Kokulu bezelye - çeşitleri ve yetiştirme

Tatlı bezelye ( Lathyrus odoratus ), bir filizle çitler ve kafesler üzerinde büyüyen bir yıllık tırmanma bitkisidir. Güzel kokulu çiçekler tatlı bezelyeyi son derece popüler kılar. Bahçe düzenlemelerinde gösteriş yapmak için size büyük bir fırsat veren ilginç tatlı bezelye çeşitlerini keşfedin . Hızlı büyüyen ve gereksinimleri çok düşük olan bezelye yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu kendiniz görün !

yaylı fasulye

Tatlı bezelye

Fotoğraf Dinkum, CCO, Wikimedia Commons

Hangi tatlı bezelye çeşitleri seçilir?

Arazimize veya balkonumuza son derece zarif, hoş kokulu bezelye dikmek istiyorsak, çeşitlerinden geniş bir seçkiye sahibiz. Bezelye çiçekleri, beyaz, pembe, mavi, kırmızı veya koyu lacivert gibi çeşitli renklerde gelir . Yaz başlangıcına kadar 3 haftada bir ekilen bezelye, sonbahara kadar bahçede çiçek süsü haline gelecektir.

Çiçeklerin rengine ek olarak kokulu bezelyeleri elde edilen boylara göre de bölebilirsiniz. 3 metre yüksekliğe ulaşan uzun boylu tatlı bezelye çeşitleri ve sadece 0,4 metreye kadar büyüyen cüce çeşitleri ile tanışabilirsiniz .

Yaklaşık 1.20 m yüksekliğe ulaşan rengârenk çiçeklere sahip kokulu bezelye çeşitleri oldukça ilgi çekicidir . Alacalı bezelye çeşitlerinin yaprakları, şaşırtıcı bir etki veren, çizgili, zıt renkte hassas çizgilerle süslenmiştir.

Kokulu bezelye, bu ilginç bitkinin yalnızca birkaç çeşidini karıştırarak türlere uygun bileşimler oluşturmak veya diğer yıllık çiçeklerle, örneğin lobelia veya margaret ile renkli kombinasyonlar oluşturmak için kullanılabilir. Tatlı bezelyenin narin çiçekleri, peygamber çiçeği ve iki kat tüylü kozmosa sahip bir buket içinde harika görünecek.

Kokulu bezelye - yetiştirme

Kokulu bezelye yetiştirmek çok kolaydır . Bu bitki, pH'ı 7-7,5 olan orta derecede nemli, hafif bir toprak gerektirir. Tatlı bezelye sıcak ve güneşli pozisyonları sever. Yüksek büyüyen çeşitler, dağcı için bir destek gerektirir, bu yüzden onu bir çitin, çardağın veya kafesin yanına ekeriz.

Kokulu bezelye, ekim tohumlarından doğrudan kalıcı bir alana veya fidelerden yetiştirilir. Fidelerden büyümek, daha erken çiçeklenme tarihine sahip bitkiler elde etmenizi sağlar.

yaylı fasulye

Tatlı bezelye

Fotoğraf Dinkum, CCO, Wikimedia Commons

Tatlı bezelye fidesi üretimine Ocak ayında serada veya ılık bir inceleme yaparak tohumları saksılara veya kutulara ekerek başlıyoruz. Ekim yapılan bir serada optimum sıcaklık yaklaşık 15 ° C'dir ve çıkıştan sonra yaklaşık 10 ° C'dir. Hazırlanan bezelye fidelerini , sıcaklığın pozitif değerlere ulaştığı Nisan ayında kalıcı bir yere ekiyoruz. Bununla birlikte, fideleri önceden sertleştirmeyi unutmayın (gün boyunca odayı bitkilerle havalandırın ve ardından gün boyunca bırakın, ancak gece boyunca odada saklayın). Fidelerin sertleştirilmesi ile bitkilerin sera dışındaki sıcaklıklara kademeli olarak alışması amaçlanır. Her 25 cm'de bir kokulu bezelye ekiyoruz .

Ayrıca Nisan ayında, kokulu bezelye tohumlarını doğrudan kalıcı bir yere ekiyoruz . Kuyuya 2-3 tohum ekilir ve düzenli olarak sulanır. Daha sonra tohumların çıkmasından sonra daha güçlü bir fide seçilir. Bitkiler 10-15 cm'ye ulaştığında daha iyi yayılması için sürgünlerini soyun.

Kokulu bezelye, sürekli nemli bir alt tabaka gibi ve ayrıca kompost ile gübreleme gibi. Elbette çiçekli bitkiler için sıvı gübre ile sulamanın da çiçeklerinin yapısına ve dayanıklılığına olumlu etkisi olacaktır. Kokulu bezelye yetiştirirken , solmuş çiçek salkımlarının düzenli olarak kaldırılması hakkında hatırlamakta fayda var .

MSc. Joanna Białowąs