Kimyasallar olmadan yabani otlardan nasıl kurtulur? Yabani otlar için 3 doğal ilaç!

Yabani otlar hemen hemen her bahçede bir sorundur . Sebze tarlalarında, çiçek tarhlarında, patikalarda ve garaj yollarında büyürler. Yabancı otlardan kurtulmak için yoğun emek gerektiren yabani otların ayıklanması veya herbisitlerle püskürtülmesi gereklidir. Ancak ikincisi çevreye zararlıdır. Ve kimyasallar olmadan yabani otlardan nasıl kurtulur? Kendimizi hazırlayabileceğimiz ev ilaçları ve hazırlıkları var mı? Evet tabi ki! İşte bu can sıkıcı sorundan hızlı bir şekilde kurtulmak için 3 doğal ot ilacı .

kimyasallar olmadan yabani otlardan nasıl kurtulur

Kimyasallar olmadan yabani otlardan kurtulmanın 3 yolu

1. Yabani otlara sirke püskürtmek

Bahçecilikte sirke bazen toprağı asitlendirmek için bir ev yöntemi olarak ve bahçeden kedilerden kurtulmak için pratik bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Yabani otlarla da iyi başa çıkıyor. Bunu yapmak için sirkeyi 2: 1 oranında suyla karıştırın ve yabani otlara elde edilen solüsyonu püskürtün. Bu doğal yabani ot yöntemi, esas olarak diğer bitkilerin büyümediği araba yollarında ve yollarda kullanılabilir . Sirke püskürtülmesi kaldırıma zarar vermeden yabani otları yok edeceğinden, kaldırım taşlarındaki yabani otlar için tavsiye edilir (yine de yolun veya araba yolunun tüm yüzeyine sirke püskürtmeden önce göze çarpmayan bir yerde test etmek her zaman daha iyidir).

Ne yazık ki sirke seçici değildir ve mahsullere de zarar verir. Alternatif olarak, berrak ve rüzgarsız bir günde, ekinlere yanlışlıkla püskürtmemek için sirke solüsyonunu yataklardaki seçilmiş yabani otlara uygulamaya çalışabiliriz .

2. Kabartma tozu

Yabani otları tedavi etmenin bir başka doğal yolu da kabartma tozu kullanmaktır . Bahçecilikte kabartma tozu, çoğunlukla bitki hastalıkları ve zararlıları için bir çare olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Soda, ilkbaharın başlarında (yabani otlar filizlenmeye başlamadan önce) veya yabani otları elle temizledikten hemen sonra ilk kez serpilmesi gereken yollarda ve yollarda yabani otlarla iyi başa çıkacaktır. Bu yerlere kabartma tozu serpmek, daha sonra ayıklama riskini azaltır.

Kabartma tozu - bahçede kullanın, püskürtmeKabartma tozu - bahçede kullanın, püskürtme

Kabartma tozu, bahçede belirli zararlılarla, hastalıklarla ve yabani otlarla mücadele etmek için başarıyla kullanılabilen güvenli ve etkili bir doğal preparattır. İşte bahçede karbonat kullanmanın 5 popüler örneği! Daha...

3. Pelargonik asit

Pelargonium Esansiyel Yağının Doğal Yabancı Ot Kontrolü ile Bir İlgisi Olabilir mi? Evet, çünkü bu problemle iyi başa çıkabilen pelargonik asit (nonanoik asit olarak da bilinir) içerir.

Bu asidi kendimiz izole edemeyiz, ancak onu yabani otlar için hazır bir hazırlıkta bulabiliriz Effect 24H . Bu preparat, çok zararlı ve kanserojen bir glifosat içeren popüler herbisit Roundup'a bir alternatif olarak önerilir.

Effect 24H sayesinde , sabahları berrak ve kuru bir günde istenmeyen bitkilere püskürterek kimyasallar olmadan yabani otlardan kurtuluruz , çünkü o zaman etkisi en etkilidir. Ürünü, bahçenin 100 m²'si için yeterli olan 2 litre suya 160 ml ajan dozunda püskürtüyoruz. Hazırlığın etkisi ilk günden sonra görülür.

Effect 24H, odunsu kısımlara zarar vermeden bitkilerin yeşil kısımları üzerinde çalışır, böylelikle bahçedeki, ağaçların ve çalılıkların arasındaki yabancı otlarla mükemmel bir şekilde mücadele eder ve hızlı biyolojik bozunması sayesinde bahçede kullanımdan sonra çim ekebilir veya sebze bahçesi dikebilirsiniz.

MSc. Joanna Białowąs