Kök kereviz - özellikleri, yetiştiriciliği, çeşitleri

Kök kereviz , Polonya'da nervürlü ve yapraklı kerevizin yanında yetiştirilen en yaygın kereviz türüdür. Bu sadece sebzelerin önemli bir bileşeni olan kerevizin mutfak ve iyileştirici özelliklerinden kaynaklanıyordu , aynı zamanda birçok salatanın temeli ve meyve suyu için iyi bir sebze. Arazide kök kereviz yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bu bitkinin iyi bir mahsulü hasat etmesi için hangi koşulların sağlanması gerektiğini ve bahçede dikmek için en iyi kök kereviz çeşitlerini seçin . İşte tohum ekmekten iyi köklerin toplanmasına kadar kereviz hakkında bilmeniz gereken her şey.

kök kereviz

Kök kereviz

Kök kereviz - özellikleri

Kök kereviz , yüksekliği 30 cm'ye kadar büyüyen iki yıllık bir bitkidir. Kök kerevizin yenilebilir kısmı köküdür, ancak yaprakları çorba başta olmak üzere birçok yemeğe ek olarak da kullanılabilir. Kereviz kökü çiğ olarak yenebilir (rendelenmiş salatalar ve salatalar için mükemmel bir malzemedir), pişirildikten sonra meyve suyu ve et suyu hazırlamak için kullanılır. Kök kerevizin yanı sıra bir depo koyulaştırma oluşturmayan kereviz (yaprak) da yetiştirilir ve yenilebilir kısmı kalın, etli ve çiğ yenebilen veya pişirilebilen aromatik yapraklardır.

Kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum ve demir minerallerinin yüksek içeriği nedeniyle günlük diyetinize kereviz eklenmesi önerilir. Kereviz ayrıca folik asit ve PP vitamini ve uçucu yağlar dahil olmak üzere B vitaminleri içerir. İkincisi ona lezzet ve aroma verir ve ayrıca sindirimi teşvik eder.

Kabızlığı ortadan kaldıran ve sindirimi hızlandıran bir sebze olarak zayıflama diyetleri için düşük kalorili kereviz önerilir. Kereviz kökü suyu metabolizmayı uyarır ve vücutta fazlalığı eklem ağrısına yol açan ürik asit dahil olmak üzere vücudun yan ürünlerini uzaklaştırmasına yardımcı olur. Pişmiş kereviz kökü kaynatma, artritik ağrıda rahatlama sağlar.

Ancak bunlar kerevizin tüm iyileştirici özellikleri değildir . Bu sebze aynı zamanda hipertansiyonla mücadelede ve kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olur, kalp krizi ve felçlerin önlenmesine yardımcı olur. Kereviz ayrıca kanser önleyici özelliklere sahip bir bileşik olan psolaren içerir.

Kök kereviz - yetiştirme

Kereviz, toprak ve gübreleme ihtiyacı oldukça yüksek bir sebzedir. İçin kök kereviz ekimi nötr bir pH değerine yakın (ancak, aşırı kalsiyum tolere edemez) ile, humus toprak, zengin, nemli (ıslak değil), en iyi olur. Kereviz için ideal toprak pH'ı 6,5 - 7,5'tir. Pozisyon güneşli olmalı, ancak yeterince nemli topraklarda kereviz hafif gölgelendirmeyi iyi tolere eder. Kök kereviz organik gübrelerden sonra ilk yıl yetiştirilebilir . Turpgiller ve soğanlı sebzeler kereviz için iyi bir ön bitkidir.

Kök kerevizin gübrelenmesi

Kereviz yetiştiriciliğine hazırlanırken toprak iyice otlanmalı ve sonbaharda 3 kg / m² yatak miktarında gübre uygulanmalıdır. Bunu yapmadıysak ilkbaharda 5-7 kg / m² yatak miktarında toprak kompostla zenginleştirilebilir. Mineral azotlu gübre, fide dikiminden hemen önce ve yaklaşık 2-3 hafta sonra ikinci bir doz verilebilir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Kereviz, bor (eksikliği yaprakların dipte çatlamasına ve depo köklerinde kahverengi lekelerin oluşmasına katkıda bulunur) veya molibden (yaprakların açık yeşil veya sarı rengi) gibi mikro besin eksikliklerine karşı hassastır. Bu nedenle, kerevizi gübrelemek için mikro elementli çok bileşenli bir gübre kullanmaya değer.

