Eğimi neyle doldurmalı? İşte yamaçlara dikim için en iyi bitkiler!

Eğimi stabil olması, aşağı kaymaması ve bahçenin çekici bir bölümünü oluşturması için nasıl doldurulur ? Bu sorunun cevabı bizim için peyzaj mimarı Joanna Białowąs tarafından hazırlandı. Makalede ayrıca yamaçlara dikilecek bitkilerin pratik bir listesini bulacaksınız . Tabloyu indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Yamaçlarda dikim için en iyi bitkilerle tanışın !

eğim ne dikilir

Bahçede bir eğim ne dikilir

Fotoğraf depositphotos.com

Eğim için bitkiler nasıl seçilir?

Eğimi , habitat koşullarının analizi ile ekmeye başlıyoruz . Eğimin bahçe içerisindeki konumuna bağlı olarak bu yerde harika çalışacak uygun bitki türlerini manevra yapabiliyoruz.

Dikim eğimleri için , çoğunlukla , yamaçların yüzeylerini çekici bir şekilde kaplayan örtü bitkileri olarak da bilinen çim bitkileri seçilir . Eğimler için örtü bitkileri olarak tavsiye edilen , özellikle yatay sürgün dağılımına sahip, düşük dallı ve hızlı büyüyen, ayrıca uzun ömürlü ve iddiasız olan düşük türlerdir. Yamaçlarda toprak yüzeyini güçlendirmek için koşucularla yayılan veya zemine temas eden sürgünleri köklendirme kabiliyetine sahip türler tercih edilir . Bir eğim dikerken, belirli bitki türlerinden daha büyük, tek tip gruplar seçmek iyidir.

Eğim için bitki seçimi , kompozisyon stili, belirlenen maruz kalma ve hakim habitat koşulları ile tutarlı olmalıdır. Belirli bir alandaki toprak, su ve güneşlenme koşullarını analiz etmeliyiz. Eğim için uygun şekilde seçilmiş bitki örtüsü, yabani ot temizleme ve yabani ot temizleme ihtiyacını ve diğer bakım işlemlerinin sayısını azaltacaktır. Yamaçlardaki bitkilerin çoğu güzel çiçek açar ya da uzun ömürlü renkli yapraklara sahiptir , bu sayede zeminde renkli halılar oluştururlar.

Farklı güneş ışığı koşullarında bir eğim ne dikilir?

Bizim ise eğim güney fuar bulunan sarı kantaron, sürünen ardıç ve diğer düşük ardıç veya ortak Çay dikeni 'Hikul': doğrudan güneş, biz gibi türler ekebilirim.

Batı sergisinde yer alan yamaç , iyi aydınlatma koşullarına sahip parlak bir konumdadır. Öğleden sonra parlak güneş orada parlar, bu nedenle böyle bir sergi, yer örtülü güller veya 'Sem' rowanberry tavlin gibi çok fazla güneş ve sıcaklık gerektiren bitkiler için uygundur .

yamaçlara dikim için bitkiler

Yamaçta dikilen bitkiler

Fotoğraf depositphotos.com

Mürver 'Variegatum' veya Kanada kızılcık gibi kısmi gölgeyi tercih eden türler, doğu sergisinde bulunan yamaçta başarılı olacaktır . Bu konum, hafif ve parlak güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkileri yetiştirmek için idealdir .

Öte yandan kuzey yamacı , yarı gölgeli ve gölgeli bir konumdur, vadideki Mayıs zambağı veya sıradan maun gibi az ışık talebi olan bitkiler için iyi bir yerdir .

Yamaçlara dikilecek bitkilerin bir listesi pratik bir tabloda sunulmuştur. Tablonun altında yazdırılabilir sürümü indirmek için bir bağlantı bulacaksınız :-)

eğim dikmek için, yamaçlara dikim için bitkiler

Tabloyu yazdırılabilir bir sürümde indirin:

  • Yamaçlarda dikim için bitkiler (PDF)

MSc. Joanna Białowąs