Japon pieris - çeşitleri, yetiştirme, budama, hastalıklar

Japon pieris , orman gülleri ve açelyalar gibi funda grubuna ait ilginç, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Bahçelerde , güzel renkli yaprakları ve ilginç çiçekleri olan çok ilginç Japon pieris çeşitleri ekebiliriz . Bahçede büyüyen Japon pieris'in sırlarını öğrenin, pieris budamasının nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını ve en iyi ne zaman yapılacağını ve Japon pieris hastalıklarıyla nasıl mücadele edileceğini görün . Japon pierisleri hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Japon pieris

Japon Pieris - Pieris japonica

Japon pieris - çeşitleri

Japon Pieris ( Pieris japonica ) birçok ilginç çeşide sahiptir. Süsleyiciliği, esas olarak bazı çeşitlerde ek olarak kenarlı olabilen veya genç bir aşamada çeşitli kırmızı tonları alabilen koyu yeşil yapraklardan kaynaklanmaktadır.

Çalıyı tüm yıl boyunca yapraklar süslese de son derece ilginç çiçekleri unutulamaz. Çiçeklerin bolca serpildiği Japon pierisleri, orman güllerinin eşlik ettiği funda bahçesine mükemmel uyum sağlayacak. Tanışma Japon Pieris 10 en ilginç çeşitleri değerinde tavsiye!

Japon pieris 'Carnaval' - 150 cm'ye kadar büyüyen beyaz çiçekli bir çeşittir. Genç yapraklar kahverengimsi kırmızıdır, sonra kırmızı renge döner ve kenarları gümüşi beyazdır. Bu renk, büyüme mevsimi boyunca bile devam edebilir. Karnaval ayrıca güneşli bir yerde kendini iyi hissedecek.

Japon pieris 'Cupido' - 100 cm yüksekliğe ulaşan çok kompakt bir pieris çeşidi, Nisan ve Mayıs aylarının başında kremsi beyaz çiçekler gelişir. Sonbaharda oluşan kahverengi-kırmızı çiçek salkımları, kışın da çalıları süsleyecektir.

Japon Pieris 'Debutante' - yaprakların üzerinde yükselen, bolca çiçek açan, 100 cm'ye kadar büyüyen, koyu yeşil, mat parlak yapraklar oluşturan panikülatlı, saf beyaz çiçek salkımına sahip bir çeşittir. Çiçeklenme Mart ayında çok erken başlar ve ne yazık ki çiçekler genellikle donlardan zarar görür.

Japon pieris 'Küçük Ocak' - cüce, kompakt bir alışkanlığa sahip bir çalı. 10 yıl sonra 50 cm yüksekliğe ve genişliğe kadar büyür. Genç büyümeleri pembe, zamanla ilginç bir parlak kenarla yeşile dönüyorlar. Bu çeşitlilik güneşli bir pozisyonu tolere eder.

Japon pieris 'Dağ Ateşi' - yoğun alışkanlığı ve beyaz çiçekleri olan bir pieris. 150 cm ye kadar büyüyebilir. Genç yapraklar kırmızımsı kahverengiye döner, sonra yeşile döner. 'Dağ Ateşi' beyaz çiçek açar ve kışın çiçek tomurcukları mor-kırmızıdır.

Japon pieris 'Kırmızı Değirmen' - 150 cm'ye kadar büyüyen çeşitli Japon pierisleri. Genç sürgünler kırmızı sonra yeşildir. Krem beyazı çiçekler oluşturur.

Japon pieris 'Rondo' - 80 cm yüksekliğe ulaşan ilginç bir pieris çeşidi. Yaprakları koyu yeşil ve mat, çalılar beyaz renklidir.

Japon Pieris 'Valley Rose' - bu çalı yaklaşık 10 yıl sonra 100 cm yüksekliğe kadar büyür. Genç yaprakları açık yeşildir ve zamanla koyu yeşile döner. 'Vadi Gülü' pembe çiçek açar ve kışın bahçeyi kırmızımsı kahverengi çiçek tomurcukları ile süsler.

Japon pieris

Japon pieris 'Valley Valentine' rengarenk çiçeklere sahip

Japon pieris 'Valley Valentine' - yoğun pembe ila şarap kırmızısı çiçekleri içeren çok etkili bir Japon pieris çeşidi. Genç yapraklar kan kırmızısı ila bakırımsı, sonra koyu yeşildir. Güneşli bir pozisyonu iyi tolere eder.

Japon Pieris 'Variegata' - 80 cm yüksekliğe kadar büyüyen krem-beyaz çiçekli bir çeşittir. Krem bordürlü açık yeşil yapraklar oluşturur. İlkbaharda sürgünleri açık pembedir.

Uyarı! Çoğu Japon pierisi nisandan mayısa kadar çiçek açar, ancak tarih çeşide bağlı olarak biraz değişebilir. Ne yazık ki, iklimimizde, en erken çiçek açan pieris çeşitleri don hasarına karşı çok hassastır. Bu nedenle, Mart ayından beri çiçek açan ve çiçekleri genellikle donlardan zarar gören Japon pieris 'Debutante' gibi erken çiçek açan çeşitlerden kaçınmaya değer.

Japon pieris - yetiştirme

Japon pieris, 2-3 metre yüksekliğe kadar büyüyen, çalı alışkanlığına sahip, yaprak dökmeyen bir çalıdır . Gölgeli bir konuma yarı gölgeli bir pozisyonu tercih eder. Hadi, güneşli yerlere uygun pierisa çeşitleri de buluyoruz. Bahçeye ekilen Japon pierisleri en iyi besin açısından zengin, asitli, humusca zengin topraklarda yetişecektir . Polonya'da tamamen dona dayanıklı değildir. En iyi şekilde ülkenin daha sıcak bölgelerine ekilir. Sakin, korunaklı bir yerde harika hissedecek.

Japon pieris'in yetiştiriciliğinde , alt tabakayı malçlamayı unutmamak gerekir . Malç olarak kullanılan çam kabuğu bitkinin sığ kök sistemini kuraklık ve dona karşı koruyacaktır. Kışın, Japon pierislerini kozalaklı ağaçlarla veya agrotekstilden yapılmış bir başlık ile kaplamaya değer.

Japon pieris yetiştiriciliğinde sistematik sulama da önemlidir . Pieris yoğun gübreleme gerektirmez. Büyüme mevsiminin başında funda bitkileri için 50 gr (bir avuç) doz gübre uygulamak yeterlidir. Bahçe için daha önce ormangülü ve açelya gübresini aldıysak Japon pierisleri için de uygun olacaktır.

Japon pieris

Pieris'in çıplak sürgünlerini budamaya değer

Japon pieris - kırpma

Japon pieris, dallar oluştururken kendiliğinden doğal bir denge gösteren ve yapay müdahale olmaksızın ışığı kolayca ileten gevşek bir alışkanlık yaratan bitki grubuna aittir . Japon göğsünün budaması, zayıf ve çapraz sürgünlerin yanı sıra donmuş ve kuruyan sürgünlerin çıkarılmasıyla sınırlı olmalıdır . Eski, aşırı hacimli çalılar kışın sonunda budanabilir. Hasta ve solmuş sürgünleri çıkarmak için iyi bir zaman, çiçek açtıktan sonra veya sonbaharda da yazın sonlarıdır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Yeni çiçek tomurcuklarının gelişimini teşvik etmek için çürüyen çiçek salkımlarını kaldırın.

Japon pieris - hastalıklar

Phytophthora, Japon pieris'in tehlikeli bir hastalığıdır . Aslında, funda ailesinin pieris ve diğer bitkilerini etkileyen birkaç mantar hastalığından biridir.

Bitkinin bir tarafındaki sürgünlerin tepelerinde kademeli olarak öldüğünü gözlemlersek , fitoftorayla uğraştığımızdan emin olabiliriz. Hastalık yavaş yavaş göğüsten aşağı iner ve ölmesine neden olur.

Bazen Japon göğsünün bu tehlikeli hastalığı, yapraklarda düzensiz, kahverengi lekeler olarak görünür . Yaprak bıçakları uçlarda veya kenarlarda çeşitli noktalarda kahverengiye döner.

Japon pieris'in hasta sürgünleri kesilmeli , büyük enfeksiyon durumunda maalesef bitkinin tamamı alınmalıdır . Bu Japon pieris hastalığıyla savaşırken bitkiyi Proplant 722 SL veya Magnicur Energy 840 SL ile tercihen 14 günlük aralıklarla 2-3 kez sulamalı veya püskürtmelisiniz.

Mantarların neden olduğu yaprak lekeleri , Japon iskelelerinde de görünebilir . Bu gibi durumlarda, en çok enfekte olmuş yaprakları ve sürgünleri çıkarın ve ardından bitkiye 7 günde bir 2-3 kez bir mantar ilacı püskürtün, örneğin Topsin M 500 SC.

Nemli havalarda, gölgede büyüyen göğüslere gri küf de saldırabilir. Bu durumda, bitkinin enfekte olmuş kısımlarının kesilmesi ve fungisidal preparatların uygulanması da gereklidir.

MSc. Joanna Białowąs