Basit bir bahçe sulama sistemi - adım adım nasıl inşa edilir

Birçok bahçede bahçe sulama sistemi şarttır. Özellikle kuraklık dönemlerinde, her gün sulama yapmanız gerektiğinde geniş bir bahçeyi tek başınıza sulamak imkansızdır. Ancak genellikle bir bahçe sulama sistemi kurmadan önce böyle bir yatırımın yüksek fiyatı bizi durdurur. Bu arada, ucuz bir şekilde, ihtiyaçlarımızın çoğunu karşılayacak basit bir bahçe sulama sistemini bağımsız olarak inşa edebiliriz .

bahçe sulama sistemi

Bahçe sulama sistemi

Bahçe sulama sistemi ne olmalı

Her yıl çoğumuz bahçemizi sulama sorunuyla mücadele ediyoruz. Etkili olması için sulamanın şu şekilde olması gerekir:

  • ilk olarak, bol miktarda bulunur (ancak bitkilerimize zarar vermeyecek kadar fazla değil),
  • ikinci olarak sistematik,
  • üçüncü, ucuz

İlk şart maalesef bitkilerimizin doğru miktarda su aldığından emin olmalı ve aynı zamanda bu miktarla aşırıya kaçmamalıyız. Çimleri sulanırken fazla su konusunda endişelenmenize gerek yokken, tarıma elverişli bitkiler, özellikle çiçeklenme veya meyve verme aşamasında, uygun şekilde beslendiği takdirde suya çok olumlu tepki verirler.

İkinci şart düzenliliktir. Bitkiler ve otlar için, susuz uzun süreler veya uzun süreli aşırı hidrasyon gibi daha kötü bir şey yoktur. Bitkilere, doğru zamanda, doğru şekilde verilen doğru miktarda su sağlanmalıdır. Bu, arazimizdeki yemyeşil bir çim ve bol mahsulün garantisidir. Bahçe sulama sistemi bu nedenle uygun su dozajını kolaylaştırmalıdır.

Üçüncüsü, bence diğer ikisi kadar önemli ve bazen daha da önemli. Sıhhi tesisattan su ile sulama, bu tür tesisatlar mevcutsa elbette çok uygundur, maalesef kolaylık da maliyetlerle birlikte gelir. Bu arada, arazisinde veya çevresinde herhangi bir su alımı olan herkes , bahçe sulama sistemini beslemek için kullanabilir . Böyle bir su alımına sahip olmayanlar, sulama için yağmur suyunu kullanabilir veya daha gelişmiş bir çözümde küçük, derin bir kuyu kazmaya cazip gelebilir.

Merakla, beşik çatılı (200m²) ortalama bir tek aile evi bu dört ay boyunca yaklaşık 65 m³ su toplayabilir.

Bahçede yağmur suyu.  Bahçeyi yağmur suyuyla nasıl sulanır?Bahçede yağmur suyu. Bahçeyi yağmur suyuyla nasıl sulanır?

Bahçede yağmur suyu ne işe yarar, yağmur suyu nasıl toplanır ve onunla bitkiler nasıl sulanır? Bahçeyi yağmur suyuyla sulamanın basit yolları, bu sayede çok fazla iş yapmayacağınız ve su tüm yataklara eşit olarak dağıtılacak! Daha...

Herkes için bir sulama sistemi

Zaten alternatif bir su kaynağımız varsa, onu bir şekilde taşımalı ve bahçemize yaymalıyız. Bunun için kendi bahçe sulama sistemimize ihtiyacımız olacak . Piyasada çeşitli sulama sistemleri mevcuttur - nem ve yağmur sensörlü profesyonel sulama sistemleri, damlama tesisatları, yağmurlama tesisatları vb.

Ortak özellikleri, 3 temel unsurdan oluşmalarıdır:

  • pompa
  • yılanlar
  • fıskiyeler

Tabii ki, özel bir şirket tarafından kurulan profesyonel otomatik bahçe sulamasını kullanmak en iyisi olacaktır. Böyle bir kurulum, yağmur ve nem sensörleri ve sulamanın kendisini kontrol eden ve tüm sistemi doğru zamanda açıp kapatan özel bir elektronik kontrol ünitesi ile donatılmıştır. Bununla birlikte, en büyük dezavantajı fiyattır - basitçe herkes bunu karşılayamaz. Neyse ki, kendi başınıza küçük bir çalışma ile, bahçemizin bölünmüş sulamadan sulanmasının pompalar, hidroforlar ve fıskiyeler çağına sıçrayabileceği basit bir bahçe sulama sistemi kurabilirsiniz.

Bir bahçe sulama sistemi ne kadar verimli olmalı

Bahçemizi elde tutulan bir fıskiye veya sabit bir fıskiye ile sulayacak mıyız? Bu cihazlar aynı anda mı yoksa her biri ayrı ayrı mı çalışacak? Bu cihazların verimliliğini ve sulayabilecekleri alanı bilerek, ne kadar suya ihtiyacımız olduğunu saymayı basitleştirebilir ve ardından bahçe sulama sistemine güç sağlayan pompayı doğru şekilde seçebiliriz .

Sulama sistemi ile beslenen bahçenin alanı ve şekli

Böyle bir arsa üzerinde 6'dan 8'e kadar sprinkler kurmalıyız.

Tüm bu cihazları aynı anda açmak, yaklaşık 8.000 - 9.000 bin teslimatı gerektirecektir. Yaklaşık 4 bar basınç altında saatte litre su. Bu kapasitede bir pompa zaten önemli bir masraftır!

Bu tür sulamayı aynı anda çalışan 2 sprinklerin 3 bölümünde organize etmek daha makul ve çok daha ucuzdur.

Gerekli manifoldun ve ek hortumun maliyetini artırmak, daha küçük bir pompa satın alırken yine de çok para tasarrufu sağlayacaktır.

Bizim durumumuzda iki sprinkleri aynı anda çalıştırabilecek bir pompaya ve belki ek bir manuel tabancaya ihtiyacımız var. Sprinklerlerin çalışması ve planlanan alanı sulaması için bu pompanın çalışma basıncının minimum 2 ila 2,2 bar olmasını şart koşuyoruz.

Bahçe sulama sistemini besleyen borular

İlk ve en önemli kural kalınlıklarıdır. Bunları insan vücudunda olduğu gibi damarlarla karşılaştırırsak, ana hatlar (arterler) en kalın ve en büyük olmalıdır ve ardından fıskiyeleri besleyen daha ince bölümlerin (damarlar) sırasıdır. Kanımca şebekede hortum kullanılmalı:

  • Pompadan manifolda yaklaşık 20m-30m mesafe ile 3/4 ",
  • Pompadan manifolda yaklaşık 30m-50m mesafede 1 ",
  • Pompadan manifolda 50 metreden fazla mesafe için 1,5 "

Sprinkler veya tabancalara güç sağlamak için 1/2 "hortum kullanıyoruz. İkinci kural şudur: ne kadar az konektör olursa o kadar iyidir . Genel olarak - basitlik güçtür. Bu nedenle, bir bahçe sulama sistemi tasarlarken , mümkün olduğunca az konektör ve bağlantıya sahip olmaya çalışın.

Hazır kurulum örneği ve bileşenleri şuna benzer:

bahçe sulama sistemi