Mutluluk ağacı neden yapraklarını kaybeder?

Mutluluk ağacı çok popüler bir saksı bitkisidir. Büyümesi kolaydır ve nadiren hastalanır, bu yüzden birçok hayran kazanır. Ancak bazen mutluluk ağacı yapraklarını kaybeder . Bu, onda bir sorun olduğuna dair bir işaret. Hızlı müdahale, etkileri düzeltilmesi zor olan problemin ağırlaşmasını önleyecektir. Bkz mutluluk ağaç yapraklarını kaybeder neden böyle bir durumda yapılacak ve ne. İşte mutluluk ağacından yaprak dökülmesinin ilk 5 nedeni !

neden mutluluk ağacı yapraklarını kaybeder

Şanslı ağaç

1. Mutluluk ağacı çok karanlık olduğu için yapraklarını kaybeder

Mutluluk ağacı çok iyi aydınlatılmış bir yetiştirme alanı gerektirir. Hafif gölgelendirmeyi tolere eder, ancak derin gölge çok elverişsizdir. Işık eksikliğinin bir sonucu olarak, sürgünler başlangıçta çok güçlü bir şekilde uzanır. Bir sonraki aşamada, ışık eksikliğinden dolayı, mutluluk ağacının yaprakları , genellikle tüm dallarla birlikte solmaya, ölmeye ve dökülmeye başlar . Ölmekte olan tüm sürgünleri yavaşça gövdeden ayırarak çıkarın. Saksıyı mutluluk ağacıyla en parlak pencerenin eşiğine aktarıyoruz ve yaz aylarında balkona koyuyoruz. Bitkinin iyileşmesi için birkaç aya ihtiyacı olacak.

Mutluluk ağacı, yetersiz sulandığı için yapraklarını kaybeder

Mutluluk ağacı etlidir, yani çok az su gereksinimi vardır. Tencerede ağır toprak ve düşük oda sıcaklığı ile birlikte çok yoğun sulama, köklerin su basmasına neden olur. Köklerin su basmasının belirtileri kırışık ve düşen yapraklardır . Bu durumda toprak tamamen kuruyana kadar sulamayı durdurun. Tencere kötü aydınlatılmış bir yerdeyse, pencere pervazına taşınmalıdır.

Buna karşılık, sulamada özellikle yaz aylarında çok uzun aralar da faydalı değildir. Kuru bir mutluluk ağacında yapraklar soluklaşır, sertliğini kaybeder, sarı-kahverengiye döner, kurur ve dipten düşer . Kurutulmuş bitkiyi saksıyla birlikte suyla dolu bir kaba 30 dakika koyun ve sakin bir şekilde suyu doldurmasına izin verin. Ardından çıkarın ve fazla suyu standdan boşaltın. Mutluluk ağacını iki haftada bir sulayın ve kışın sulamayı tamamen durdurmak en iyisidir (bitki radyatöre yakın değilse).

Mutluluk ağacı en eski dallarındaki yaprakları kaybeder

Şanslı ağacın yan filizleri yaşlanmaya başladığında odunlaşır ve doğal olarak yapraklarını soyar . Yaşlanan dallar budanabilir ve bitki filizlenmeye başlayacaktır.

Mutluluk ağacı saksı çok sıkı olduğu için yapraklarını kaybeder

Tüm bakım hatalarını ortadan kaldırırsak ve mutluluk ağacımız yaprak dökmeye devam ederse , bitkiyi daha büyük bir kaba nakletme ihtiyacı ortaya çıkabilir. Tencerenin dibindeki deliklerden çıkan köklerden tanıyacağız.

Dikim yaparken kök topuna zarar vermemeye dikkat edin. Bitkiyi saksıdan çıkarmak için baş aşağı çevirin. Potun kenarını masanın kenarına vurun, böylece kök top kendi kendine pottan dışarı kayar. Taze bir alt tabakaya ekmeden önce, ağacın köklerini dikkatlice açın. Dikimden sonra bitkiyi sulayın.

Mutluluk ağacı çok soğuk olduğu için yapraklarını kaybeder

Mutluluk ağacı, geceleri 10 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklara tahammül edebilir. Doğal Afrika koşullarına benzer. Bununla birlikte, ani sıcaklık 10 ° C'nin altına düşer, soğuk hava akımları ve donmuş rüzgarlar (örneğin kışın pencere açarken) hasara ve ani büyük yaprak dökülmesine neden olur . Böyle bir durumdan kaçınmak için, mutluluk ağacının olduğu saksıyı soğuk hava rüzgârları tarafından tehdit edilmeyeceği bir yere koymalıyız. Bununla birlikte, dallar zaten donmuşsa, gövdeden kesilmeli ve tüm bitki taslaklara maruz kalmayan bir yere taşınmalıdır. İlkbaharda ağaç genç sürgünler bırakacak.

MSc. Agnieszka Lach