Dipladenia, Mandevilla - yetiştirme, üreme, kışlama, hastalıklar

Dipladenia veya Mandevilla, güzel çiçekleri ve parlak yaprakları olan bir süs tırmanma bitkisidir. Dipladenia iç mekanlarda, teraslarda veya kış bahçelerinde yetiştirilebilir. Bu bitkinin bakımı zor değil, sadece birkaç önemli kuralı hatırlamanız gerekiyor. Hangi alt tabakaya ihtiyacı olduğunu, ne sıklıkla sulanması gerektiğini ve ne zaman yayılması gerektiğini öğrenin. Büyüyen dipladeni hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

dipladenia, mandevilla

Dipladenia, Mandevilla

Dipladenia, Mandevilla - açıklama

Mandevilla olarak da bilinen Dipladenia , çoğunlukla Brezilya'ya özgü tropikal bir dağcıdır . Apocynaceae familyasına ait toinaceae'ye aittir. Dipladenia, büyük çiçeklerle iyi bir kontrast oluşturan uzun, koyu yeşil yapraklara ve parlak üst kısımlara sahiptir. Çiçekler huni şeklindedir, yaklaşık 7 cm çapında, pembe ila beyaz renklidir. Düzgün bakılırsa, Dipladenia uzun bir süre çiçek açar, Mayıs'tan Kasım'a kadar tek bir çiçek 2-4 hafta sürer.

Dipladenia'nın ve daha özel olarak Mandevilla atroviolacea'nın teraslarda ve balkonlarda kaplarda harika görünen bir dizi çok popüler Sundaville çeşidinden geldiğini bilmeye değer. Sundaville Grubu şu anda Dipladenia cinsinin en moda çeşididir.

SundavilleSundaville - yetiştirme, bakım, üreme, kışlama

Sundaville modaya uygun ve son derece çekici bir balkon-teras bitkisidir. En büyük avantajı uzun ve bol çiçek açmasıdır. Dezavantaj, donma direncinin olmamasıdır. Bu tırmanıcının yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması hakkında daha fazla bilgi edinin. Sundaville'in terasınızda veya balkonunuzda ne kadar güzel görünebileceğini öğrenin. Sundaville yetiştirmenin sırları bunlar. Daha...

Dipladeni üreme

Dipladenia'nın çoğaltılması, sadece vejetatif olarak, sürgün kesimleri yoluyla gerçekleştirilir. Kesimler olgun sürgünlerden alınır, yapraklı 1-2 düğüme sahip olmaları gerekir. Fide toplamda yaklaşık 3,5 cm yüksekliğinde olmalıdır. Daha sonra fidanın alt kısmı süt suyunun sızmasını hızlandırmak için bir gün boyunca su dolu bir kaba daldırılır. Sudan çıkarıldıktan sonra fide, köklenen bitkiye daldırılır ve alt tabakaya yerleştirilir.

Dipladenia için en iyi yetiştirme ortamı, 3: 1 oranında karıştırılmış perlitli turba veya turba ve kumdur. Dikim sırasında, alt tabakanın sıcaklığının 22-25 ° C olması gerektiğini, daha düşükse Dipladenia kesimlerinin kök salmayacağını unutmayın. Çeliklerin kök salması 5-7 hafta sürer. Yaz başında (Haziran ayında) olgun ve çiçekli bitkilere sahip olacağımız için Ocak'tan Mart'a kadar ekim yapmak en iyisidir.

Dipladenia'nın daha fazla ekimi, daha büyük saksılara nakledilmesini içerir. Fideler ilk yeni yaprak çiftini oluşturduğunda, 2-4 adet, aynı taze alt tabaka ile doldurulmuş 8-10 cm çapında saksılara ekilmelidir. Kökler kökler boyunca büyüdükten sonra, genç Dipladenie'yi 2: 1 oranında turba ve kompost toprağı ile doldurulmuş 12 cm çapında daha büyük saksılara nakledin. Bitkiler tekrar büyüdüğünde, Dipladenia'yı büyütmek istediğimiz hedef saksılara yerleştirilebilirler.

Önemli! Dipladeni ekilirken, kökler kesilmemelidir çünkü daha sonra çok kolay çürürler.

