Gül dikimi. Bahçeye güller nasıl ve ne zaman ekilir?

Gül ekimi, bu çalıların yetiştirilmesinde daha fazla başarıyı belirleyen önemli bir prosedürdür. Düzgün ekilen güllerin ekimden sonra yetişme ve daha sonra bahçemizde sağlıklı bir şekilde büyümesi ve güzelce çiçek açma şansı daha yüksektir. Ne yazık ki birçok insan bahçeye gül ekerken sayısız hata yapmaktadır . Peki gülleri nasıl ekiyorsunuz, hangi aktiviteler en önemli ve bahçenize gül dikmek için en uygun zaman ne zamandır ?

gül dikmek

Gül dikimi. Gül deliği, köklerin kıvrılmasını önleyecek kadar büyük olmalıdır.

Güller ne zaman ekilir?

Gül ekimi genellikle sonbaharda yapılır . Yılın bu zamanında ekilen çalılar daha kolay köklenir ve onları budamamız daha kolay olur. İlkbaharda, sadece kök güllerin ekilmesi tavsiye edilir, çünkü sonbaharda ekilen dondan korunma ile ilgili oldukça zahmetli prosedürler gerektirir. Yıl boyunca, çıplak kökünden daha az hassas olan kompakt bir kök topuna sahip, kapta yetiştirilen güller ekebilirsiniz.

Dikim gülleri nasıl alınır?

Köklü güller

Bir bahçe dükkanında dikim için gül seçerken , çeşitli unsurlara dikkat etmeye değer. Bir gülün en az iki sağlam, hasarsız, kurşun kalem kalınlığında sürgünleri olmalıdır. Kökler güçlü ve çok ince tüylere sahip olmalıdır. Sürgünlerin çıktığı kök boynu en az 16 mm kalınlığında olmalıdır. Sürgünlere yakından bakalım - sürgünlerdeki gri veya kahverengi lekeler bir hastalık belirtisi olabilir. Plastik ambalajda gülleri filizleyen beyaz, zayıf sürgünler açık havada hızla ölecektir - bu tür çalılar bize fazla neşe getirmeyecektir.

Saksıda güller

Saksıda satılan konteyner gülleri alırken, çalının bulunduğu toprak yüzeyine bakalım. Yeryüzünün yüzeyinde yosun yoksa, bu genellikle çalıların kaba yakın zamanda konduğu ve kaplarda satılan güllerin tipik özelliklerine sahip olmadığı anlamına gelir. Böyle bir çalı, yılın herhangi bir zamanında dikim için uygun olmayabilir. Ayrıca kabın alt kısmına da dikkat edelim. Dipten iten kökler, burcun iyi köklenmesine tanıklık eder. İyi üreticilerden gelen güller her zaman satın aldığınız çeşidin özelliklerini ve gereksinimlerini öğreneceğimiz etiketlere sahip olacaktır.

Güller hangi toprağa ekilmelidir?

Güller için tavsiye edilen toprak pH'ı 6,5'tir. Bahçemizdeki toprak fazla asitli ise gülleri ekmeden önce kireç veya tebeşir kullanarak toprağı kireçleyin. Yatağın 1m²'si başına yaklaşık 0,5 kg tebeşir eklenmesinin toprağın pH değerini 0,5 ila 1,0 artıracağı varsayılmaktadır.

Toprak yapısını iyileştirmek için bahçe turba, çam kabuğu, linyit ve gübre gibi çeşitli organik materyallerin eklenmesi tavsiye edilir . Hafif toprakla karıştırılan turba, içindeki suyu ve mineralleri tutacaktır. Toprak çok sert, tınlı ise kompostlanmış çam kabuğu ile gevşetebiliriz. Kabuk parçacıkları, toprakta oldukça uzun bir süre ayrışarak onu dört yıla kadar humus ve oksijenle zenginleştirecektir. Önerilen ağaç kabuğu dozu, m² başına 20 ila 40 litredir. Toprağa kabuğun eklenmesi, aynı anda azot ilavesini gerektirir.

