebilir. Kendi haline bırakılan sirke sumak, diğer bitkilerin yerini alarak bölgeyi geniş bir şekilde ele geçirmeye başlar. Sirkeli sumaktan sonsuza dek kurtulmak istiyorsak , bitkinin tamamını bahçeden dikkatlice çıkarmamız gerekir ki bu kolay olmayacaktır. Bitki tekrar zıplamaya başlayabilir, bu nedenle bu eylem başarılı olana kadar tekrarlanmalıdır.

MSc. Joanna Białowąs