Büyük çiçekli güller - çeşitleri, yetiştirme, bakım

Büyük çiçekli güller , en çok sayıda gül grubudur. Popülerliklerini büyük boyutlara ulaşan harika çiçeklere borçludurlar. Onları bahçeye dikmeye karar verirsek, bu gruptan oldukça yüksek büyüyen gül ihtiyacını karşılamak zorunda kalacağız. Büyük çiçekli güller için bakım kurallarını ve bu gruptaki en iyi gül çeşitlerinin bir listesini öğrenin .

büyük çiçekli gül Fryderyk Chopin

Büyük çiçekli gül 'Fryderyk Chopin', büyük boyutlara ulaşan dolu, kremsi beyaz çiçekleri olan bir Polonya çeşididir. Büyümesi kolay külahlar arayanlar için önerilir

Büyük çiçekli güller - açıklama

Büyük çiçekli güller , eski Çin güllerinden elde edilen Hibrit Çay ve türevlerine ait gül çeşitleridir . Bugün, alıcılar genellikle bu çeşitleri satıcının tabiriyle altın-turuncu güller olarak kabul edilen çay gülleriyle karıştırıyor. Büyük çiçekli güllerin renkleri en geniş olanlardan biridir ve mavi, yeşil ve kahverengi hariç hemen hemen her renkte bulunur. Açık yeşil tonu olan çeşitleri olsa da saf yeşil değildir.

Her iki tür de tekrarlayan çiçekli güller ve mevsimde bir kez çiçek açan olarak ayrılabilir.

Büyük çiçekli güller , genellikle çapı 8 ila 16 cm olan büyük çiçeklerle karakterize edilir. Çiçekleri genellikle dolgun veya yarı çifttir ve kokuları hafif algılanabilirden çok yoğun arasında değişir. Kokusuz çeşitleri de vardır. Saplarda tek başlarına çiçek açarlar, daha az sıklıkla birkaç kez. İlk çiçekler yazın başlarında ortaya çıkar ve sonbahara kadar çiçek açmayı tekrar eder.

Nostalji büyük çiçekli gül

Büyük çiçekli gül 'Nostalji', kiraz kırmızısı kenarlı, 10 cm çapa kadar, hoş meyvemsi aromalı, dolu, krem-beyaz çiçekleri olan bir çeşittir.

Büyük çiçekli güller - yetiştirme, bakım

Büyük çiçekli güller , toprak, içeriği ve daha fazla bakım açısından en büyük gereksinimlere sahiptir. İyi işlenmiş nemli ve humuslu toprağa ihtiyaç duyarlar, sürgünlerin güçlü bir şekilde budaması ve solmuş çiçeklerin uzaklaştırılması önerilir. Aynı zamanda gül hastalıklarına karşı son derece savunmasız olan bir gül grubudur ve yapraklarda, çiçeklerde ve saplarda görülen belirtilere dikkat etmelisiniz.

Çay melezleri kışa dayanıklıdır ve -20 ²C'de bile kışı yapabilir. Alışkanlıkları yükselmiştir veya biraz gürdür. Yapraklar genellikle yoğundur, ancak sonbahar yaklaştıkça yapraklar kış için dökülür.

Papa Meilland büyük çiçekli gül

'Papa Meilland' büyük çiçekli gül, koyu kırmızı çiçekleri ve yoğun bir kokusu olan bir çay melezidir. Haziran ortasından sonbaharın sonlarına kadar bu çiçeklere hayran olabiliriz

Büyük çiçekli güller - çeşitleri

Büyük çiçekli güller en çok sayıdaki gül grubudur, bu yüzden hemen hemen her yetiştiricinin teklifinde yerlerini bulmuşlardır. En ünlü yetiştiriciler şunlardır: Rosen Tantau, Harkness, Noack, Meilland, McGredy, W. Kordes & Söhne, Poulsen Roser DK.

Her biri benzersiz nergis gülü çeşitleri sunar ve işte bunlardan bazıları tavsiye etmeye değer:

Kırmızı güller: Ingrid Bergman, Barkarole, Burgund 81 ', Duftzauber 84', Duftfestival, Black Magic, Grande Amore ve eski çeşitlerden - Mr. Lincoln, Walter Amca, Papa Meilland,

Mainzer Fastnacht büyük çiçekli gül

Mavi gül olarak da adlandırılan büyük çiçekli gül 'Mainzer Fastnacht', aslında simli leylak veya lavanta olarak tanımlanan tarif edilemez bir renge sahiptir. Doğru bakıldığında, sezon boyunca çiçek açar.

büyük çiçekli gül Gloria Dei

Büyük çiçekli gül 'Gloria Dei', bahçelerde çok popüler olan bir çeşittir. Büyük çiçekli bir gül için nispeten iddiasızdır ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Sarı-pembe renkli güzel çiçekleri vardır.

Sarı güller: Mum ışığı, Kupferkönigin, Landora, Marco Polo, Sterntaler, Duftgold, Valencia,

Beyaz Güller: Chopin, Evening Star, Polarstern, Memoire, Poker, Pascali, Mount Shasta, Roy Black,

Pembe güller: Caprice de Meilland, Lady Like, Parole, The McCartney Rose, Duftrausch, Tebrikler,

Orange Rose: Alexander, Ashram, Banzai 83 ', Christoph Columbus, Rosemary Harkness, Tea Time, Doris Tysterman, Lovers Meeting,

Menekşe ve lavanta gülleri (halk arasında mavi denir): Mainzer Fastnacht,

İki ve çok renkli güller: Gloria Dei, Kaiserin Farah, Nostalgie, Pullman Orient Express, Speelwark, Painted Moon, Marvelle.

Przemysław Martyniak