Bahçe petunyası - çeşitleri, yetiştirme, üreme, hastalıklar

Petunya , çoğunlukla Güney Amerika'nın sıcak bölgelerinden yaklaşık 40 tür olması gereken bir tür patlıcangiller ailesidir ( Solanaceae ). Doğal ortamda kayalık yamaçlarda, pampalarda ve bozuk alanlarda bulunurlar. Süs bitkisi olarak, iki petunya türünün bir melezi olan bahçe petunyası ( Petunia x hybrida ) yetiştirilmektedir : Petunia axillaris ve Petunia violacea . İlkbahardan sonbahara kadar hayranlık uyandıran rengarenk trompet şeklindeki petunya çiçekleri, balkon ve teraslardaki bahçe yatakları, çiçek tarhları ve kutular için mükemmel bir dekorasyondur.

bahçe petunyası

Bahçe petunyası, çeşide bağlı olarak renkleri değişen güzel çan şeklinde çiçeklere sahiptir.

Petunya genel adı , Güney Amerika Hint dilinde tütün anlamına gelen petun kelimesinden gelir. Petunya türleri gerçekten de onunla ilişkilidir ve ilginç bir şekilde benzer bir narkotik etkiye sahiptir. Lehçe adı karıştırılır, ancak nadiren kullanılır.

İklimimizde petunyalar yıllık bitkiler olarak yetiştirilmektedir . Yukarı doğru, üst üste binen veya sarkan sürgünleri olan kokulu bitkilerdir. Yapraklar dikdörtgen veya oval-oval, yeşil renklidir. Hem yapraklar hem de sürgünler tüylüdür. Çeşitliliğe bağlı olarak, bitkiler çiçeklerin boyut ve rengine göre değişir. Çiçekler kadeh şeklinde, geniş açık, çoğunlukla beyaz, pembe, kırmızı, mor ve mor tonlarında, bazen de iki renktedir.

Surfinia olarak bilinen uzun, asılı sürgünlere sahip petunya çeşitleri özellikle popülerdir . Surfinia çeşitleri, hiç şüphesiz en iyisi olan kutulara ve saksılara dikmek için mükemmeldir.

Petunya - gruplara ayrılma, petunya çeşitleri

Yetiştiriciler tarafından elde edilen çok çeşitli petunya çeşitleri nedeniyle , sürgünlerin uzunluğu bakımından bahçe petunyaları 3 gruba ayrılır:

  • Petunia x hybrida pendula - 80 cm'den uzun saplı bitkiler
  • Petunia x hybrida media - 40-80 cm uzunluğunda sapları olan bitkiler
  • Petunia x hybrida nana - kısa saplı bitkiler, 40 cm'den az

Bu güzel çiçek açan bitkiler, çiçek yapısı bakımından da bölünmüştür. Bu bölüme göre gruplar ayırt edilebilir:

  • Multiflora - bunlar en yaygın olarak yetiştirilen çeşitlerdir, iyi dallanmış, çok sayıda çiçek içeren, çapı yaklaşık 5 cm, genellikle hava koşullarına dayanıklıdır (şiddetli yağışlar dahil)
  • Grandiflora - daha az sayıda ancak daha büyük çiçeklerle, çapı 10 cm'ye kadar olan, rüzgar ve yağmurların neden olduğu hasara ne yazık ki duyarlı,
  • Milliflora - çapı 3 cm'yi geçmeyen en küçük çiçekleri olan grup.

Bu bölüm geliştiriliyor ve gelişiyor ve yetiştiriciler petunya gruplarının yeni isimlerine ulaşıyor ve bu nedenle Fimbriata , Superbissima veya Compacta terimlerini de karşılayacağız ve gruplar halinde bitkiler hala serilere ayrılıyor. Bütün bunlara nasıl ulaşırsınız? Örneğin, petunia Grandiflora nana 'Ognik', büyük çiçekleri ( grandiflora ) ve kısa sürgünleri ( nana ) olan ve çeşidi 'Ognik' olan bir bitki anlamına gelir .

bahçe petunyası

Yemyeşil büyüyen petunyalar, balkonlarda ve teraslarda saksı ve kutularda harika görünür.

Büyüyen bahçe petunyası

Büyüyen bahçe petunyası, genellikle Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren kalıcı olarak ekilebilen çiçekli fidelerin satın alınmasıyla başlar (ilkbahar geç donları riski bittiğinde). Bitkiler güneşli yerlere iyi hazırlanmış, verimli, humuslu ve hafif asidik pH (pH 5.5-6.5) ile iyi drene edilmiş bir toprağa ekilir.

Bu bereketli çiçek açan ve kuvvetli bitkilerin yüksek su ve besin gereksinimleri vardır. Düzenli ve bol miktarda sulanmaları gerekir, ancak fazla nemin saksıdan boşaltılması gerektiğini unutmayın (dipte drenaj ve uygun şekilde geçirgen toprak gereklidir). Sıcak ve güneşli günlerde, balkon kutularındaki petunyaların günde iki kez sulanması gerekir.

