Zamiokulkas bektaşi üzümü - bakım, üreme, hastalıklar

Zamiokulkas zamiolistny , güneşten yoksun odalar için mükemmel bir ev bitkisidir . Sık sulanması gerekmez ve iddiasızdır. Zamiokulkas'ın ekimi ve bakımı, güzel ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için nasıl görünmelidir ? Zamiokulkas'ın çiçek açıp açmayacağını ne belirler? Zamiokulkasa'nın nakli ve çoğaltılması nasıl yapılır ? Bu dayanıklı bitkiye herhangi bir hastalık saldırabilir mi? Zamiokulkasa'nın büyümesiyle ilgili her şey burada !

zamiokulkas zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny - bu bitkinin gururu koyu yeşil yapraklarıdır

Zamiokulkas - yetiştirme

Zamiokulkas zamiifolia ( Zamioculcas zamiifolia ), biraz eğrelti otları, palmiye ağaçları veya sikadlara benzeyen çok yıllık bir bitkidir.

Uyarı! Çoğunlukla çiçekçilerdeki yanlışlıkla satıcılar, bisikletçi ailesine ait zamiokulkas'ı zamie olarak sunarlar. Zamiokulkasa, bu bitkilerle ilgili değildir, çünkü resim ailesine ( Araceae ) aittir .

Doğada zamiokulkas , Tanzanya'da ve kuru bir ekvatoral iklimin olduğu Zanzibar adasında bulunur. Yaz aylarında nemli ekvator havası içeri girer (yağmur mevsimi). Kışın tropikal kuru hava içeri girer (kurak mevsim 10 aya kadar sürer). Bitki, suyu aynı zamanda bir rezerv deposu olan yer altı yumrulu bir köksaptan büyüyen etli yapraklarda depolar.

Zamiokulkas , dağ savanlarında ve besin içeriği çok düşük topraklarda yetişir, genellikle yüksek bitkilerin gölgesinde büyür, bu da büyük ölçüde ev yetiştirme koşullarına direncini açıklar.

Doğal sitelerde zamiokulkas yaklaşık 1 m yüksekliğe ulaşabilir. Saksı yetiştiriciliğinde genellikle yarı boyutta olduğuna dair bilgi bulsam da, yakın zamanda evde yetiştirdiğim örneğin 63 cm uzunluğunda ve oldukça hızlı büyüyor.

Yer yüzeyinin altında, saksıda, yaprakların büyüdüğü çok sayıda maceracı tomurcuk içeren açık kahverengi yumrulu bir köksap vardır. Yaprak sapları (bazılarımızın sapları sanabileceği) etlidir, tabanda kuvvetli bir şekilde şişmiştir, yeşil renkte olup, düzensiz kahverengi-yeşil lekeler ve çizgiler içerir. Küçük yapraklar yaprak saplarında değişiyor. Yapraklar oval-eliptiktir, uçları sivridir, yaklaşık 4 cm genişliğinde ve 9 cm uzunluğundadır. Koyu yeşil, kalın ve parlaktırlar. Bir apartman dairesinde zamiokulkas yetiştirme koşullarında çiçeklenme oldukça nadirdir.

zamiokulkas zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny - yaprak saplarında düzensiz, kahverengi-yeşil lekeler var

Zamiokulkas Zamolistny , yakın zamanda yaygın olarak bilinmesine rağmen (dünya çiçek değişimlerinde ve yerli çiçekçilerde sadece birkaç yıl önce ortaya çıktı), hızla ev yetiştiriciliğinde sıklıkla bulunan bir bitki haline geliyor. İnanılmaz popülaritesini, diğer bitkilerin kabul etmediği olumsuz büyüme koşullarına karşı direncine borçludur. Sıcak, kuru ve iyi aydınlatılmamış odalarda başarıyla yetiştirilebilir ve zamiokulkas'ın bakımı, macerasına bitkilerle yeni başlayanlar için bile sorun değildir. Ayrıca nadiren hastalıklar ve zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar.

Zamiokulkas - bakım

Toprak altı, toprak

Zamiokulkasa, verimli, humuslu ve iyi drene edilmiş bir substratla (kum veya ince çakıl ile turba substratının bir karışımı olabilir), asidik veya hafif asidik (pH 5.5-6.5) dolu bir kapta yetiştirilir .

Işık, güneşlenme

Zamiokulkas ekimi için stand yarı gölgeli olmalıdır. Odanın arkasındaki gölgeli bir pozisyon bile kabul edilebilir. Düşük ışık gereksinimleri, bu bitkinin temel avantajıdır ve bu da zamiokulkas'ın büyümesini mümkün kılar.diğer bitkilerin büyümek istemediği az pozlanmış dairelerde mümkündür. Işık açığı çok güçlü olduğunda zamiokulkasa yaprakları uzamaya başlar ve açık yeşile döner. Bununla birlikte, ortalama konut koşullarında bu imkansız görünüyor. Zemin kattaki dairemde, işteyken neredeyse bütün gün pencereler hırsızlık önleyici panjurlarla kapatılıyor. Güneşin odaya bakma süresi bu nedenle çok kısalır, ancak zamiokulkas oldukça iyi gidiyor. Tek taraflı aydınlatmanın etkisiyle zamiokulkasa yaprakları ışığa doğru eğilir. Böyle bir durumda, tencereyi düzenli olarak bitki ile döndürün.

Uyarı! Işık eksikliğinden çok daha fazlası, bu bitki sert güneşten zarar görebilir. Bu durumda yapraklarda kahverengi lekeler oluşacaktır.

