Tereyağlı marul - besin değerleri, yetiştirme, çeşitleri

Marul , yapraklı sebzelerden biridir. Yenilebilir yaprakları yumuşak ve hassastır. Çiğ olarak yenebilir, özel hazırlık gerektirmez ve herhangi bir amatör bahçıvan tereyağlı marul yetiştiriciliğini yapabilir. Marul tereyağının besin değeri ile tanışın ve arsayı hangi marul çeşitlerinin yetiştirmesi gerektiğini öğrenin . İşte bu popüler sebzeyi lezzetli ve sağlıklı bir salata için yetiştirmenin sırları!

tereyağlı marul

Tereyağı marul

Fotoğraf Pixabay.com

Tereyağı marul - besin değerleri

Tereyağı marul yaprakları , A, C, E vitaminleri ve az miktarda B1, B2 kaynağıdır. Marul ayrıca, başta kalsiyum ve demir olmak üzere birçok mineral tuz içerir. Aynı zamanda kalorisi azdır ve yaprakları büyük ölçüde sudur. Tereyağlı marulun besleyici özellikleri onu diyetinize dahil etmeye değer kılar.

Marul yemenin sağlık yönlerine de dikkat etmeye değer . Antioksidan etkiye sahiptir ve "kötü" kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca vücudu toksik maddelerden temizlemeye yardımcı olan diyet lifi içerdiğinden sindirimi de iyileştirir.

Tereyağı marul - yetiştirme

Tereyağlı marul yetiştiriciliği için verimli, humusca zengin, iyi drene edilmiş, nemli topraklar kullanılmalıdır. Tereyağlı marul yetiştiriciliği için toprağın pH'ı nötre yakın olmalıdır (pH 6.5 civarında). Marul kök sistemi az gelişmiştir, bu nedenle bitki sistematik sulama gerektirir. Su eksikliği yaprakların sertleşmesine ve dönmesine, fazla su ise başların çürümesine neden olur.

Marul, ışığın yoğunluğuna çok duyarlıdır . Eksikliği bitkilerin akışını ve kafaların zayıf bağlanmasını etkiler. Tereyağlı marul büyümesi için optimum sıcaklık 15 ° C'dir. Kuraklıkla birleşen yüksek sıcaklık, tereyağlı marulun kafa üretmemesine neden olur, ancak çiçeklenme sürgünlerine dönüşür. Çok yüksek sıcaklık da marulda acı, yanık ve yaprak çürümesine neden olabilir.

Tereyağlı marul yetiştiriciliği için salatalık, domates, pancar, normal soğan ve ıspanak iyi bir ön mahsuldür . Kısa büyüme mevsimi nedeniyle, marul bir ön mahsul olarak, bir mahsulden sonra ve bir orta mahsul olarak yetiştirilir.

Kış sebzeleri.  Erken hasat için sonbaharda hangi sebzeleri ekiyoruz?Mahsul sonrası sebzeler. Yakalama mahsulü olarak hangi sebzeler ekilecek ve ekilecek?

Ağustos, ilkbaharın başlarından beri yetiştirilen birçok sebzenin hasat edilmesinin sonudur. Bu mahsullerden sonra yataklarda kalan boş alanlar, mahsulden sonra sebze ekilerek veya dikilerek kullanılmalıdır. Bu, sebzelerin sonbaharın sonlarına kadar hasat edilmesini sağlayacak ve toprağın iyi durumda tutulmasına yardımcı olacaktır. Daha...

Hastalıkların ve tereyağlı marulun zararlılarının yayılma olasılığı nedeniyle , aynı bölgede her 3-4 yılda bir marul yetiştirilmemelidir . Bu nedenle sebzelerin ürün rotasyonu kurallarına uyulmalıdır.

Tereyağlı marul, ekim ve fide dikiminden yetiştirilebilir. Ekimden marul yetiştiriciliği, toprak kuruduktan sonra baharda başlar. Tohumlar iki hafta aralıklarla 20-30 cm'de bir sıra halinde ekilir. Bitkiler çıkıp 3-4 yaprak çıkardığında fidanları 20-25 cm mesafede bırakarak ara verilir.

Buna karşılık, fidelerden tereyağlı marul yetiştiriciliği, mümkün olan en erken hasatı elde etmeyi amaçlamaktadır. Tohumlar 15 Şubat'tan itibaren kutulara ekilir. Ortaya çıktıktan sonra, fideler saksılara alınır ve bir kontrol çerçevesine veya ısıtılmış bir folyo tüneline yerleştirilir. Mart sonu veya nisan başında sertleşen fide 30x20 cm veya 25x25 cm aralıklarla toprağa ekilebilir.

bahçede büyüyen marul

Bahçede büyüyen marul

Fotoğraf freeimages.com

Tereyağı marul - çeşitleri

Tereyağlı marul çeşitleri ; bitki alışkanlığı, başların şekli ve boyutu, yaprak rengi, ışık ve ısı gereksinimleri, hastalık direnci ve büyüme mevsimi uzunluğu açısından birbirinden farklıdır. Tereyağlı marul, öğütülmüş çeşitlerde erken, orta-erken, orta geç, geç ve kışlama olarak gelir.

Erkenci tereyağlı marul çeşitleri arasında yazlık tarla ve örtü altı erken ilkbahar yetiştiriciliği için tavsiye edilen 'Bona' çeşidinden bahsetmeye değer. Narin, açık yeşil yaprakları olan orta büyüklükte başlıklar oluşturur. Bona, olumsuz hava koşullarına dayanıklı ve nitrat biriktirmeyen bir marul çeşididir.

İkinci erken tereyağlı marul türü, hassas açık yeşil yaprakları olan orta boy başları oluşturan 'Królowa Majowych'tir . 'Królowa Majowych', yüksek tat değerlerine sahip bir çeşittir. En iyi verim, fidelerden yetiştirildiğinde elde edilir, fidanların çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra toplanması gerekir. Bu çeşitlilik ışık eksikliğine karşı hassastır ve gölgeli yerlerde kafa oluşturmaz.

Arasında tereyağı marul orta-geç çeşitleri, çok verimlidir 'Nochowska' marul, toprak dayanıklı ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı söz etmek gerekiyor. Bu tereyağlı marul çeşidi, büyük, sert ve çok lezzetli sarımsı yeşil başlıklar oluşturur.

Bir başka orta geç çeşitlilik, çok hassas bir tada sahip olan 'Maryna' maruludur . Yarı açık, büyük ve kompakt kafalar oluşturur. Bu çeşit tereyağlı marulun yaprakları, kenarları hafif dalgalı, kuvvetli bir şekilde kabarcık şeklindedir.

İlginç tereyağlı marul çeşitleri arasında, ilkbaharda çok erken bir hasat ürettiği için zeminde kapaksız kışlayan 'Zina' çeşidinden bahsetmeye değer. Açık yeşil, kırılgan yaprakları olan orta, kapalı kafalar oluşturur. Bu tür tereyağlı marul, tohum filizlerini ortadan kaldırdığı için sonraki ilkbahar ekimlerine uygun değildir.

Bir başka ilginç tereyağlı marul çeşidi de 'Mira' - oldukça erken, büyük, yuvarlak kırmızı-yeşil kafalar yaratıyor. 'Mira' erken tarla ekimi ve ısıtılmamış tüneller için tasarlanmıştır. Yetiştirme yöntemine bağlı olarak tohumlar şubattan kontrole veya marttan itibaren tohum yatağına ekilir. Bu tür tereyağlı marul hastalıklara ve olumsuz hava şartlarına dayanıklıdır. Ek olarak, çiçeklenme sürgünlerini geç başlatır ve bu nedenle arsa üzerindeki ekimi ile ilgilenmeye değer.

Bir bahçede veya bir arsa üzerinde büyümek için en kaliteli marul tohumlarını arayanlar için rehberimizin mağazasını tavsiye ediyoruz. Verimi çok iyi, hastalıklara ve olumsuz koşullara dayanıklı marul çeşitleri satıyoruz. Bu tohumları ekerek bahçenizde, hatta evinizde saksıda marul yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Tohum teklifini görmek için aşağıdaki resme tıklayın.

MSc. Joanna Białowąs