Kereviz tohumu ekimi ve fide üretimi

Fidelerden kereviz yetiştiriyoruz . Tohumlar, 2 ila 3 g / m² oranında Şubat ortasından Mart başına kadar ekilir. Tohumların çimlenmesi için ışığa ihtiyacı olduğu için üzerlerini toprakla örtmeyelim. Onları ince bir kum tabakasıyla kaplayabilir veya hafifçe yere vurabiliriz. Hazırlanan tohumlar, kereviz septoriasis ve siyah kök çürüklüğü gibi mantar ve bakteri hastalıklarının kerevize saldırmasını önlemek için ekilmeye değerdir.

Fideler ortaya çıktıktan sonra sıcaklık biraz düşer - kereviz en iyi 15 ila 18 ° C'de büyür. Fideler sulanır ve ortam sıcaklığına eşit bir sıcaklıkta suyla sulanır, bu da sözde oluşumunu engeller. acele (çiçeklenme sürgünleri). 2 ila 3 gerçek yapraklı bitkiler 5x5 cm aralıklarla kapitone edilir.

fidelerden sebze yetiştirmekFidelerden sebze yetiştirme

Fidelerden sebze yetiştirmek, daha emek yoğun olmasına rağmen, sebzeleri doğrudan toprağa ekmeye kıyasla birçok avantaja sahiptir. Bazı türlerde sağlıklı, lezzetli ve tamamen olgun sebzeler elde etmek istiyorsak, fidelerden sebze yetiştirmek bile gereklidir. Fidelerden hangi sebze türlerinin yetiştirilmeye değer olduğunu ve sebze fidesi bakımının bireysel aşamalarının neye benzediğini görün Devamı ...

Toprağa kereviz ne zaman ekilir?

Bitkiler 5 yaprak olduğunda onları toprağa ekebiliriz (mayıs ortasından hazirana kadar) Kök kereviz için önerilen aralık 30 x 40 cm'dir. Bitkileri şimdiye kadar büyüdüklerinden daha derine dikmemeyi ve köklerini "sıkıştırmamayı" unutmayın.

Hatırlamak! Kereviz yetiştirmek, toprağın sürekli olarak orta derecede nemli olması için düzenli sulama gerektirir. Bu, kereviz yetiştiriciliğinin başarısında çok önemli bir faktördür. Kerevizi düzenli olarak ayıklamak ve toprağın çok sıkı olmaması için toprağı sıralar arasında hareket ettirmek de önemlidir.

Kereviz hasadı yaz sonundan dona kadar mümkün olacak. Donlar başlamadan önce, yaprakları korumak için bitkilerin etrafına saman malçları serebiliriz.

Kök kereviz - çeşitleri

Günümüzde kereviz çeşitleri oldukça geniş bir çeşitlilikte mevcuttur. Büyüme mevsimi uzunluğu, hastalıklara duyarlılık ve kök boncuklarının tadı bakımından farklılık gösterirler. Amatör yetiştiricilik için, hastalıklara daha az duyarlı ve büyümesi daha az zahmetli olan kereviz çeşitleri önerilir . Aşağıda kendi arsamda ele aldığım 4 kereviz çeşidi var. Yıllardır bahçıvanlar tarafından bilinen Polonyalı ve geleneksel olan ilk ikisini özellikle tavsiye ederim, yani "Edward" ve "Zagłoba" kerevizi. Bununla birlikte, yeni çeşitler arasında da bir arsa için iyi bir şey aramaya kesinlikle değer.

Edward kök kereviz - çok düzgün kök kalınlaştırıcılara ve düşük yan köklere sahip bir çeşittir. İyi verir. Meyve eti beyaz, aromatiktir, şişmez. Septorioza toleransı yüksektir. Doğrudan tüketime, işlemeye ve kış depolamaya uygundur.

Zagłoba kök kereviz - pürüzsüz, çok açık tenli, çok büyük kök kabarıklıkları (0,8 - 1,2 kg ağırlığında) oluşturan bir çeşittir. Yan kökler çok incedir ve boncuğun altından uzanır. Meyve eti beyaz, sert, renksiz ve paslı lekeler içermeyen ve boşluk bırakmadan pişirildikten sonra koyulaşmaz. İyi bir tadı ve güçlü aroması ile karakterizedir.

Kök kereviz Gol - küçük bir yaprak büyümesi alanı ve düşük yan köklerle küresel kalınlaşmaya sahip bir çeşittir. Avantajı septoria toleransı ve iyi kış depolamasıdır.

Kök kereviz Apple GOF - küçük yaprak rozetli, neredeyse küresel, hafif yassı kök kalınlaşan, yoğun, beyaz, sert, aromatik etli, narin kereviz kokulu, doğrudan tüketime ve depolamaya uygun erken, verimli bir çeşittir.