Söğüt kesme. Bir söğüt nasıl ve ne zaman budanır?

Söğüt kesimi , diğer şeylerin yanı sıra, bitkinin doğru alışkanlığı ve sağlıklı büyümesinden sorumlu bir prosedürdür. Söğüt budama genellikle gerçekleştirmek için kolay bir işlemdir, ancak bilmelisiniz söğüt farklı türler biraz farklı budandı . Bu nedenle, tek tek söğüt türlerini kesme ilkelerini ayrıntılı olarak tartışmaya değer. Çekici görünmesi ve bahçenizi tamamen dekore etmesi için söğüdü nasıl ve ne zaman düzgün bir şekilde keseceğinizi görün !

söğüt kesimi

Söğüt kesme

Fotoğraf depositphotos.com

Yaprak döken ağaç türü olarak söğüt ( Salix ) geniş bir tür grubudur. Söğüt budama konusunu anlamak için bu türleri alt gruplara ayırmaya değer. Her birinin farklı kesim ve bakım gereksinimleri vardır. Ancak genel bir kural olarak, söğüt ağaçları çiçek açtıktan sonra budanır . Bunu önceden yaparsak, sürgünleri kesmeden önce söğütler çekici "yavru kediler" üretmeyecektir.

Düşük çalı ve minyatür söğüt budama

Bu grup, İsviçre söğüdü ( Salix helvetica ), yünlü söğüt ( Salix lanata ) ve mızrak söğüt ( Salix hastata) 'Werhahnii' gibi söğütleri içerir . Maksimum 1,5 m yüksekliğe ulaşan bu az büyüyen söğütler, öncelikle küçük bahçelerde ve taş döşemelerde kullanılır. Bu söğütler dikimden sonra herhangi bir budama gerektirmez . Zaman zaman eski sürgünleri kaldırmakla kendimizi sınırlıyoruz. Bu söğütlerle sözde çok güçlü kesimler yapmıyoruz. gençleştirici çünkü yoğun kesimden sonra tatmin edici bir şekilde gençleşemiyorlar.

Çalı söğütlerinin kesilmesi

Bu grup gri söğüt ( Salix elaeagnos ) 'Angustifolia' ve mor söğüt ( Salix purpurea ) 'Nana' içerir. 3 m yüksekliğe kadar büyürler. Bu gruptan söğüt kesimi , ekimden hemen sonra 2/3 oranında budanarak 2-3 yıl serbestçe gelişmesi sağlanarak yapılır. Daha sonra çiçek açtıktan sonra ilkbaharda yerden yaklaşık 15-20 cm yukarıdan kısa bir süre kesilmelidir.

Güçlü söğüt kesme

Bu grup şu türlerden oluşur: gri söğüt ( Salix elaeagnos ), mor söğüt ( Salix purpurea ), sepet söğüt ( Salix viminalis ), defne söğüt ( Salix daphnoides ) ve söğüt ( Salix carpea ). 6 ila 8 m yüksekliğe kadar büyüyen büyük bitkilerdir.Çoğunlukla nehirlerin ve göllerin kıyılarındaki yeşilliklerin bir parçası olarak veya bahçede bir solitaire olarak ekilirler.

söğüt kesimi

Gençleştirici budama sonrası beyaz söğüt ( Salix alba )

Fotoğraf Pixabay.com

Bu söğütleri diktikten sonra sürgün uzunluğunun 2 / 3'ünün kesilmesi önerilir. Bu bitkilerin genellikle serbestçe büyümesine izin verilir, sadece çapraz dalları veya alışkanlıklarını bozan dalları kaldırırız. Birkaç yıl sonra, söğütler iyi bir şekilde yenilenirken gençleştirici bir kesim yapmak mümkündür. Sürgünleri kesmeden önce dalları 1.5-2 m yüksekliğe kadar kesin.

Söğüt ağaçları budama

Sarkık söğüt söğütlerinin örnekleri Salix carpea 'Pendula', 'Kilmarnock' ve 'Weeping Sally' çeşitleridir . Bitkiler genellikle belirli bir yükseklikte aşılanmış kaplarda satıldığından, dikimden sonra sarkan sürgünlerle söğüt kesmek gerekli değildir . Bitkiler solduktan sonra ağlayan söğüdün ilk kesimine başlıyoruz ve sonra tüm zayıf sürgünleri çıkarıyoruz ve kalanlarını 2/3 oranında kesiyoruz, böylece çalılar güçlü, iyi dallanmış bir iskelet geliştiriyor.

söğüt kesimi

Ağlayan söğüt sürgünleri yere düşebilir

Fotoğraf Pixabay.com

Ağlayan söğüdün şemsiye benzeri alışkanlığını ve yoğun çiçeklenmesini sürdürmek için , her yıl çiçek açtıktan sonra sürgünlerin yaklaşık yarısını çıkarın, böylece büyüme, büyüme mevsiminin sonunda yere ulaşacak gevşek, iyi dallanmış bir perde oluşturur.

Ağlayan bir söğüt budanırken , şemsiyeye benzer alışkanlığını vurgulayarak ilk önce tacı incelterek başlamak iyi bir fikirdir. Tacın dış kısmında bulunan yan sürgünlerin röntgenini çekiyoruz. Ayrıca gerektiğini düzenli aşılama alanının altındaki emicileri ve sürgünler kaldırmak .

Söğütleri dekoratif sürgünlerle kesmek

Mançurya söğüdü ( Salix matsudana ) 'Tortuosa', Arjantin çeşidinden ağlayan söğüt veya cenaze söğüdü ( Salix x sepulcralis ) 'Erytchroflexuosa', az çok bükülmüş dalları ve sarı veya kırmızı kabuğu, korumak için ara sıra yarı saydam kesim gerektirir genç sürgünlerde renkle ayırt edilir.

bükülmüş sürgünleri olan bitkiler

Mançurya söğüdü 'Tortuosa' güçlü bir şekilde bükülmüş gövdelere ve yapraklara sahiptir

Bu gruptan ilk söğüt kesimi dikimden hemen sonra yapılır , tüm zayıf ve ince sürgünler çıkarılır ve kalan güçlü sürgünler 2/3 oranında kısaltılır. Önümüzdeki yıllarda kesime gerek kalmayacak. Sadece kurumuş ve ölü dalları çıkarıyoruz. Bitkinin alışkanlığını olumsuz yönde etkileyen filizleri de kaldırmalısınız.

Yaklaşık 3-4 yıl sonra söğütlerin hafif kesimine başlarız . Bu amaçla bitkiyi kırmadan önce veya yaz aylarında alt dallar veya iyi gelişmiş tomurcuklar seviyesinde sürgünler kesin. Bu kesim sayesinde vazo için dekoratif dallar elde ediyoruz. Sadece söğütün hızlı büyümesini sınırlamak istiyorsak daha fazla kesme işlemi gereklidir. Söğütlerin 3 m'yi geçmemesini istiyorsak, kış sonunda tüm sürgünleri yerden 60 cm yukarıda kesin.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs