Siyah kimyon - yetiştirme, yemek pişirmede ve tıpta kullanım

Çörek otu ( Nigella sativa ) otsu bir yıllık bitkidir. Yaklaşık 40 cm yüksekliğe kadar büyür, pinnate yaprakları, beyaz veya hafif mavimsi çiçekleri ve değerli tohumlar içeren dekoratif körükleri vardır. Avrupa ve Batı Asya'da doğal olarak ortaya çıkar. Şam veya tarla çörek otu ile karıştırılmamalıdır. Yemek pişirme ve tıpta kullanımı ile değerlidir. Bahçede çörek otu yetiştiriciliğinin neye benzediğini , mutfakta ve tıpta çörek otu kullanımının nasıl olabileceğini görün .

Çörek otu

Çörek otu

Siyah kimyon - yetiştirme

Çörek otu, bitkisel hammadde olarak olduğu kadar süs amaçlı olarak, yatak bitkisi olarak ve buket ve buketler için kesme çiçek olarak yetiştirilebilir .

Ülkemiz çörekotu yetiştiriciliği için uygun iklim koşullarına sahiptir. En iyi konum, güney sergisi olan güneşli bir yerdir. Çörek otu en iyi verimli , orta sertlikte ve kalsiyum bakımından zengin topraklarda yetiştirilir . Asitli topraklar, su basmış, suyla dolu veya çok kumlu ve çok kuru topraktan kaçınılmalıdır.

Çörek otu ekimi ilkbaharda başlar - Nisan ayında tohumlar doğrudan toprağa ekilir. Sırada yaklaşık 15 cm, sıra arasında 30-40 cm boşluk bırakın ve yaklaşık 1.5 cm derinliğe kadar tohumları bastırın. İlk çıkış, tohumların ekilmesinden yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleşir. Çörek otu yetiştiriciliği, yabani otlardan çok daha yavaş büyüdüğü ve onlar tarafından kolayca boğulabileceği için özellikle büyümenin ilk aşamalarında düzenli olarak otlanmalıdır.

Bitki, kuraklığı iyi tolere ettiği ve kuru veya sadece orta derecede nemli topraklarda daha iyi hissettiği için yoğun sulama gerektirmez. Sık yağmur yağması ona zarar bile verebilir. Bununla birlikte, siyah kimyonu çiçekli bitkiler veya doğal biohumus için düzenli olarak gübre kullanarak gübrelemeniz gerekir.

Çörek otu tohumları tamamen olgunlaştığında , yani Ağustos ortalarında hasat edilir . Bu, meyvelerin çoğunun kahverengiye dönmeye başladığı ve sapların sarardığı zamandır. Daha sonra bütün bitkiler koparılmalı, küçük demetler halinde bağlanmalı ve yaklaşık 2-3 gün hafif, kuru ve havadar bir yerde kurumaya bırakılmalıdır. Kuru ve ılıksa, kasnakları doğrudan ekim yerine bırakabiliriz. Son olarak bitkilerden siyah kadifemsi tohumlar elde edilir.

Siyah kimyon - mutfakta kullanın

Siyah kimyonun hem yemek pişirmede hem de tıpta kullanımı çok geniştir. Daha önce de belirtildiği gibi çörek otu yetiştiriciliğinden elde edilen ana hammadde tohumlarıdır. Sağlığımız üzerinde olumlu etkisi olan ve birçok yemeğin tadını iyileştiren çok miktarda çeşitli etken maddeler içerenleridir.

Çörek otu tohumlarının tadı biberi andıran oldukça keskindir . Ayrıca baharatlı bir koku ile karakterizedirler. Bazı insanlar, ağızda biraz kahve çekirdeği de olduğunu fark ederler.

Mutfaktaki çörek otu, öncelikle kuzu veya kümes hayvanları gibi hassas et yemeklerinde kullanılır . Tohumlar, her türlü salata, turşu ve süzme peynir için mükemmel bir içeriktir. Çörek otu, ekmek ve ekmek yapımında da kullanılır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Çörek otu tohumlarının kendine özgü lezzetini arttırmak için kuru bir tavada yavaşça kavurun ama yakmamaya dikkat edin!

Siyah kimyon - tıpta uygulama

Çörek otu tohumları da tıbbi olarak kullanılmaktadır . Zaten eski Mısırlılar bu bitkiye değer veriyordu. Tohumlarını hemen hemen tüm hastalıklar için kullandılar. Şimdiye kadar çörek otu kullanımının hastalıkların tedavisinde kullanılma olasılığını doğrulamak için birçok bilimsel çalışma yapılmıştır . Çörek otu'nun iyileştirici özellikleri esas olarak uçucu yağları ve çörek otu tohumlarında bulunan timokinon adı verilen bir bileşikle ilgilidir.

Bu sayede artık çörek otu kullanımının şeker hastalığı ile mücadelede çok iyi etkiler getirdiğini biliyoruz (glikoz seviyesini düşürür ve insülin salınımını arttırır). Çörek otu tohumları ayrıca arteriyel hipertansiyonu azaltır ve astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Çörek otu kullanımı depresyonu hafifletir (tohumdaki maddeler merkezi sinir sistemine etki eder). Ayrıca soğuk algınlığı ile mücadelede siyah kimyon kullanılmaya değer çünkü öksürüğü yatıştırır, burun akıntısını azaltır ve boğazdaki salgıların arınmasını kolaylaştırır.

Tipik olarak çörek otu tohumları yarım veya bir çay kaşığı kadar günde 2 kez ezilmiş tohum şeklinde veya günde 1-2 kez infüzyon şeklinde alınır. Tohumlardan çörek otu yağı da üretilir .

Katarzyna Marcinkowska