Satürn yassı meyve şeftali

Birkaç yıldır, çok tatlı yassı meyve şeftalileri, marketlerin raflarına iyi yerleşti . Olağandışı, oldukça düzleştirilmiş şekilleri nedeniyle, bu şeftaliler genellikle UFO adı altında sunulur. Görünüşe göre, bu tür meyveleri taşıyan ağaçların yetiştirme gereksinimleri geleneksel şeftalilere benziyor ve iklimimizdeki bir arazide amatör yetiştirme için, düz şeftali 'Satürn' en iyisi gibi görünüyor .

Şeftali Şeftali 'Satürn'

Şeftali Şeftali 'Satürn'

Çin, 19. yüzyılın başlarında İngiltere ve ABD'ye geldikleri yassı meyve şeftalilerinin beşiğidir. Şu anda ABD, Meksika, Arjantin, İspanya ve Fransa'da ticari ölçekte yetiştiriliyorlar. Bununla birlikte, "Pantao" olarak adlandırıldıkları Çin'de hala en popüler olanlardır. İklim koşullarımızda, 'Satürn' şeftali, yassı meyveli şeftaliler arasında en iyisiydi . 1960'larda ABD'de yetiştirildi, bu nedenle oldukça eski ve iyi bilinen bir çeşittir. Polonya'da, 1999'dan beri Skierniewice'deki Pomoloji ve Çiçekçilik Enstitüsü tarafından araştırmalar yürütülmektedir. Bu sayede, iklimimizdeki faydası hakkında zaten çok şey biliyoruz ve şimdi en kolay kreşlerde bulunabiliyor.

Bu ağaç kuvvetli bir şekilde büyür ve geniş bir taç oluşturur. Yassı meyveli şeftali 'Satürn' orta-erken olgunlaşma süresi ve yüksek doğurganlığa sahip, oldukça tatlı bir çeşittir. Meyveler kuvvetli basık, küçük veya orta büyüklükte, 6-8 cm çapında ve 60-80 gr ağırlığındadır. Daha sonra metinde daha ayrıntılı olarak bahsedeceğim tomurcukları incelterek daha büyük meyveler elde edilebilir. Satürn meyvesinin kabuğu kremsidir, çoğunlukla kırmızı bir allıkla kaplıdır ve eti kremsi beyaz, yumuşak ve suludur.

'Satürn' şeftalisinin meyvesi Temmuz ayı sonlarında olgunlaşır. Tatlıdırlar ve lezzetli kabul edilirler, ancak bazı insanlara çok tatlı ve bu nedenle biraz yumuşak görünseler de. Doğrudan tüketim için mükemmeldirler ve orijinal şekilleri ve tatlı tadı nedeniyle çocuklar tarafından sevilirler. Düz şekil aynı zamanda çocuğun taşı ısırmasını da kolaylaştırır, bu nedenle arsa üzerinde büyüyen 'Satürn' çocuklarımız için şüphesiz bir cazibe merkezi olacaktır.

Muhtemelen bahçelerinde böylesine orijinal şeftalilere sahip olmak isteyen herkes onları nasıl yetiştireceklerini merak ediyor. Eh, düz şeftali yetiştiriciliği şeftali geleneksel çeşitlerin oldukça benzer. Ama her şeyi sırayla tartışalım.

Şeftali - arsa çeşitleri, yetiştirme, kesme, hastalıklarŞeftali - arsa çeşitleri, yetiştirme, kesme, hastalıklar

Şeftali, olağanüstü lezzetli meyvesi için çok takdir edilmektedir. Ancak iklimimizde büyümek zahmetli olabilir. Bu nedenle, bu ağacın gereksinimlerini iyi bilmeye değer. Bir şeftalinin uygun şekilde yetiştirilmesinin nasıl görünmesi gerektiğini ve arsa için hangi şeftali çeşitlerinin en iyisi olacağını kesmeyi öğrenin. Daha...

Yassı meyveli şeftali ekimi

Her şeyden önce, iyi bir başlangıç ​​için, 'Satürn' şeftalileri en iyi baharda ekilir. Şiddetli donlara karşı oldukça hassastırlar ve sonbaharda dikilen genç örnekler ilk kışın donabilir. Sonbaharda çoktan dikmişsek, kış için don örtüleriyle örtülmeleri gerekir.

Meyve ağaçları ve çalılar dikmekMeyve ağaçları ve çalılar dikmek

Dikimden sonra yeni meyve ağaçlarının ve çalıların yakalanıp sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için, daha fazla büyüyebilen sağlıklı bitkiler seçmek için meyve ağaçları ve çalıların fidelerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeye değer. Ayrıca ekimin dikkatlice yapılması ve meyve bahçesinde yeni dikimler için doğru zamanı seçmek de önemlidir. İşte meyve ağaçları ve çalılar dikmekle ilgili her şey. Daha...

