Japon üreme bitkisi - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Japon Rozplenica şu anda bahçelere, teraslara ve balkonlara ekilen en popüler süs bitkilerinden biridir. Çeşitliliğe bağlı olarak farklı renklere sahip olabilen hızlı büyümesi ve güzel çiçek salkımları ile hak etti. Bahçeler için önerilen en ilginç Japon plağı çeşitleriyle tanışın . Japon güvesi yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bu çime nasıl bakılacağını, güve otunun nasıl kesileceğini ve bu çimi amatör koşullarda çoğaltmanın kolay yollarının neler olduğunu görün .

Japon yayılması

Japon Dipple

Fotoğraf © Edulkot, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Japon rozplenica - çeşitleri

Japon üreme alanı sadece görünüşüyle ​​değil, aynı zamanda sayıları her yıl artan çok sayıda çeşidi ile de etkileyicidir. Şahsen ben çeşitli bahçelere birçok çeşit ova ektim ve bir çok kompozisyon varsayımına uyan ve tüm yıl boyunca bahçeyi dekore eden bir çim. Bazı çiçek salkımları kısa ve dikenli, diğerleri ise daha uzun ve daha hassastır. Kışa kadar bitkide çok uzun süre kalırlar , bu nedenle soğuk kış günlerinde bile plaklar dekoratiftir .

İşte bahçe dikimi için önerdiğim en ilginç Japon plak çeşitleri :

Japon rozplenica 'Hameln' - Japon rozplenica'nın en popüler çeşididir . Hemen hemen her süs bitkisi fidanlığında bulabiliriz. 1 m yüksekliğe kadar ulaşır, çok çabuk büyür ve bol çiçek açar. 'Hameln' çiçek salkımları zaten Haziran ayında ortaya çıktı. Başlangıçta açık bej renktedirler, sonra koyulaşır ve koyu kahverengi bir renk alırlar. Bu çim sadece bahçe yataklarında değil, aynı zamanda balkon ve teraslarda büyük saksılar için bir bitki olarak da iyi çalışır.

Japon plantasyonu Hameln

Japon Rozplenica 'Hameln'

Fotoğraf © Piotr Moliński

Japon Rozplenica 'Havai Fişekleri' - özellikle sonbaharın başında en görkemli yayılmalar. Bu sahiptir sonbaharda ahududu rengini açmak beyaz yeşil yapraklar . Yapraklar ne kadar çok güneş olursa o kadar yoğun renklenir. 'Havai Fişek' çeşidi 40 cm yüksekliğe kadar büyür. Eylül ayının sonunda, karakteristik yumuşak çiçek salkımları ortaya çıkıyor. Kalın gövdelerde büyürler. Pembemsi bir tonları var. Öyle maalesef donlarından çok duyarlı bizim iklimde, ancak, ışık odaya (5-10 ° C arasında yaklaşık) bir serin bir tencerede dikilmiş ve muhafaza zaman, bahara kadar kış can. Şahsen ben bunu bir yıllık bir veba olarak görüyorum.

Japon Havai Fişekleri

Japon Rozplenica 'Havai Fişek'

Fotoğraf © Piotr Moliński

Japon Rozplenica 'Moudry' - bir çeşme şekli ile karakterize edilen ilginç bir çeşittir. Dikenli çiçek salkımları türlerden daha koyu ve bu nedenle daha dekoratif. Ağustos'tan Ekim sonuna kadar görünürler ve 12 cm uzunluğa kadar olabilirler. Daha sonra dona kadar dayanırlar ve bağlı kasnakların harika bir dekorasyonudur. Olgun, tam gelişmiş Japon 'Moudry' 70 cm yüksekliğe (çiçeklenme sırasında) ve benzer genişliğe ulaşır. 'Moudry' çeşidinin yaprakları Ekim ayında saman rengine döner.

Japon Rozplenica 'Siyah Güzellik' - bu çeşidin salkımları, tam çiçek açtıklarında neredeyse siyaha döndükleri için dikkati hak ediyor . Çiçeklenme döneminde Japon çiçekli bitki 'Black Beauty' 140 cm yüksekliğe ve 70-90 cm genişliğe kadar ulaşabilir. 'Siyah Güzellik' çiçek salkımları Ağustos'tan Eylül'e kadar görünür. Hafif çakıl üzerine dikildiğinde etkileyici görünüyor .

Japon dal bitkisi 'Küçük Bal' - bu, sadece 20 cm yüksekliğe kadar ve çiçeklenme sırasında 30 cm'ye kadar büyüdüğü için en küçük üreme bitkilerinden biridir. Keskin, ince yapraklardan küçük tutamlar oluşturur . Küçük, beyaz renkli yaprak siniri, yeşil saplara parlaklık katar. Çiçek salkımları Temmuz ayının sonundan Ekim ayına kadar ortaya çıkar ve 'Hameln' veya 'Moudry' gibi diğer çiçek salkımlarından daha az sıklıkta ve daha küçüktür.

Japon Rozplenica 'Red Head' - 1 metre yüksekliğe ve hatta 80-90 cm genişliğe kadar ulaşır. İlginç bir renk alan çiçek salkımları dikkati hak ediyor. Başlangıçta menopoz sırasında koyu kahverengiye dönen açık mor renktedirler. 'Red Head' çeşidi çoğunlukla Ağustos sonundan Ekim'e kadar çiçeklenmeye başlar. Bu çeşidin alışkanlığı diğer çeşitlerden biraz farklıdır . Yapraklar nazikçe sarkar ve çiçek salkımına sahip gövdeler yukarı doğru filizlenir.

