Echmea şeridi - bakım, üreme, hastalıklar

Echmea kurdelesi ( Aechmea fasciata ), Güney Amerika'nın yağmur ormanlarından gelen ve ananasla yakından ilişkili güzel bir bitkidir. Sadece birkaç yıllık örnekler çiçek açar, ancak bu gerçekleştiğinde, yaprak rozetinin ortasından büyüyen olağandışı ekmei salkımı birkaç ay boyunca bile hayranlıkla izlenebilir. Bir saksıda yetiştirilen şerit echmei'nin bakımının nasıl göründüğünü , şerit echmei'yi evde çoğaltmanın mümkün olup olmadığını ve ekmei yetiştiriciliğindeki ve hastalıklarındaki hangi sorunların bu bitkiyi tehdit edebileceğini görün.

şerit ekmea

Echmea şerit benzeri

Aechmea cinsinin bitkileri , büyük Bromeliaceae ailesine aittir - ananas, aksi halde - bromeliadlar. Bu ailenin çoğu üyesi gibi, şerit ekmea da bir epifittir , bu da vahşi doğada ağaç dallarında yetiştiği anlamına gelir. İngilizcede genellikle vazo anlamına gelen "Vazo" olarak adlandırılır. Beyaz çiçeklerle kaplı yeşil, şerit şeklindeki yapraklardan huni şeklinde bir rozet oluşturan echmei alışkanlığını ifade eder. Rozetin ortasından pembe bir çiçeklenme sürgünleri büyür. En tepesinde, bitkide yaklaşık 3-4 ay kalan yıldız şeklinde bir ekmei çiçeklenme vardır.

Echmea şerit - bakım

Bir tencerede büyüyen bir şerit ekmeanın bakımı kimse için zor olmamalıdır. En önemli şey, doğal ortamda yaşam tarzına saygı duymaktır. Bu nedenle, echmei yetiştirmek için en iyi yer, dağınık ışık olan bir yerdir. Bununla birlikte, bu bitki doğrudan güneş ışığında da iyi durumda.

Uygun yüzey nem içeriğinin korunması, ekmei bakımı sırasında biraz daha fazla çaba gerektirir. Doğada, kabuğun boşluklarında büyüyen ekmea, yapraklardan aşağıya, rozetin yapraklarının oluşturduğu huni şeklindeki bir açıklığa akan yağmur suyunu kullanır. Bu nedenle, ev koşullarında, şerit ekmeanın sulanması , su akışının rozetin içine doğru yönlendirilmesiyle gerçekleştirilir.

Bitkinin içinde büyüdüğü substrat hafif nemli tutulmalıdır. Ekmeayı haftada iki kez , tercihen yağmur suyuyla sularız . Yağmur suyunu sulama için depolayamazsak, durgun su kullanırız. Bunu yapmak için, şişelere veya diğer kaplara su dökün ve birkaç gün karanlık ve ılık bir yerde bırakın. 3 haftada bir değiştirdiğimiz yaprak rozetinin hunisinde yaklaşık 2,5 cm su bulundurmak çok önemlidir.

Ekmei için en uygun sıcaklık 18-24 ° C'dir. Daha genç bitkilerin, eski bitkilerden daha yüksek ısı gereksinimleri vardır. 20 ° C'nin altındaki sıcaklıklarda, ekmeinin yavruları çürümeye başlayabilir. Ancak ortam sıcaklığının 27 ° C'yi geçmemesini ve 12 ° C'nin altına düşmemesini sağlamaya çalışmalıyız.

Şerit echmeea küçük saksıda yetiştirilir ve en iyi substrat bahçe turbasıdır . Kural olarak, kök sistemi çok küçük olduğu için yetişkin bitkiler ekilmez. Sadece saksılardan büyümeye başlayanları yeniden dikiyoruz. Saksı pratikte sadece bitkiyi dik tutmak içindir. Echmea evde yetiştirilebilir, ayrıca asılı bir dekorasyon oluşturabileceği için bir parça kabuğa da bağlanabilir. Asılı bir yapıda yetiştirilen bu tür ekmea, sistematik olarak su ile serpilmeli ve yaprak rozetinin içinde sürekli su varlığına dikkat edilmelidir.

şerit ekmea

Echmea şerit benzeri

Ekmea kurdelesi, bromeliad ailesinin diğer türleri gibi, ömür boyu sadece bir kez çiçek açar. Çiçeklenme sonrası echmei çiçeği, keskin bir bıçak veya budayıcı ile dibinde kesilerek çıkarılmalıdır . Söndükten sonra, eski rozet yavaşça küçülür ve ölür ve 2-3 genç, tabanından ayrılır. Çocuk rozetleri ayrı saksılara dikilir. Yeterli büyüklükte olduklarında 2-4 yıl sonra çiçek açarlar. Yılın diğer zamanlarında çiçek açan bazı örnekler olmasına rağmen, yaz aylarında kendiliğinden çiçek açar.

Bunu bildiğim iyi oldu! Akıllıca bir numara ile şerit echmei'nin çiçeklenmesini hızlandırabilirsiniz. Elmanın çekirdeğini genç bitkinin rozetinin hunisine yerleştirin. Çekirdekten salınan gaz (etilen) genç bitkilerin bile çiçeklenmesine neden olur.