Tacın kesilmesi ve yönlendirilmesi

İlkbaharda, dikimden sonra, yassı meyveli şeftali ağaçları kesilmelidir (sonbaharda dikilirse, gelecek ilkbaharda kesilir). Genel kural şudur: kısa kes. Tüm sürgünler 2 veya 3 tomurcuk arkasında budanır ve sol mandallardan yan sürgünlere yaklaşık 30 cm bir iletken. Çok büyümüş ağaçların 1,5 metreden yüksek olmayacak şekilde budanması gerekir.

Ağaçların güçlü bir taç oluşturması ve dalların meyvenin ağırlığı altında kırılmaması için sürgünlerin olabildiğince yatay büyümesi gerekir. Bu nedenle, yassı bir şeftalinin ilk kesiminde, çok keskin açılı ve çok alçak büyüyen sürgünleri de çıkarıyoruz. Bir sonraki adım, yeni ortaya çıkan sürgünleri yatay olarak bükmek olacaktır. Bunu yapmak için, sürücülerden sarkan kürdanlar, zımbalar, teller veya ağırlıklar kullanılır.

Kesme işlemi en iyi şekilde ılık ve güneşli bir günde yapılır ve kesme yaraları bahçe merhemiyle kaplanır. Kesmek için acele etmenize gerek yoktur, ancak en geç tomurcuk şişmesi döneminden önce yapılmalıdır.

Yapılan kesi, taç oluşumunu kolaylaştırmak içindir. Düzgün budanmış ve yönlendirilmiş bir ağaç, ilk 2-3 yıl içinde yoğun budama gerektirmeyecektir. Sadece kırılan, kuruyan veya hasta sürgünleri temizliyoruz. Daha sonra cildi kesmek ve gençleştirmek gerekecektir. Bu tedavileri yaz aylarında meyvelerin hasadından sonra yapacağız.

Saksıda mini meyve ağaçlarıSaksıda mini meyve ağaçları

Saksılardaki mini meyve ağaçları, her balkon veya teras sahibinin kendi sulu elmalarının, tatlı armutlarının veya güneşli şeftalilerin tadını çıkarmasının bir yoludur. Ek olarak, büyümeleri kolaydır ve büyük meyve ağaçlarının aksine karmaşık budama gerektirmezler. Hangi çeşitlerin en iyi göründüğünü ve onlara nasıl bakılacağını görün. Daha...

Yassı meyve şeftalisinin gübrelenmesi

Tabii ağaç dikmeden önce toprak uygun şekilde hazırlanmalı ve çukur dolduracağınız toprak kompostla karıştırılmalıdır. Mineral gübreler kullanmaya karar verirsek, ilkbahar azotlu gübrelemenin yalnızca kök sistemi topraktan besinleri aktif olarak emmeye başladığında yapıldığını unutmayın (bu, yeni artışlar 10 ila 15 cm'ye ulaştığında gerçekleşir). Ancak sonbaharda potasyum ve fosfor ile gübreleme daha önemli hale gelir.

'Satürn' şeftali meyvesi ve hasadı

Yassı meyveli şeftaliler, çiçek tomurcuklarını yıllık sürgünlere nispeten kolayca yerleştirir, bu nedenle ilk meyveleri ekimden sonraki ikinci yılda bekleyebiliriz. Meyvenin lezzetli ve iri olması için en küçük, zarar görmüş ve deforme olmuş tomurcukların çıkarılmasıyla başlanarak tomurcukların inceltilmesi yapılır. Sonunda, ağaçta kalan tomurcuklar, aralarında 10 ila 15 cm boşluk olacak şekilde, oldukça düzenli aralıklarla yerleştirilmelidir. Tomurcukların uygun şekilde inceltilmesi sayesinde, 100 gr'dan daha ağır meyveler elde edebilirsiniz.

Hasat meyvesini bir 'Satürn'ün' düz şeftali tamamen olgunlaşmış birkaç gün önce. Güneş onları ısıtmadan önce onları sabah alıyoruz. Bunu, pedinkül çevresindeki cilde zarar vermemek için dikkatlice yapıyoruz. Hasattan sonra kolayca çürürler ve çabuk yumuşarlar, böylece evde 3 günden fazla saklanamazlar. Taze yenebilir veya kompostolar için kullanılabilirler.

Son olarak, yassı şeftaliyi şeftali yaprağı kıvrılmasının yaygın hastalığına karşı koruma gerekliliğinden de bahsetmek gerekir. Bu amaçla bitkilere bakır müstahzarları, örneğin Miedzian 50 WP püskürtülür. İlaçlama yılda iki kez yapraksız dönemde yapılır - ilkbaharın başlarında ve sonbaharın sonlarında. Bu tedaviler ayrıca bakteriyel kanser riskini de azaltacaktır.

Bu orijinal şeftalilerin yetiştirilmesinden en yüksek memnuniyeti diliyorum ve ... tadını çıkarın!