Bitkiler yeni yerde köklendikten sonra her 7-10 günde bir sıvı kompoze gübre ilave edilerek gübrelemeye başlanabilir. Unutmayın petunyalarınızın aşırı gübreleme azot tahammül yok , ve onları potasyum açısından zengin olması gerektiği için gübre niyetindeydi. Neyse ki, piyasada petunya için özel olarak tasarlanmış geniş bir gübre yelpazesi var.

Bunu bildiğim iyi oldu! Güzel bir alışkanlığı sürdürmek ve petunyanın çiçeklenmesini uzatmak için düzenli olarak solmuş çiçekleri çıkarın ve aşırı şişkin sürgünleri düzeltin.

Bahçe petunyasının çoğaltılması

Uzun, sarkan sürgünlere sahip kaskad petunyaları yalnızca kesimlerle yeniden üretilir. Amatör koşullarda, bu çok zordur ve virüslerin neden olduğu yüksek enfeksiyon riski ile ilişkilidir. Bu nedenle, bu gibi durumlarda, ilkbaharda profesyonel olarak petunya yetiştiren güvenilir bir yetiştiriciden fide satın almak daha iyidir .

Ancak amatör koşullarda tohumlardan petunya yetiştirmek mümkündür.. Bahçe petunya tohumları kışın, genellikle Şubat ayında ekilir. Sıcak bir seramız yoksa, tercihen güneye bakan pencerenin yanında sıcak ve parlak bir pencere pervazına sahip olmak yeterlidir. Tohumlar tohum ekmek için toprakla doldurulmuş kutulara ekilir. Fidelerin mantar hastalıklarına karşı yüksek duyarlılığı nedeniyle, diğerleri arasında, fidelerin kangreni, tohumlar sadece sterilize edilmiş bir substrata ekilir. Petunya tohumları toprakla örtülmez ve ekimden sonra zemine sadece hafifçe bastırılmalıdır. Bu şekilde ekilen petunya tohumlarının bulunduğu kutular, cam veya folyo ile kapatılmaz ve "havalandırılmasına" izin verir. Aynı zamanda, yeterli toprak nemi sağlamanız gerekir, toprak kurumamalıdır. Çıkış için uygun sıcaklık 20 ° C civarındadır.

Fidelerin her biri 2-3 yapraklı olduğunda, küçük saksılara delinmelidir. Her 10 günde bir seyreltilmiş kompoze gübre ile gübreleyin ve fidanlar dışarıya dikilmeden önce sertleştirilmelidir.

bahçe petunyası

Asılı sürgünlere sahip petunya çeşitleri, asılı saksılara başarıyla ekilebilir.

Petunya hastalıkları ve zararlıları

Bahçe petunyası genellikle hastalıklar ve zararlılarla istila edilir, ancak petunya yetiştiriciliğindeki çoğu sorun, yanlış bitki bakımından kaynaklanır. Petunya hastalıkları çoğunlukla aşırı toprak nemi, aşırı gübreleme veya çok az güneşten kaynaklanır. Bu koşullar altında, daha az çiçeklenme pahasına gür yaprak büyümesi ile karşılaşılır ve aşırı durumlarda petunya hiç çiçek açmaz .. Çok yüksek pH'lı topraklarda bitkiler genellikle demiri alamazlar, bu da yapraklarının solmasına (kloroz denir) neden olur. Petunya çiçekleri rüzgar ve yağmurdan zarar görebilir, bu nedenle korunaklı veya kapalı teras ve balkonlarda petunya yetiştirmek en iyisidir. Yetişmek için güvenli bir yerimiz yoksa uzun sürgünlü ve iri çiçekli çeşitlerden vazgeçmeliyiz. Daha ince çiçekleri olan küçük olanlar genellikle daha az hassastır. F1 sembolü ile işaretlenmiş heteroz çeşitleri, olumsuz hava koşullarında daha iyi tolere edilir.

Çok kompakt, geçirimsiz toprakta yetişen, nem içinde duran bahçe petunyaları mantar hastalıkları tarafından kolayca saldırıya uğrar ve hızla tamamen bozulur. İlk belirtiler fark edildiğinde bitkilerin etkilenen kısımları kesilmelidir. Petunyalar da dahil olmak üzere birçok virüs tarafından saldırıya uğrar Salatalık mozaik virüsü, Tütün mozaik virüsü ve patates virüsleri. Virüsler genellikle kesimlerden yayılma sırasında bulaşır, bu nedenle bu şekilde çoğaltılan bitkiler yalnızca güvenilir yetiştiricilerden satın alınmalıdır. Ekim tohumlarından elde edilen petunya, virüslerle daha az enfekte olur.

Çünkü haşere petuniach ekili bitkiler bu zararlıları biri olup olmadığını gözlemlemek için her zaman gerektiğinden sıkça yaprakbitleri görünür. Görünürlerse, bir yaprak biti ile püskürtme gerekli olacaktır. Bahçedeki petunya bitkileri için salyangoz kontrolü de gerekli olabilir.