Meyve ağaçlarına üre püskürtülmesi. Üre nasıl ve ne zaman kullanılır?

Meyve ağaçlarına üre püskürtmek birçok faydası olan önemli bir tedavi yöntemidir. Öncelikle elma ve armut ağaçlarında kabuk olan tehlikeli mantar hastalığının oluşumunu azaltır. En iyi sonuçlar için ağaçları püskürtmek için üreyi nasıl ve ne zaman kullanacağınızı görün . Biraz sonra ürenin meyve ağaçlarında nasıl çalıştığını ve üre püskürtme zamanlamasının neden bu kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz !

Üre ile cevizli meyve ağaçları

Üre ile meyve ağaçlarının cevherleri en iyi sonbaharda, yaprak dökülmesinin başlangıcında yapılır.

Arazide meyve ağaçları yetiştirerek, kimyasal işlemlerde maksimum azalma ve daha kolay koruma için çaba sarf etmek istiyoruz. Bu bağımlılık, meyve ağaçlarımızda meydana gelen birincil enfeksiyonların kaynağını ortadan kaldırma ihtiyacıyla ve dolayısıyla meyve ağaçlarına üre püskürtmenin kullanılmasıyla bağlantılıdır .

Meyve ağaçlarını püskürtmek için neden üre kullanmaya değer?

Üre, bitki yetiştiriciliğinde çok iyi bilinen ve sıklıkla kullanılan azotlu bir gübredir . Meyve ağaçlarının, meyve bahçesinin en tehlikeli hastalıklardan biri olan elma ve armut kabuğuna karşı korunmasını önemli ölçüde destekleyecek şekilde püskürtmeye değer.

Meyve bahçelerinde kabuklanmanın zararı çok yüksektir . Ağaçların durumunu olumsuz etkiler ve bu da daha zayıf çiçek tomurcuğu oluşumuna, ağaçların don hasarına karşı daha fazla duyarlı olmasına ve verimin azalmasına neden olur. Meyvenin kabukla enfestasyonu, meyvenin kalitesini kötüleştirir ve önemli bir azalmaya ve hatta bazen tam bir verim kaybına neden olur.

Üre, sağlanan nitrojene ek olarak, Pseudomonas ve Erwinia cinslerinin bakteri popülasyonunun büyümesini uyarır , bu da yaprak dokusunun daha hızlı bozulmasına neden olur ve bu da üzerinde kabuk oluşturan mantarın meyve gövdelerinin oluşmasına neden olur. İyi yürütülen bir sonbaharda üre ile ilaçlamanın bir sonucu olarak, mantar sporlarının% 90'a kadarı ölür . Bu nedenle elma ağaçlarında kabuklanmaya karşı mücadelede çok yüksek etkili bir spreydir!

Sonbaharda meyve ağaçlarına üre püskürterek azotun kışlama organlarına daha hızlı taşınmasını sağlıyoruz ve bu organlarda ilkbaharda ağaçların hızlı büyümesini ve gelişmesini sağlayan rezervler oluşturuyor.

elma kabuğuElma kabuğu - belirtiler, püskürtme, önleme, kontrol

Elma kabuğu, ülkemizde yetişen elma ağaçlarının en yaygın ve en eski hastalıklarından biridir. Elma derisinin kaplanması da dahil olmak üzere çok sayıda hasara neden olur. Hastalığın belirtileri her yıl ortaya çıkar ve düzenli olarak kabukla mücadele edilmesi gerekir. Bu elma ağacı hastalığının nasıl üstesinden gelineceğini, uyuza karşı hangi spreylerin etkili olduğunu ve kimyasallardan kaçınıp doğal yöntemlerle kabuklanmanın üstesinden gelip gelemeyeceğinizi görün. Daha...

Ağaçları püskürtmek için üre nasıl ve ne zaman kullanılır?

Meyve ağaçlarının üre ilaçlaması iki tarihte yapılır . Meyve ağaçlarına sonbaharda ilaçlama özellikle tavsiye edilir, ancak elma veya armut ağaçlarının yaprak ve meyveleri kabukla kuvvetli bir şekilde enfekte olursa, hem sonbaharda hem de ilkbaharda iki üre tedavisi gerekecektir. Meyve ağaçlarına üre püskürtmek için% 5'lik çözeltisini kullanıyoruz . Bu nedenle 10 litre suda 0,5 kg üre çözmemiz gerekiyor.

Hatırlamak! Meyve ağaçlarına% 5 üre çözeltisi püskürtün. Bunu yapmak için yarım kilogram üreyi 10 litre suda çözün (veya 1 litre suda 50 g çözündürün).

Meyve ağaçlarının sonbaharda üre ile ilaçlanması, ekim ayı sonunda , ilk donlardan sonra, yaprak dökülmesinin ilk döneminde, üre solüsyonu ile iyice kaplanarak yapılmalıdır . Neden bu kadar önemli? Çünkü bu noktada yaprağı sürgünden ayıran, gübrenin sürgünlere girmesini engelleyen doku oluşur. Maksimum miktarda azotun yapraklar tarafından emilmesi önemlidir !

İlk yaprak dökülmesinde kullanılan üre, sonraki baharda torba sporlarının sayısını azaltır. Meyve ağaçlarına ne kadar geç üre sıkarsak etkinliği o kadar düşük olur. Çok geç kullanılan üre, yaprakların çoğu ağaçlardan düştüğünde torba sporlarının sayısını sadece% 50 azaltırken, yaprak dökülmesinin ilk döneminde kullanıldığında sayılarını% 90'a kadar azaltabilir!

Hatırlamak! Sonbaharda üre püskürtme, yaprakların en az% 95'i hala ağaçların üzerindeyken oldukça etkilidir!

Meyve ağaçlarına ikinci üre püskürtülmesi erken ilkbaharda yapılır , ağaçların altında yatan toprağa ve yapraklara püskürtülür. Bu prosedürü Şubat ayında yapmak en iyisidir, çünkü bu sayede, meyve veren gövdelerde çuval sporları olan çantalar sadece Mayıs ayında ortaya çıkar ve sadece birkaçı ekme kabiliyetine ulaşır. Mart ayında meyve ağaçlarına üre sıkarsak, meyve veren cisimlerin sayısını daha az azaltırız, ancak işlemin elma ve armut kabuğuna neden olan mantar sporlarının gelişimi üzerinde de yıkıcı bir etkisi olacaktır.

Meyve ağaçlarının ilkbaharda üre ile püskürtülmesi sonbaharda olduğundan çok daha az etkilidir, ancak bunu büyük bir kabuk istilası durumunda ve ayrıca sonbaharda püskürtmeyi unuttuysanız yeminlerde ek bir sprey olarak yapmaya değer.

Meyve ağaçlarının kabuklanmaya karşı ilaçlanmasının hazırlanması için mükemmel olan üre, rehberimizin dükkanından satın alınabilir. Mağazanın web sitesinde, üreyi anlatırken, bahçede üre kullanma olanakları hakkında başka değerli bilgiler de var. Bu nedenle, sizi değerli bilgiler için mağazanın web sitesine davet ediyorum :-)

Rehber dükkanındaki üre :-)

MSc. Joanna Białowąs