Echmea şerit - üreme

Şerit ekmeanın yeniden üretilmesi çok kolaydır, kök emicilerden yapılır. Bu amaçla küçük bir tencere hazırlayın, altına bir drenaj tabakası koyun ve ardından turba ile doldurun. Ana bitkinin dibinde beliren sürgünleri ayırmadan önce eski rozetin tamamen ölmesini beklemeliyiz. Daha sonra bir bıçak yardımıyla genç rozeti eskisinden ayırıyoruz. Düzgün hazırlanmış bir şerit yankı bitkisi , ana bitkinin yarısı boyunda ve kendi küçük köklerine sahip olmalıdır. Fideyi yeni bir tencereye ekiyoruz. Alt tabakayı genç rozetin etrafında yoğurun. Hepsini bol su ile sulayın.

şerit ekmea

Echmea şerit benzeri

Echmea şeridi - hastalıklar ve zararlılar

1. Şerit ekoinin bulaşıcı olmayan hastalıkları

Bir rozet veya çiçeklenme sürgününün çürümesi - nedeni çok fazla su ve çok düşük ortam sıcaklığıdır. Suyu rozet hunisinden çıkarıyoruz ve alt tabakayı tencerede kurutuyoruz. Ayrıca bitkiyi daha sıcak ve daha havadar bir odaya taşımaya değer.

Echmei kurumasını bırakır - nedeni çok yüksek sıcaklık ve çok nadir sulamadır . Bitkiyi sulayın ve rozetin içinde 2,5 cm su tabakası olduğundan emin olun. Bitkiyi haftada iki kez yağmur suyuyla örtüyoruz.

Çiçeklenme ve çiçeklenme vurur ve soluk pembeye döner - bu çok düşük sıcaklığın bir sonucudur, ekmealı tencereyi daha sıcak bir yere taşıyın.

Uyarı! Echmei'nin çiçeklenme kurur ve ölmeye başladığında 7-8 hafta çiçek açtıktan sonra kaybolur. Bu doğal bir fenomendir

2. Şerit ekoeyinin mantar hastalıkları

Ananas sürgünlerinin ( Fusarium oxysporum f. Sp. Aechmeae ) tabanındaki Fusarium gangreni - enfekte bitkiler yavaş büyür ve ekmeinin alt yapraklarında sarı ince noktalar görülür . Daha sonra rozetin tabanındaki yapraklar koyu kahverengiye veya siyaha döner ve sonra ölür. Mantar, esas olarak kontamine toprak yoluyla yayılır. Hastalığın ilk semptomları enfeksiyondan 7 gün sonra görülür. Hastalığın gelişimi, yüksek substrat nemi ve yaklaşık 25 ° C'lik sıcaklık ile desteklenir.

Fusarium gangreninin gelişmesini önlemek için ekmeayı çok fazla sulamaktan kaçının . Hastalığın ilk semptomlarını fark ettiğimizde, bitkiyi 10 cm saksı başına 50 ml sıvı kullanarak Topsin M 500 SC (1 litre suda 1 ml ajan) veya biopreparasyonlardan biri olan Bioczos veya Biosept Active ile sularız.

Ananasın ( Pythium spp., Phytophthora spp.) Kökü ve temel çürümesi - hastalıklı bitkiler daha yavaş büyür ve solgunlaşır. Bitkiyi saksıdan çıkardıktan sonra, echmei'nin köklerinin ve alt yapraklarının yumuşak ve koyu kahverengi çürümesini fark edeceksiniz . Fusarium gangreninde olduğu gibi, çürümeyi önlemek için echmea'nın suya batırılmış bir substratta büyümesine izin verilmemelidir. Hastalığın semptomlarını fark ettiğimizde bitkiyi Magnicur Energy 840 SL ile veya yukarıda belirtilen biopreparations: Bioczos veya Biosept ile suluyoruz, 10 cm çapında saksı başına 50 ml sıvı dozu kullanarak.

3. echmei grubunun zararlıları

Ekmeinin ana zararlıları ölçeklerdir . Bunlar June grubuna ait böceklerdir. Ölçekler çoğunlukla yaprağın alt tarafındaki genç sürgünlerle beslenir. Beslenme yerlerinde sarı ve kahverengi lekeler oluşur, ekmei yaprakları deforme olur ve sararır ve bitki büyümesi engellenir. Yaprak yüzeyi, sözde yapışkan bir akıntı ile kaplıdır. mantarlar için üreme alanı haline gelen bal çiği veya bal özü. Ölçekler tarafından saldırıya uğrayan bitkiler zayıflar ve bu nedenle daha çok hastalıklar tarafından saldırıya uğrar. Echmea'ya en çok iki tür saldırılır: Bromeliad pulları ( Diaspis bromeliae ) ve Tarchnik echmeae ( Gymnaspis aechmeae ).

İçin yankılar üzerinde terazi kontrolü, kullanımı Provado Care (substrat 1 çubuk 1 litre) yapışır Bros terazi ya da ultra PR ölçekli çubukları (substrat 1 çubuk 1 litre) (1 briket 1 alt-tabakasının bir litre başına). Polysect Long Acting 005 SL (1 litre suda 60 ml ajan) ile de sulama veya püskürtme yapabilirsiniz.

MSc. Agnieszka Lach