Japon Rozplenica - yetiştirme

Japon plaklarının ekimi en iyi şekilde nemli , ancak ıslak topraklarda yapılır . Kuru yerlerde, bu çim düzgün gelişmez ve hiç çiçek açmayabilir. Doğurganlık ekimi için toprak geçirgen olmalı (yağmurdan sonra su kalmamalıdır) ve iyi gübrelenmiş olmalıdır (ekimden önce, çiçekli bitkiler için bir parça uzun etkili gübre veya yarım kürek kompost veya gübre deliğe dökün). Bu, bitkinin büyümesi için sağlam bir enerji artışı sağlayacaktır.

Uyarı! Üremeyi döllerken, Japon üreme bitkisi ilaç olarak çok fazla yaprak ve çiçek ürettiği için azotlu gübreleme abartılmamalıdır.

Elbette kuraklık sırasında Japon bitkisini iyice sulamalıyız (solgunluğu fark ettiğimizde). Dikimden önce bitkiye gübre ilave etmezsek sezon boyunca çiçekli bitkiler için sıvı gübre kullanabiliriz. Her 7 veya 14 günde bir doz yeterlidir. Rozplenice, her 60-80 cm'de bir oldukça geniş aralıklarla dikilir (özellikle çiçek açan çeşitler, örneğin 'Hameln'), çünkü çok yakın dikildiğinde (kümeler birbirine yaslanamaz ) çiçek açmazlar.

Japon plak kışı

Japon uyuzları kışın en iyi demetine bağlanmış

Fotoğraf © Piotr Moliński

Yapraklar kuruduktan sonra, Japon bitkisini bir demet halinde bağlarız ve kümenin tabanına bir iğne yapraklı ağaç kabuğu serpebiliriz. Bağlı çim, kışın daha iyi dayanır çünkü kümenin merkezi dona ve kara karşı korunur.

Süs çimleri kış için nasıl korunur?Süs çimleri kış için nasıl korunur?

Çimlerin güzel sonbaharda çiçeklenmesinden sonra, donlar gelir gelmez, süs otlarının kış için nasıl korunacağını düşünmeye değer. Japon köstebeği, Kızıl Baron ve Pony Tails gibi birçok tür, donmaya karşı ek koruma gerektirir. Daha...

Japon Rozplenica - kesme

Hava uygun olunca Mart ayında demet kesmeye başlayabiliriz. Hava kötü ise Nisan ayına kadar havanın düzelmesini bekliyoruz. İlk olarak, Japon üreme alanı etrafındaki alt tabakayı onlarla kaplarsak, kabuğu kırar ve kozalaklı dalları çıkarırız. Bu aktivitelerden sonra Japon plağını kesmeye başlıyoruz . Rozplenica'nın sürgünleri oldukça sert ve güçlüdür, bu yüzden keskin bir budayıcıya sahip olmaya değer. Bahçede çok sayıda örneğimiz varsa, Japon güvesini kesmek için bıçak takılı bir çalı tırpanı kullanılabilir. İşimizi kesinlikle kolaylaştıracak.

Japon budama

Budamadan sonra Japon pelin

Fotoğraf © Piotr Moliński

Bir budama makası kullanırsak , dıştan içe malç sürgünlerini yerden 2-3 cm yüksekliğe kadar kesin , o zaman Japon güvesinin kesilmiş sürgünlerini çıkarmak bizim için daha kolay olacaktır. Tüm kuru yaprakları ve sürgünleri önceden kestikten sonra, çıkıntılı kütükleri keserek ve sonra onu toprak, ağaç kabuğu ve yaprak kalıntılarından temizleyerek muhtemelen kümeyi bile temizleyebiliriz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Japon Rozplenica, bitki örtüsüne oldukça geç başlayan bir çimdir. İlk bıçaklar genellikle Mayıs ayında ortaya çıkar, bu yüzden sabırla onları bekliyoruz. Donmuş olduğunu düşünerek, aceleyle bir yığın kazmayalım.

Japon üreme bitkisi - üreme

Japon güvesini kümeyi bölerek çoğaltmak en iyisidir . Şahsen, bunu ilk saplar görünmeye başladığında yapıyorum (zaten 2-4 cm uzunluğunda). Tüm bitkiyi kazabilir, bölebilir ve birkaç yere ekebiliriz ya da toprağa bir kürek kazıp bir yığın parçasını kazabiliriz.

Bölmek için, bir veya iki yıllık arsaları kullanmak en iyisidir , çünkü birkaç yıllık kümeyi bölmek ortalama bir başarı değildir. Bu tür örneklerin yığınları ve kökleri son derece güçlüdür. Eski kümeler de içeriden kelleşir ve kenarlarından alınan kesikler iyi kalitede değildir ve düzensiz şekilde köklenir. O zaman yeni bir genç fide stoklamak daha iyidir.

Başka bir yol da güveyi sap kesimlerinden geçirmektir , ancak bu yöntem için deneyimli bir bahçıvan olmanız gerekir. Amatör mahsullerde kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl