Folyo tünelde domates yetiştirmek

Folyo tünelde domates yetiştiriciliği, ülkemizde en popüler örtülü ürünlerden biridir. Tünelde domates yetiştirmenin, domateslerin büyümesi için ihtiyaç duydukları ısıyı sağladığı, onları rüzgar ve yağmurdan koruduğu ve aynı zamanda haşere bariyeri görevi gördüğü için birçok avantajı vardır. Folyo tünelde domates yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bir folyo tünelde domateslerin nasıl ekileceğini ve bir folyo tünelde yetiştirmek için en iyi domates çeşitlerinin neler olduğunu görün .

Folyo tünelde domates yetiştirme - fide dikimi

Tünel domates çeşitleri

Folyo tünelde yetiştirmek için bir domates çeşidi seçerken , elde edilen domates kovanının boyutunu göz önünde bulundurun. Başka bir deyişle - sahip olduğumuz tünele uyacak çeşitli tünel domatesleri seçin. Domates yetiştiriciliği için en az 1,8 m yüksekliğinde bir tünele sahip olmaya değer. Bu sayede bitkiler özgürce büyüyebilecek ve içinde rahatça hareket edebileceğiz. Belirli bir tünel domates çeşidinin, domates hastalıklarına ve agroteknik gereksinimlerine karşı dirençli olup olmadığına da dikkat etmek önemlidir.

İşte önerilen tünel domates çeşitleri :

Yüksek büyüyen çeşitler:

Boderine - erken çeşitlilik (meyveler Temmuz sonunda, Ağustos başında olgunlaşır), büyümesi kolaydır. Meyvenin kabuğu koyu kırmızıdır ve uzun ömürlüdür. Çeşit, humusu ve iyi havalandırılmış toprağı tercih eder.

Brooklyn - Erken dönemde tünel ekimi için ideal domates çeşididir. Fidanlar Mart ayı başından itibaren dikilir. Bol verimlidir, meyvesi hafif nervürlüdür ve uzun süre dayanıklıdır.

Tsarine - Tünellerde yetiştirme amaçlı erken bir çeşittir, fideler en geç haziran sonunda kalıcı olarak dikilir, çeşitliliği çok iyi bir verim verir.

Bitiş çeşitleri:

Ivet - popüler bir çeşittir, hafifçe basık, koyu kırmızı meyvedir. 1m²'ye 3 bitki dikilmelidir

Minare - dayanıklı meyve üreten, iyi renkli, yetiştirmesi kolay bir çeşittir. Erkenci çeşittir, bol verim verir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Belirlenen çeşitler, apikal sürgünlerin sıkıştırılmasını gerektirmeyen, belirli bir yüksekliğe ulaşan ve büyümeyi bitiren çeşitlerdir. Sınırlı bir büyüme güçleri var. Ayrıca kazıklarla desteklenmelerine gerek yoktur. Sonuç olarak, çok daha az iş gerektirirler, ancak genellikle verim, yüksek büyüyen domatesler kadar bol değildir.

Yukarıda belirtilen tünel domates çeşitlerine ek olarak, sözde de dikkat etmeye değer. arsa ve ev bahçelerinde amatör mahsullerde özellikle popüler olan kiraz domates . Küçük meyveler oluştururlar, ancak çok sayıda ve genellikle lezzetlidirler, salatalar ve yemeklerin dekorasyonu için mükemmeldir. Sebzeleri yetiştirmenin kolay olduğu düşünülmektedir - büyük meyveli domateslerden daha az talepkar ve hastalıklara daha az duyarlıdır. Aşağıdaki gönderiler forumumuzda birçok kez yer aldı:

" Neredeyse bütün domatesleri kaybettim, sadece kokteyller kaldı "

Bu, onların durumunda daha büyük bir başarı şansına sahip olduğumuzu ve domates yetiştirmeye yeni başlayan insanların çeri domates yetiştirmeye başlayabileceğini doğruluyor.

