Kurutulmuş çiçekler. Buketler nasıl kurutulur ve oluşturulur?

Çevremizi sık sık kesme çiçeklerle çevreliyoruz, çünkü çekicilikleri ruh halimizi büyük ölçüde iyileştiriyor. Bununla birlikte, kökten yoksundurlar, çok kırılgandırlar, bu yüzden onları kısıtlama olmaksızın kullanmak istiyorsak, çeşitli koruma yöntemlerine başvurmalıyız. Düzgün bir şekilde hazırlanıp saklanan kurutulmuş çiçekler iç mekanımızı aylarca süsleyebilir. Kuruduktan sonra, çeşitli kompozisyonlar ve buketler oluşturabileceğimiz ilginç bir malzeme oluştururlar. İşte çiçekleri nasıl kurutacağınız ve onları nasıl kurutacağınız buketler .

kurutulmuş çiçekler

Kurutulmuş çiçekler

Elbette tüm çiçekler kurutulmaya ve muhafaza edilmeye uygun değildir . Bununla birlikte, bu tür tedavilere çok iyi katlanan ve hatta bu amaç için özel olarak yetiştirilmiş büyük bir grup var. Ancak nihai etkinin tatmin edici olması için bitkileri dikkatlice hazırlamalıyız.

Çiçek kurutma yöntemleri

Kuru günlerde , tercihen akşamları kurutmak için çiçek toplayın . Bazıları çiçek açmadan kesilir (zinya, kuru kurtlar, kabuklar), bazıları hafifçe gelişirken (cehennemsiz, güller), çiçeklenmeden önce çimler (mesane, arpa).

Birkaç koruma yöntemi vardır ve bunlar türe uyarlanmalıdır. Kurutulmuş çiçekler için ilk, en basit ve en sık kullanılan yöntem bitkisel kurutmadır. Çiçekleri ve diğer otsu bitkileri tavanın veya tavanın altına "baş aşağı" (yani çiçek salkımları aşağı gelecek şekilde) asarak kurutuyoruz. Kurutma alanının karanlık, havadar, kuru ve nispeten sıcak olması önemlidir. Bu koşullarda kurutulan bitkiler sert gövdelere, kabarık yapraklara sahip olacak ve renklerini kaybetmeyecektir. Nem ve hava akışının olmaması küf oluşumuna neden olabilir ve güneş ışığına maruz kalmak renkleri soldurur.

çiçekleri kurutmak

Çiçek kurutma

Çiçeklerin bu yöntemle kurutulması en iyi şekilde tolere edilir : celosia, yıllık kuru çiçek, civanperçemi, St.Nicholas (yassı yaprak ve alp), amaranth ( Amaranthus ), lavanta, jipsofila, altın başak, kumtaşı ( Helichrysum arenarium ), funda, sivilce (çeşitli çeşitler) . - çentikli, Suworowa, Tartar), Helichrysum bracteatum (veya immortelle - Helichrysum bracteatum ), İrlandalı belladesses, kuru ot (veya bisküvi, ölümsüz ile karıştırılmış - Helipterum roseum ), şam çörek otu, solucan ve dulların ihlalleri, yıllık hamle, kroket Barwierski. Kuruma süresi yaklaşık 2-3 haftadır.

Bazı çiçekler ayrıca bir kapta biraz su ile "ayakta" (çiçek başları yukarıda) kurutulabilir . Bitki daha sonra rengini kaybetmeden yavaş kurur. Ortancalar nasıl kurutulur. Ama aynı zamanda sert gövdeli tüm otları, St. Nicholas Günü, Japon mısırını, perdelikleri, dekoratif sarımsakları, gypsophila'yı, civanperçemi veya çubukları ( Typha ) "ayakta" da kurutabiliriz .

kurutulmuş güller

Kurutulmuş güller

Gül, en popüler kurutulmuş çiçeklerden biridir . Bununla birlikte, böyle bir tedaviden sonra gerçekten güzel görünmesi için, daha fazla zaman alan bir bakım yöntemi denemelisiniz. Klasik kuruduktan sonra gül yaprakları kırışır ve genellikle orijinal renkten farklı olur. Mutlak neredeyse değişmeden renk ile kurutulmuş çiçekler elde etmek için en iyi yolu, silika jel kullanmaktır. Mükemmel bir nem emicidir (poşetlerde yeni ayakkabı veya çantalarda bulacaksınız). Çiçek bir kutuya yerleştirilir, bir emici ile kaplanır ve sıkıca kapatılır, bantla sarılır (dış neme karşı korur). 1-2 hafta sonra çiçekler kullanıma hazır hale gelmelidir.