Sulama

Zamiokulkas, kaktüsler gibi etlidir. Bu, su depolama özelliğine sahip olduğu anlamına gelir. Bu, kalınlaşmış yaprak sapları ve yapraklarının yanı sıra soğanlı rizomu ile kanıtlanır. Bu nedenle zamiokulkasa'yı çok az sulayın, sadece alt tabaka biraz kuru olduğunda. Çok sık sulama , zamiokulkas ile ilgilenirken yapılan en yaygın hatadır . Sulama için oda sıcaklığında bozunma suyu kullanmak en iyisidir. Yaprakları sulamaktan kaçının çünkü bu, üzerlerinde çirkin lekelerin (tuz birikintileri) görünmesine neden olur.

Çok uzun süre sulanmayan zamiokulkas kurumaya başlayacaktır. Ancak bu pek olası değildir çünkü bu bitki iki aydan fazla sulamadan yaşayabilir.

Zamiokulkas için tehlikeli olan çok sık sulama, bu da yaprakların sararmasına ve köksapın kararmasına neden olur. Zamanla tüm bitkinin çürümesine bile yol açabilir.

Sıcaklık

Zamiokulkas'ın büyümesi için ideal sıcaklık 22 ila 25 ° C'dir - bu sıcaklıkta zamiokulkas'ın bakımı pürüzsüzdür. Bununla birlikte, zamiokulkas güderi 20 ila 30 ° C sıcaklık aralığında iyi performans gösterir. Kışın bitkiler uykuda iken 16 ° C'ye kadar olan sıcaklık düşüşlerinden etkilenmeyecektir. Bu nedenle apartmanda yetişen zamiokulkas için doğru sıcaklığın sağlanması sorun olmamalıdır. Ancak, bitkileri cereyanlara maruz bırakmamaya dikkat edin! Kışın, zamiokulkas için ölümcül olabilir.

Önemli! Kışın zamiokulkasa almayın. Buna karar verirseniz, daireye nakliye sırasında bitkiye uygun koşulları sağlamanız gerekir. 5 ° C'nin altındaki bir sıcaklık düşüşü zamiokulkas'ı öldürecektir.

Gübreleme

Zamiokulkas'ın bakımı, diğer birçok bitki için olduğu kadar yoğun gübreleme gerektirmez. Büyüme mevsimi boyunca Zamiokulkasa, her 2 veya 3 haftada bir yarı seyreltilmiş çok bileşenli gübrelerle veya hatta diğer saksı bitkilerinin çoğu için önerilen dozun yalnızca 1 / 4'ünü beslemek için yeterlidir. Zamikulkasa'nın çok yoğun gübrelenmesi ve çok yoğun sulama, köksapın ve bitkinin yapraklarının çürümesine yol açacaktır.

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

Zamiokulkasa'nın nakli

İlkbaharda, tercihen Mart veya Nisan aylarında zamiokulkas ekimi yapılır . Genç örnekler her yıl, daha yaşlı olanlar - iki veya üç yılda bir nakledilir. Zamiokulkas'ın ekilmesi için bir başka olası tarih , bitkinin rizomlarının güçlü bir şekilde büyüdüğü yaz sonunda (ekim sırasında hassas köksaplara zarar vermemeye dikkat edin). Zamiokulkas rizomları nispeten büyük olduğu için tencere yeterince büyük olmalıdır. Bununla birlikte, çok derin olmamalı ve dibinde birkaç santimetrelik bir drenaj tabakası olmalıdır. Ve tabii ki tencerenin dibindeki drenaj delikleri. Bunların hepsi köksapın çürümesini önleyecektir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Zamiokulkas - üreme

Evde yetiştirilen zamiokulkas çok nadir çiçek açar ve tohum atma şansı sıfırdır. Zamiokulkas'ın çoğaltılması , köksap veya yaprak kesimlerini bölerek vejetatif olarak kolayca gerçekleştirilebilir. Köksaplar ilkbaharda bölünür. Yaprak kesimleri ise Nisan'dan Haziran'a kadar hasat edilir. Yaprağın tamamını bir yaprak sapı ile köklendirmeyi deneyebilirsiniz. Toprağa koymadan önce, ilk önce yaprak sapının ucunu köklenmeye batırın. Böyle bir fide, tüm bitkiyi bir yıl içinde geri yükleyecektir.

Tek yapraklardan da kesimler yapabilirsiniz, ancak zamiokulkas'ın bu üreme yöntemiyle "hazır" bir bitki için bekleme süresi çok daha uzun olacaktır. Yaprak sapının alt veya orta kısmından seçilen yapraklar, tabandan kesilir. Kesilen yaprakları hafifçe eğimli olarak yere koyun, böylece yeni yapraklar dışa doğru uzar ve birbirini büyütmez. 1: 1 oranında kumla karıştırılmış perlit veya turba, yaprak kesimlerinin köklenmesi için en uygun olacaktır. Çeliklerin köklenmesi için normal oda sıcaklığı (yaklaşık 22 ° C) uygundur. Kökler bir ay içinde görünecek.

Zamiokulkas - hastalıklar ve zararlılar

Zamiokulkas'taki hastalıkların ortaya çıkması, esas olarak odadaki çok düşük sıcaklık veya aşırı sulama ile ilgilidir.

Daha nadiren zamiokulkas hastalığı substrattan veya diğer enfekte bitkilerden bulaşabilir. Çürüklük ve fitoftora gibi saksı bitkilerinin en yaygın hastalıkları. Çürüme durumunda (hastalığın semptomlarına "balıksı" bir koku eşlik eder), bitki atılmalıdır. Enfeksiyon küçük olduğu sürece Biosept 33 SL kullanarak fitoftoranın gelişimini önleyebilirsiniz.

Ev bitkilerinin zararlıları çok nadiren Zamiokulkas'a saldırır. Aslında tek tehdit toprak nematodları olabilir. Bu zararlılar substratta görülür ve bitkinin kök sistemine saldırır.