Ortak çene - özellikler, uygulama, yetiştirme

Ortak nergis ( Dipsacus fullonum ), Temmuz'dan Ağustos'a kadar çiçek açan, iki yılda bir bal içeren bir bitkidir. Ortak kılların sağlık özellikleri ve onu hem bitki hem de süs bitkisi olarak kullanma imkanı nedeniyle ilgi görmeye değer . Bahçede yaygın kıl ekiminin nasıl göründüğünü ve tıbbi amaçlar için nasıl kullanılacağını görün!

Ortak çene

Ortak çene

Fotoğraf AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Ortak çene - özellikler

Ortak omurgayı , tabanında eşleştirilmiş oluklu yapraklardan ve bazılarına benekli devedikeni gibi görünmesini sağlayan dikenli gövdeden tanıyabiliriz . Bitki 2 m yüksekliğe ulaşır Bitkisel hammadde , sağlığımız için değerli özellikler gösteren ortak kılların kökü ve yaprağıdır . Hammaddeler şifalı bitkilerden satın alınabilir, ancak kendi başınıza bahçenizde kıl yetiştirmeye çalışmanızda fayda var .

Yaygın diş fırçası, halk hekimliğinde romatizma ve gut tedavisinde analjezik olarak kullanılmıştır . Teasel, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve hatta anti-kanser özelliklerinden dolayı iyileştirici potansiyele sahiptir.

Yaygın diş fırçası, esas olarak boleroz tedavisinde popülerlik kazanmıştır . Patojenik bakteri Borrelia burgdorferi'ye karşı aktivite açısından gerçekleştirilen testler , yaygın kılların taze köklerinden elde edilen özütlerin, bu hastalığı tedavi etmek için kullanılan antibiyotik amoksisiline benzer şekilde çalıştığını göstermiştir.

İlkbahar veya sonbaharda kazılan kılların köklerinden bir tentür, yani alkollü bir öz veya bir kaynatma, yani kaynatılarak elde edilen bir preparat hazırlayabilirsiniz.

Yaygın kıl tentürünün tarifi : İlkbahar veya sonbaharda ortak kılların kökünü kazın ve kurutun. Kurutulduktan ve öğütüldükten sonra kılların kökü alkol ile dökülür. 100 gr kıl kökü için 300 gr alkol kullanılır. Çözelti daha sonra iki hafta yumuşatılmalı ve ardından süzülmelidir. Kıl tentürü günde iki kez 10 ml miktarında içilebilir .

Ortak diş fırçası - uygulama

Yaygın diş fırçası, süs bitkisi olarak da kullanılır . Bazı insanlar bahçelerine uzun ömürlü veya süs çalıları içeren bir kompozisyonda ekerler. Ayrıca kozmetolojide, sivilce, egzama veya iltihap tedavisinde cildi rahatlatan yaygın diş fırçası kullanılmaktadır. Kıl yaprak infüzyonu yağlı ciltler ve akne eğilimli ciltler için mükemmel bir losyondur. Hazırlamak için 50 gr kıl yaprağı toplayın, üzerlerine yarım litre kaynar su dökün ve 30 dakika bekletin.

Ortak çene - yetiştirme

Ortak orman tavuğu, güneşli bir konumu ve nötr veya alkali reaksiyona sahip orta derecede nemli toprağı tercih eder . Sıradan diş fırçası iddiasız bir bitkidir ve yılda bir kez kompostla gübrelemek yeterlidir.

Mayıs ayında yapılan incelemede onları kompost toprağı, kum ve turba karışımına ekerek tohumlardan ortak orman tavuğu yetiştiriyoruz (bu bileşenler 1: 1: 1 oranında karıştırılmalıdır). Hazırlanan ortak kıl fidelerini temmuz ayında kalıcı bir yere ekiyoruz . İlk yıl, hafif buruşuk yaprak bıçağıyla kökten büyük yapraklardan oluşan bir rozet büyür. Kışlamadan sonra bu yapraklar ölür ve yağmur suyunun karakteristik bir şekilde toplandığı üst üste binen yapraklarla birlikte sert, dikenli iki metrelik bir gövde belirir. Yaz aylarında bu sürgünlerde çiçekler belirir. Yaygın kılların ekimi sırasında, bitkiyi düzenli ve sistematik olarak sulamaya değer.

MSc. Joanna Białowąs