Bununla birlikte, silika jeli bulmak zor (kimya mağazalarında veya iyi bahçe merkezlerinde deneyebilirsiniz) ve oldukça pahalı olduğundan, onu ince kum veya irmik ile değiştirebilirsiniz. Bu durumda, önce kumu fırında kızartın ve soğutun (ek olarak 3: 1 oranında boraks ile birleştirilebilir). Kabın dibine bir kat kum veya yulaf lapası serpin, ardından çiçekleri yan yana yerleştirin ve malzemenin geri kalanını çok nazikçe serpin, yaprakları biraz dağıtın. Bu yöntemi kullanırken, açık ve havadar bir kap (örneğin karton) kullanıyoruz. Yaklaşık 2-3 hafta sonra, bitkilere zarar vermemeye dikkat ederek çok nazikçe kum veya irmik serpin. Gevşek malzemenin geri kalanı pullardan bir fırça ile çıkarılabilir ve hassas kısımlara saç spreyi ile hafifçe serpilir, böylece bunlar sırasında dağılmazlar.kurutulmuş çiçeklerden oluşan bir kompozisyona yerleştirmek .

Böyle bir koruma amaçlı çiçekler solmamalı veya nemli olmamalıdır. Sap ayrı ayrı kurutulur, çiçekten kesilir ve baş aşağı asılır. Kuruduktan sonra çiçek sapa bir pim, çivi veya tel ile bağlanır. Tel, kurumadan önce birkaç santimetre dışarıda bırakılarak sapa yerleştirilebilir. Korumak için bu yöntemin kullanılması önerilir : güller, zinnia, ortancalar, papatyalar ve hatta vadideki zambaklar.

Işıldayan lambalarımız varsa çok doğal görünümlü ve renginde kuru çiçekler elde edebiliriz . Bitkiler, yerden belli bir mesafede yatay olarak yerleştirilmiş tel veya ağdan yapılmış havadar bir yapı üzerinde lambanın altına yerleştirilir. Kurutma yaklaşık 4-5 saat sürer. 70-80 ° C'de Verilen yöntem, kurtlar veya kartallar için mükemmeldir.

Kurutulmuş çiçeklere ilaveler

Kurutulmuş çiçeklere ilaveler

Kurutulmuş çiçek buketleri nasıl çeşitlendirilir?

Kuru buketlerimizin tamamlayıcısı olarak , dekoratif yapraklı, meyveli veya ilginç şekillere sahip çeşitli dal türleri mükemmel olacaktır. Bu tür bitkiler en iyi şekilde sulu gliserin solüsyonu ile korunur. 1: 1 veya 2: 1 oranında ılık suda gliserini çözün, ardından sıvıyı soğutun ve dalları soğuk suya yaklaşık 5-7 cm derinliğe koyun. Yaklaşık 3-6 hafta sonra (türe bağlı olarak), sıvının geri kalanını alın ve bitkileri tamamen kuruyana kadar kağıt veya gazete üzerine yerleştirin. Böyle bir bitki narin, mumsu bir görünüm alır, oldukça esnektir ve kırılmaz. Tozdan nemli bir bezle temizlenmesi de daha kolaydır.

Ancak gliserin klorofili parçaladığı için bu yöntemin belli bir dezavantajı vardır, bu nedenle güneş ışığına maruz kaldığında yapraklar kirli sararır. Güzel rengi korumak için, çözeltiye biraz bitki boyası (iyi bahçe merkezlerinde bulunur) veya mürekkep, örneğin yeşil ekleyebiliriz. Gliserin en iyi yapraklı veya meyveli ve otlu saplarda korunur : sarmaşık, kızamık, çam ağacı, şimşir, akçaağaç, kurtbağrı, deniz topalak, yaşlı adam, mesane.

