Kamassia - yetiştirme, bahçe türleri ve çeşitleri, üreme

Soğan yetiştiriciliği çok popüler hale gelmesine ve sonbaharda çiçek soğanı teklifleri son derece zengin olmasına rağmen, bazılarının yetiştiriciliği hakkında uzman firmaların kataloglarında bile bilgi bulmak zordur. Bu tür nadir türler, süs otları veya düşük çok yıllık bitkiler arasında küçük gruplar halinde dikim için mükemmel olan kamassileri içerir. İşte onları büyütmenin sırları.

Kusik'in kamassyası

Kamasja Kusika, sürgünlerin tepelerinde büyük kümeler halinde toplanmış, uzun, kösele yaprakları ve açık mavi çiçekleri ile en hızlı büyüyen kamasias türüdür.

Kamassia - özellikleri

Camassia ( Camassia ), Kuzey Amerika ve Güney Amerika'dan kısmen soğuğa dayanıklı bir ampuldür . Dikdörtgen, dik çiçek salkımları halinde toplanmış, mavi, mordan beyaza tonlarında, yıldız şeklinde, küçük çiçeklerle süslenmiştir. Çiçek salkımının dibindeki çiçekler her zaman önce açılır ve sonra gittikçe büyür. Bu bitkiler mayıs ortasından hazirana kadar çiçek açar. Yapraklar genellikle dar, dikdörtgen, yeşil renklidir.

İlginç bir gerçek, tüm kamasiaların soğanlarının yenilebilir olmasıdır. Eskiden Kuzey Amerika kıtasının kuzeybatı kısmındaki Kızılderililer için önemli bir besin kaynağıydılar.

Kamasya Leichtlina Caerulea

Kamasja Leichtlina 'Caerulea' ilkbaharın sonlarında mavi çiçek açar. 7,5 cm çapında yıldız şeklindeki çiçekler, çiçek salkımının altından üstüne doğru yavaş yavaş çiçek açar.

Kamassia - bahçe türleri ve çeşitleri

Şu anda, ağırlıklı olarak 3 kamassia türü süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. İlki, 80-100 cm yüksekliğe ulaşan Kusika kamassia'dır ( Camassia cusickii ). Sert gövdelerin üzerinde 50 cm uzunluğa kadar uzun, deri benzeri yapraklar ve büyük çiçek salkımları kümeleri oluşturur. Yaklaşık 5 cm çapında açık mavi veya leylak çiçekleri kümeler halinde toplanmıştır. Ampuller çok büyük, uzun, açık kahverengi, parlak pullarla kaplıdır.

Bazen bahçelerde bulunan başka bir temsilci, Leichtlin'in camsia ( Camassia leichtlini ) 'dir. Yaprakları dar, dik, açık yeşildir. Aynı zamanda yaklaşık 1 m yüksekliğe kadar büyür. Yıldız şeklindeki çiçekler önceki türlerden biraz daha büyüktür - çapı 7,5 cm. Mevcut bahçe çeşitleri arasında krem ​​beyaz çiçekli 'Alba', mavi çiçekli 'Caerulea', leylak anterli lavanta mavisi çiçeklerle 'Blauwe Donau' ve yeşil ve beyaz çiçeklerle 'Plena' belirtilmeye değer.

Ancak tüm kamasilerin en güzeli , yaklaşık 4 cm çapında soluk maviden menekşe mavisine ve beyaz küçük çiçeklerden oluşan yoğun çiçek salkımları oluşturan yenilebilir kamassia'dır ( Camasia esculenta , eşanlamlısı Camasia quamash ). Yukarıda anlatılan türlerden çok daha kısadır ve sadece 40 cm yüksekliğe ulaşır. Soğanları da daha küçüktür, neredeyse küreseldir, koyu kahverengi pullarla kaplıdır.

yenilebilir kamassia

Yenilebilir Kamassia 40 cm yüksekliğe kadar büyür. Uzun yığınların üzerinde, denge yaprakları, yaklaşık 4 cm çapında, soluk mavi ila mor-mavi ve beyaz çiçeklerden oluşan kısa, yoğun çiçek salkımları görünür.

Kamassia - yetiştirme, gereksinimler

İçin kamasias ekimi , güneşli bir yerde, muhtemelen çok az gölgeli seçin. Toprak verimli, humuslu, nemli ve hafif asitli olmalıdır. Ampuller, sonbaharda, boyutlarına uygun bir derinliğe, genellikle 10-15 cm'ye kadar ekilir. Dikimden sonra özellikle ülkenin soğuk bölgelerinde yatakları dona karşı kapatıyoruz. Bitkileri ilkbahardan çiçeklenmeye kadar sulayın. Çiçek açtıktan sonra, kamassilerin yaz uyuşukluğuna girmesi için sulamayı durdururuz . Çiçeklenmeden sonra, çiçeklenme sürgünlerini de keseriz (çoğalma için tohum elde etmek istemiyorsak). Temmuz ayı başında soğanlar kazılır ve sonbahara kadar 15-20 ° C'de havalandırmalı bir odada saklanır.

Uyarı! Bu metni yayınladıktan sonra okuyucularımızdan birinden ilginç bir e-posta aldım. Görünüşe göre, Kamassia'yı yetiştirmek düşündüğümüzden daha kolay olabilir. İşte Bay Lech, kamassia yetiştiriciliği hakkında bize yazdıkları:

" Rab'bin yazdıklarının aksine, belirtilen kaynaklara atıfta bulunarak, kamassia tamamen dona dayanıklı bir soğan bitkisidir. Şimdiye kadar üzerini hiç kapatmadım ve hayalini kurduğunu asla not etmedim (Yukarı Silezya). Ayrıca çiçek açtıktan ve yapraklar öldükten sonra kazmıyorum. Sadece yaptığım şeyi yapıyorum. yeni yetişen soğanların girdabını kalınlaştırmak için birkaç yıl ...

Bu bitki çok yakışıklı, iri soğanlar geliştiriyor, Hint diyetini bildiğimden, hiç tatmaya bile çalışmadığım ... Külahın altından tepesine çiçek açan çiçekleri çok çekicidir, ancak mızrak şeklinde yapraklar çok uzun süre ölür, bu da diğer sağlıklı bitkiler arasında olabilir. belli bir estetik uyumsuzluk oluşturur (kahverengi lekeler belirir). Ancak bu bireysel bir seçim meselesidir. "

Umarım bu bilgiler kamasias yetiştirmeye karar veren okuyucularımıza yardımcı olur ve bu bilgiyi bizimle paylaştıkları için yazarlarına teşekkür ederim :-)

Kamassia'nın yeniden üretimi

Kamassia'nın çoğaltılması , bitkilerin her yıl birkaç kez ürettiği gelen ampulleri ayırarak kolayca gerçekleştirilebilir. Çiçek açan örnekler 2-3 yıl içinde alınacaktır. Tohumlardan çoğaltma da mümkündür, ancak çok daha karmaşıktır - çiçekli bitkilerin 3 ila 5 yıl beklemesi gerekir ve genellikle ana bitkinin özelliklerini tekrar etmezler. Tohumlar hasattan hemen sonra iyi drene edilmiş ancak nemli bir toprağa ekilir.