Çeri domates - çeşitleri, toprakta ve saksıda yetiştirmeÇeri domates - çeşitleri, toprakta ve saksıda yetiştirme

Çeri domatesleri, nispeten kolay yetiştirilmesinin yanı sıra salatalarda harika görünen ve yemeklerin dekorasyonuna ek olarak çok ilginç, küçük meyveler nedeniyle giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. İşte en iyi çeri domates çeşitleri ve yerde ve saksıda çeri domates yetiştirme kuralları. Daha...

Tüneller için tohum ekimi ve domates fidesi üretimi

Bir tünelde domates yetiştirmek, tohumlardan kendimiz yetiştirdiğimiz güçlü ve sağlıklı bir fideye sahip olduğumuzda en iyisidir. Bu nedenle tünel domates fidesi üretiminin tüm aşamalarını doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir . Fide için hazırlık süresi yaklaşık 6-8 hafta sürer. Fide yetiştirmek için en iyi ortam, pH 6.0-6.3 olan turbadır.

Tohum ekmek

Domates tohumları, uzun kenar boyunca sıra sıra kutulara ekilir. Bu, Mart başında yapılmalıdır (toprağa ekilmesi amaçlanan domateslerden yaklaşık 2 hafta önce ekim). Tohum yatağı dekontamine edilmelidir ve sebze ekimi için özel bir toprak kullanmak en iyisidir. Tohumları ekdikten sonra üzerlerini yaklaşık 0,5 cm toprak veya kum tabakası ile örtün. Daha sonra ekilen tohumları, tohum çimlenmesi için ideal olan yaklaşık 25-26 ° C'lik bir sıcaklıkta sağlamalıyız. Bu nedenle tohum ekimi ısıtılmış seralarda veya evde fidelerin bol güneş ve sıcaklık alacağı pencere pervazlarında yapılır.

Evde tohum ekimi - turba diskleri ve tencereEvde tohum ekimi - turba diskleri ve tencere

Jiffy şişebilen diskler ve turba saksıları, pencere pervazında bile evde tohum eken ve fide üreten insanlar için mükemmel çözümdür. Fidelere ideal büyüme koşulları sağlarlar ve ekim sırasında köklere zarar verme korkusu yoktur. Bitkiler, büyüdükleri halkalarla birlikte daha büyük saksılara veya kalıcı olarak bahçeye ekilir. Daha...

Tohum çimlenmesi

Tohumlar çimlendikten ve kotiledon oluşturduktan sonra, sıcaklık gündüz 20 ° C'ye ve geceleri yaklaşık 16 ° C'ye düşürülmelidir. Yeni çıkan fidelerin bol güneşe ve sürekli nemli toprağa sahip olması gerektiğini hatırlayalım.

Kutular için kapitone

Ekimden yaklaşık 2 hafta sonra, kotiledonların yanında filizlenmiş bitkilerde tek gerçek yapraklar görünmelidir. Bu, fideleri delip daha büyük kutulara ayırabileceğimiz anlamına gelir. Genç tünel domatesleri , alt tabaka ile kotiledonlar arasındaki mesafe yaklaşık 1 cm olacak kadar derinliğe ekilir. Mesafe 5x5 cm olmalıdır. Kapitone fidanın 3 uygun yaprağı olduğunda (yaklaşık 2 hafta sonra) 8-10 cm çapındaki saksılara ekilebilir.

Düzgün geliştirilmiş bir tünel domates fidesinin özellikleri :

1. Saksıyı aşan gelişmiş bir kök sistemi,

2. Bitki boyu 18-30 cm,

3. 6-8 gerçek yaprak oluşturmuştur.

Yukarıda belirtilen parametrelere sahip bitkiler tünele yerleştirilmeye hazırdır. Tünel için domates fidesi toprağa göre biraz daha erken ekilir, çünkü donma riski bitene kadar beklemek zorunda değiliz. Pratikte fideler genellikle Mayıs ayı başında tünellere göç eder.

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün! Sağlıklı ve yakışıklı domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolunu keşfedin :-) Devamı ...

Bir polytunnel içine domates dikmek

Tünel domates yetiştiriciliğinin başarılı olmasını istiyorsak özellikle tünel içerisine domates ekim aşamasına dikkat etmeliyiz. Yüzey uygun şekilde hazırlanmalıdır. Her şeyden önce, substratın iyi otlanmış olduğundan ve patojen içermediğinden emin olun. Burada, hastalıkların bulaşması nedeniyle domateslerin 3-4 yılda birden daha sık aynı konumda yetiştirilmemesi gerektiğini hatırlamalıyız. Bu nedenle her yıl tüneli farklı bir arsa üzerine yerleştirelim.

Daha sonra alt tabakayı iyi dağıtılmış gübre veya kompostla 3-4 kg / m² miktarında besliyoruz. Daha sonra toprak derinlemesine gevşetilmeli ve gübre ile karıştırılmalıdır. Bir tünele domates ekerken , yaklaşık 50 x 50 cm'lik bir mesafe korunmalıdır, örneğin az büyüyen çeşitler için, örneğin 40-50 cm ve en uzun olanlar için 60-70 cm olabilir.

Bir serada domates nasıl ekilirSerada domates nasıl ekilir?

Domates, yüksek ısı ve ışık ihtiyacı olan bir bitkidir. Bu nedenle serada domates yetiştirmenin birçok avantajı vardır. Bir seraya domates ekmenin en iyisi ne zaman ve nasıl yapılacağını görün, böylece tüm fideler kurulur, sağlıklı büyür ve bol miktarda meyve verir! Daha...

Bir folyo tünelde domates bakımı

Dikimden sonra tüneldeki domateslere uygun şekilde bakmanız gerekir . Domates bu bakımdan zorlu bir bitkidir. Gündüz 22-27 ° C, gece 17-21 ° C sabit yüksek sıcaklık sağlanmalıdır. Domates ayrıca sürekli güneş ışığına ihtiyaç duyar. Boyunca tünelde domates ekimi , hava nemi yaklaşık. 60% düzeyinde tutulması gerekir. Yüzey sürekli nemli olmalı, ancak çok fazla olmamalıdır. Bir domatesi birkaç kereden uygun şekilde ancak daha az suyla sulamak daha iyidir. Mantar hastalıkları riskini en aza indiren yaprakların ıslatılmaması ve doğrudan topraktan sulanması önemlidir.

folyo tüneldeki sebzeler

Folyo tünelde domates yetiştirmek. Fotoğraf Ev & Bahçe

Yaprak akslarından büyüyen yan sürgünleri çıkarmayı unutmayalım, yani. Sözde yapın kıstırma. Bu işlem, verim açısından daha etkili bitki yönetimine izin verir.

Tünelde dışarıya göre daha az böcek olduğu ve rüzgar veya yağış olmadığı için domatesleri tozlaştırmaya değer. Bunu, örneğin çiçek salkımlarını elle sallayarak polenlerin düşmesini sağlayarak yapabiliriz. Sonuç olarak, daha fazla meyve gelişecektir. En iyisi çiçeklerden gelen polenler kendi kendine dökülmeye başladığında tedavi etmektir.

Ağustos ayının ikinci yarısında, tepesi de yapılır, yani. Ana sürgünün tepesini çıkararak, son gelişen çiçeklenmenin üzerinde iki ila üç yaprak bırakarak. Bu sayede bitki, meyveleri zaten olgunlaşmamış olan daha fazla çiçek üreterek artık enerji israf etmeyecektir.

Tünelde meyveler olgunlaştıkça domates hasat edilir. Sonbaharda hasat edilen, henüz yeşil olan domatesler, saklamak için kullanılabilir veya olgunlaşacakları sıcak bir odaya aktarılabilir (bu amaçla, birçok insan onları örneğin pencere pervazına bir bez üzerine yayar).

Katarzyna Matuszak