Kurutulmuş çiçeklerin çeşitli renkleriüzgün, gri-kahverengi ve soluk olması gerekmez. Tabii çok güneşli ve nemli yerlerde depolanmamaları şartıyla. Kuru bitkiler arasında elimizde bulunan renkler: beyaz (Tatar ve lobar zehiri, aylık, kuru ot, gypsophila), sarı (meadowsweet, güller, larvalar, yıllık fidanlar, Kanadalı altın başak) pembe (Helichrysum, güller, kuru kurt) , tedirgin) kırmızı ve koyu pembe (celosia, amarant, güller, sivilceler, gravürler), mavi ve mor (tedirgin, lavanta, Echinops, St. ). Bununla birlikte, gerekirse, ek olarak renklendirilebilir, püskürtülerek kurutulabilir, taze - kurutmadan önce bir boya (örn. Çimen) ile suya koyulabilir.

Taze bitkiler için, iyi emilen anilin veya alkali boyalar kullanmak en iyisidir. Boyama yaklaşık 15 dakika sürer.

Kurutulmuş çiçek bileşimlerine büyük bir katkı, üvez, kızıl ateş veya yabani gül (tabii ki kurutulmuş veya gliserin ile sabitlenmiş) gibi meyveli ince dallardır. Benzer bir rol, madalyonların, gelinciklerin veya çörek otunun yanı sıra renkli kızılcık dalları (sarı ve kırmızı) veya süpürgenin ilginç sürgünleri tarafından da oynanır. Çok zarif kuruyan ve bazen bir dal (karaçam) ile birlikte kullanılabilen kozalakları da unutmamak gerekir.

kurutulmuş çiçek resmi

Kurutulmuş çiçeklerin bir görüntüsü

Kurutulmuş çiçeklerin ve kokulu poşetlerin görüntüleri

Orijinal süslemelerin hayranları, bir iskelet yaprağı yapmak için cazip olabilir . Bunu yapmak için, seçilen yaprağı suda yaklaşık 10 dakika deterjanla (örn. Çamaşır tozu veya bulaşık deterjanı) kaynatın. 1 litre suya yaklaşık 2 yemek kaşığı ajan ekleyin. Yaprak bıçağı kırıldığında, kalan sinir ağını çıkarın ve doku kalıntılarını küçük bir fırça veya fırça ile nazikçe çıkarın. İskeletleştirme için en iyi yapraklar akçaağaç, meşe ve kayın ağaçlarından elde edilir . Solungaçları belirgin olmayan ve su içeriği yüksek olan yapraklar iskeletleştirme için uygun değildir. Kuruduktan sonra, böyle bir yaprak zıt renkte bir karton üzerine yerleştirilebilir ve daha sonra her şey camlı veya çerçeveli bir çerçeveye yerleştirilebilir.

Bu tür düz süslemeler için, daha önce herbaryum yöntemiyle kurutulmuş diğer bitki ve yaprakları da kullanabiliriz . Seçilen bitkileri düz bir gazeteye koyarız, ardından başka bir gazete ile kapatırız ve böylece birkaç katman düzenleyebiliriz. Sonunda, daha ağır, düz bir nesneyle, örneğin bir kitapla her şeyi bastırıyoruz. Bitkileri düzenli olarak küf gelişimi açısından kontrol edin ve gerekirse nemli kağıt katmanlarını yenileriyle değiştirin. Bu şekilde hercai menekşe, papatya ve eğrelti otları güzelce kurutulur . Onlardan düz resimler düzenlemenin yanı sıra, dekupaj, ara sıra kartlar veya tırnak süsleri yapmak için kullanabiliriz.

Bazı bitkiler koku poşetleri yapmak için de kullanılabilir . Bunun için lavanta, gül, biberiye, yasemin, nane ve sardunya gibi çok aromatik bitkilere ihtiyacımız olacak. Koku bileşimini şuna göre oluşturuyoruz: turunçgil, vanilya, tarçın veya karanfil gibi kuru meyve veya baharatları da ekleyerek beğeninize sunuyoruz. Hazır karışım ek olarak doğru aromaya sahip doğal bitkisel yağ ile serpilir ve karıştırıldıktan sonra bir kağıt veya pamuk torbaya yerleştirilir. Yağlar, çok çabuk buharlaşan bitkilerin kokusunu korur. Böyle bir poşet, gardırop, çekmece veya küçük odalar için idealdir.