Tarla taşı yolunu adım adım döşemek

Tarla-taş yolları dayanıklı ve zariftir ve taşın doğal yapısı ve rengi bahçeye mükemmel bir şekilde uyar. Alan taşı, aşağıdakiler dahil birçok şekilde kullanılır: yollar ve garaj yolları döşemek için. Her ne kadar bir tarla yolu döşeme o kendini koydu dair bir kaldırım izlemek olacak ne kadar sevinç ve memnuniyet zorlu bir mücadele olduğunu! Dayanıklı ve estetik bir yüzey oluşturmak için tarla taşını adım adım nasıl döşeyeceğinizi görün .

Tarla taşı yolunu adım adım döşemek

Tarla taşı yolunu adım adım döşemek

Bir tarla taşı yolu döşeme adımlarını adım adım izleyin ve işi doğru bir şekilde nasıl yapacağınızı öğrenin. Taşları düzenleme prensibi basit ve etkileri inanılmaz! Bahçenize tarla taşı döşemek böyle görünmelidir .

Tarla taşını adım adım döşemek

Adım I - yolun seyrini belirleyin

Tarla taşı yolunu döşemeye başlamadan önce , rotası önceden işaretlenmelidir. Bunu, açıkça görülebilen bir ipi gerdiğimiz yere tahta pimler çakarak yapıyoruz. Bu şekilde , iletişim yollarının ana hatları oluşturulacaktır .

Adım II - yatak takımını hazırlayın

İp ile işaretlenmiş yerlerde, 30-50 cm'lik bir toprak tabakası seçmek için bir kürek kullanın (derinlik en büyük taşa göre ayarlanır). Bu şekilde elde edilen "tepsi" yaklaşık 20 cm nehir kumu tabakası ile doldurulur . Kumu gelecekteki yolun veya garaj yolunun tüm uzunluğu boyunca eşit olarak dağıtırız. Kum tabakasına taş koyun .

Adım III - yolun kenarlarını yapın ve güçlendirin

Yolun kenarlarını düzenlemekle başlıyoruz. Bu yerlerde taşlar, nem ile temas halinde bağlanan çimento ilavesiyle bir kum tabakası üzerine yerleştirilir . Bu şekilde, kalan taşları doğru yerde tutacak sabit bir "bordür" elde edeceğiz.

Adım IV - Kalan taşları yerleştirin

Kalan taşları kenarların arasına yerleştirin . Her taşı, en düz tarafı yukarı bakacak şekilde ve aynı zamanda kenarları bitişik, önceden düzenlenmiş taşlarla eşleşecek şekilde döndürüyoruz. Taşlar arasındaki boşlukları olabildiğince küçük tutmaya çalışıyoruz.

Adım V - bir çekiçle bitirin ve boşlukları doldurun

Yolun bir parçasını düzenledikten sonra, tek tek taşlara lastik bir çekiçle vurulur . Bu sayede yolu kullanırken taşlar çökmeyecek. Taşlar arasındaki boşlukları kum ve çimento ile doldurun . Dolguları süzgeçli bir hortumla sulayın. Dökme aşamasında, düz kalmayan taşları bitirmek için bir çekiç kullanın. Yolun biteceği noktaya kadar eylemleri tekrarlıyoruz.

Uyarı! Bir tarla taşı yolunu düzenlerken, bankalarda bir eğime sahip olması gerektiğini unutmayın. Bu, yağmur suyunun serbestçe drenajını sağlayacaktır.

Adım VI - son düzeltmeler

Tüm taşları düzenledikten sonra alanı temizliyoruz. Yolun tüm uzunluğunu dikkatlice inceliyor ve taşlar arasındaki boşlukları dolduruyoruz . Kazılan toprak, yeni oluşturulan yolu çevreleyen kasaları düzenlemek için kullanılabilir.

Alan taşı döşemek - pratik tavsiyeler

Bir tarla taşı yolunu döşemek kolay değildir. Bunun nedeni, doğal olarak oluşan alan taşlarının birbirine uyması zor olan düzensiz şekillere sahip olması ve çoğu zaman onları tamamen eşit bir düzlemde alamadığımız gerçeğidir. Taşları ikiye kesmek iyi bir alternatiftir . Bu sayede taşın bir kısmı tamamen düz olacak. Bununla birlikte, sert kayaları kesebileceğimiz profesyonel ekipmanlara nadiren sahibiz. Neyse ki, halihazırda kesilmiş yarım taşlar genellikle bahçe merkezlerinde satılır, genellikle kesilmiş tarla taşı veya bölünmüş tarla taşı olarak sunulur .

Tarla taşı yolunu adım adım döşemek

Tarla taş yolunu kes

Taş zeminden nem çeker, bu yüzden genellikle yosun ve likenlerle büyümüştür. Ayrıca kolayca kirlenir ve çıkarılması zordur. Bunu önlemek için silikon veya reçinelere (örn. Dynasil veya Lithofin) dayalı tarla taşı emprenyeleri kullanabiliriz . Bu maddeler kaygan bir yüzey oluşturmadan koruyucu bir tabaka oluşturur, gözenekleri tıkar ve taşların doğal rengini değiştirmeden "ıslak taş" etkisi verir.

MSc. Agnieszka Lach