Dipladenia - yetiştirme, gereksinimler

Sıcaklık

Dipladenia için mümkün olan en iyi yetiştirme koşullarını sağlamak istiyorsak , Mayıs ayından sonbahar ayına kadar 20 ° C ve üzeri yüksek hava sıcaklığını sağlamak gerekir. Kışın sıcaklık 15-18 ° C'ye düşürülür.

Sulama ve nemlendirme

Dipladenia , tencerede alt tabakada çok fazla nem olmasını sevmez. Bu nedenle çok sık ve bol sulanmamalıdır. Bununla birlikte, nemli havanın çiçek tomurcuklarının oluşumunu teşvik ettiğini ve bu nedenle bitkiye yumuşak su serpiştirdiğini hatırlamakta fayda var.

Budama

Hala güçlü bir şekilde büyüyen genç Mandeville , yayılmak için budanabilir, bu tedavi sadece bir kez, tercihen ilkbaharda yapılabilir.

Uyarı! Düzeltme ve diğer dipladeni bakım prosedürleri koruyucu eldivenlerle yapılmalıdır ve işi bitirdikten sonra, beyaz dipladeni suyu cildi tahriş ettiği için ellerinizi iyice yıkayın.

Gübreleme

Nisan ayından itibaren bitkiler, her 10-14 günde bir, azaltılmış kalsiyum içeriğine sahip bir bileşik gübre ile beslenmelidir.

Abartı

Olgun bitkiler ilkbaharda yılda bir kez ekilmelidir. Dipladenia'nın bir tırmanıcı olduğunu ve bu nedenle güçlü bir desteğe ihtiyacı olduğunu unutmayalım . Bitkiyi naklettiğimiz substratın pH'ı 6.0 ila 6.5 olmalıdır.

Dipladenia kışlaması

Uygun dipladenia ekimi, bitki için uykuda bir süre gerektirir. Bu sefer Ocak ve Şubat aylarında. Daha sonra bitkiyi 12-15 ° C daha düşük sıcaklığa sahip bir odaya taşımalısınız. Hareketsiz dönemde sulama sınırlı olmalıdır.

Kışın, odadaki sıcaklık 7 ° C'nin altına düşmemelidir, bu nedenle dipladenia dışarıda kış uykusuna yatamaz. Serin bir limonluk veya bir kış bahçesi en iyisi olacaktır.

Dipladeni hastalıkları

Dipladenia yetiştirilirken, bu bitkinin hem fizyolojik hem de bulaşıcı olan saksı bitkileri hastalıkları tarafından önlenmediğini dikkate almalıyız .

Fizyolojik hastalıklardan en yaygın olanı dipladeni yapraklarının sararmasıdır . Yaprak bıçağın yaprakların kenarlarından veya uçlarından sararmasıyla kendini gösterir. Yapraklar zamanla düşebilir. Bu rahatsızlıkların nedeni su veya nitrojen eksikliğidir. Bunları önlemek için dipladeniyi düzgün bir şekilde gübrelemeye ve bitkinin kurumasına izin vermemeye özen gösterilmelidir.

Dipladeni yapraklarının kahverengileşmesi veya kahverengileşmesi , sürgün çürümesi ve bitki büyümesinin engellenmesi rizoktoniyoz veya dipladeni çürümesini gösterebilir. Her iki durumda da, enfekte bitkiler atılmalı ve yakınlarda büyüyen sağlıklı bitkilere mantar ilaçları püskürtülmelidir.

Yapraklarda ayrıca yuvarlak, hafif batık, başlangıçta kahverengi ve ardından gri lekeler olabilir. Halka şeklindeki mantar sporülasyonu kümeleri, lekelerin içindeki yaprakların alt tarafında görülebilir. Bu tür semptomlar dipladeni halkalı lekenin göstergesidir . Yuvarlak, beyazımsı ve zamanla grileşen dipladeni çiçeklerindeki lekeler, dipladeni çiçeklerinde gri küf enfeksiyonunu gösterebilir . Daha sonraki bir aşamada nekroz, sürgünlerin tepelerine doğru hareket eder ve aşağı doğru ilerler. Bu iki hastalık için, enfekte olmuş bitkiler uygun fungisitler ile püskürtülerek tedavi edilebilir.

Ev bitkilerinin zararlıları dipladyumlarda da ortaya çıkabilir. Dipladen özellikle pullara, et böceklerine ve örümcek akarlarına karşı hassastır. Bütün bu zararlılarla böcek öldürücülerle mücadele edilebilir.