Kabuk olarak benzer miktarlarda eklediğimiz linyit, besin maddelerini depolayacak ve yıkanmasını önleyecektir. Gübre toprağı humus, mineraller ve enzimlerle zenginleştirecektir. Gübre kullanırken çalıları dikmeden birkaç hafta önce toprağı hazırlamayı unutmayın çünkü güllerin kökleri taze gübre ile temas etmemelidir.

gül dikmek

Gül dikimi. Tomurcuklanma yeri, kış aylarında sürgünlerin donmaması için toprakla örtülmüştür.

Doğru organik malzemeleri eklemenin yanı sıra güller için toprak da gevşetilmelidir . Güller oldukça derin köklenen bitkilere aittir, bu yüzden toprağı 60 cm derinliğe kadar gevşetiyoruz. Bunun istisnası hafif, kumlu topraklardır - onları o kadar derin kazmayın, çünkü su alt katmanlara çok çabuk nüfuz eder.

Hafif ve kolay kuruyan topraklarda TerraCottem, gül ekiminde çok faydalı bir katkı olacaktır . Bu ürün, granülleri oldukça fazla su biriktirme özelliğine sahip bir hidrojel içerir. Yağıştan veya bol sulamadan sonra hidrojel şişerek su toplar. Hidrojel granüller bu süre içinde hacimlerini 400 kata kadar artırabilir. Sonra, toprak kuruduğunda ve bitkinin suyu bitince, TerraCottem'deki hidrojel bu suyu toprağa bırakır.

Bu sayede toprak sürekli nemlidir ve bitkilerin suya sürekli erişimi vardır . Bu, özellikle ekimden sonraki ilk dönemde aşırı kurumaya karşı çok hassas olan yeni ekilen güller için önemlidir. Toprağı TerraCott ile karıştırdıktan sonra bitkiler daha seyrek sulanırken, sulama için kullanılan sudan tasarruf edilir. Bu nedenle güller için sadece daha iyi büyüme koşulları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önemli tasarruflar da sağlar.

Hidrojele ek olarak, TerraCottem ayrıca bir başlangıç ​​dozu gübre ve bitkilerin etrafındaki toprağı gevşeten volkanik kaya parçaları içerir. Bu, yeni ekilen güllerin köklerinin kolayca genişlemesini sağlar.

Dikim için güller nasıl hazırlanır

Gülleri dikmeden önce , köklerin kırık kısımlarını çıkarın, çalının kalan köklerini yaklaşık 25 cm uzunluğa kısaltın ve fungisit ilavesiyle suya batırın. Çalıyı yaklaşık 20 dakika bekletin. Harçtan çıkardıktan sonra gül en kısa sürede ekilmelidir. Sonbahar dikimi durumunda, Kasım ayında, çalı hala yapraklıysa, onları çıkarmalıyız.

gül dikmek

Gül dikimi. Son olarak, çalı etrafındaki toprağı sıkıştırın ve bitkiyi sulayın

Bahçeye gül dikimi

Çalı diktiğimiz delik , köklerin neredeyse dikey olarak içine asılmasına yetecek kadar derin olmalıdır. Kökler eşit olarak dağıtılmalıdır. Kökleri doldururken, çalıyı hafifçe yukarı doğru çekerek köklere daha iyi toprak yapışması sağlanır. Doldurduktan sonra, çalının etrafındaki zemine basın . Çalı, zemini ezip suladıktan sonra, kök boynundaki tomurcuklanma noktası toprak yüzeyinin hemen üzerinde olacak şekilde dikilmelidir.

Su ıslandığında , sürgünlerin donmasını önlemek için bitkinin etrafına 20 ila 30 cm yüksekliğinde bir höyük oluşturun . Ek olarak, Aralık ayında, daha büyük donlardan sonra, çalıların etrafındaki toprak höyüklerine bir kabuk ve iğne yapraklı dal tabakası uygulamaya değer.